معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار کرد: با توجه به اهمیت تمرکز بر احیا دریاچه ارومیه ۱۵ اسفند به عنوان روز ملی دریاچه ارومیه تعیین می‌شود.

۱۵ اسفند به عنوان «روز ملی دریاچه ارومیه» تعیین می‌شود

شناسه خبر: 10378 سرویس: اجتماعی

مسعود تجریشی عصر امروز با تشریح آخرین وضعیت حاکم بر دریاچه ارومیه و اقدامات چند سال اخیر ستاد احیا این دریاچه اظهار داشت: با مشورت کارشناسان و تاریخ شناسان صاحب‌نام روز 15 اسفند به عنوان مناسب‌ترین روز برای نام‌گذاری به نام دریاچه ارومیه مشخص شده و این مهم در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور به آذربایجان غربی رسماً اعلام می‌شود.


وی افزود: تا کنون دولت برای احیا دریاچه ارومیه 2 هزار و 965 میلیارد تومان هزینه کرده با این حال 70 درصد از هزینه‌های انجام شده در قالب پروژه‌های مختلف هنوز به مرحله ثمردهی نرسیده است.

تجریشی تصریح کرد: تونل انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه که 35.6 کیلومتر درازا خواهد داشت با 68 درصد پیشرفت فیزیکی طبق برنامه در حال احداث است و در صورت اتمام سالانه 623 میلیون متر مکعب را به دریاچه ارومیه خواهد رساند که این پروزه به تنهایی حدود بک هزار و 600 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با اتمام سد سیلوه نیز سالانه 100 میلیون متر مکعب و با اتمام 19 تصفیه خانه پیرامون دریاچه که 364 میلیارد تومان هزینه در بر دارند سالانه 300 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر خواهد شد و علاوه بران با توسعه شبکه‌های فرعی نیز سالانه 100 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده و به دریاچه ارومیه خواهد ریخت.

تجریشی گفت: با اتمام سردهنه سازی بر 200 نهر پیرامون دریاچه ارومیه نیز 100 میلیون متر مکعب آب انتقال داده شده و با مرمت و بازسازی تأسیسات بهره‌برداری نیز 100 میلیون متر مکعب آب به صورت سالانه به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

وی افزود: در مجموع با ثمر دهی پروژه های ستاد احیا دریاچه ارومیه و هدایت روان آبها سالانه دو میلیارد متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه سرازیر خواهد شد و در این میان موضوع صرفه‌جویی 40 درصدی در بخش کشاورزی نیز به جد در حال پیگیری است و همزمان موضوع تغییر الگوی گشت و کاشت گیاهان دارویی و محصولات کم آب بر و دارای توجیه اقتصادی نیز در حال انجام است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی