رئیس‌جمهور مهم‌ترین موضوع در همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان را گاز، برق و تهاتر این دو دانست و اظهار کرد: ایران آماده ارسال گاز بیشتر به ارمنستان است.

آمادگی ایران برای ارسال گاز بیشتر به ارمنستان

شناسه خبر: 10432 سرویس: بین الملل

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در پایان نشست هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و ارمنستان و امضای اسناد همکاری مشترک، گفت: در جریان مذاکرات هیئت عالی‌رتبه دو کشور که با حضور نخست‌وزیر ارمنستان برگزار شد، طیف گسترده‌ای از مسائل مورد بررسی قرار گرفت و پیرامون آنها توافق شد.


رئیس‌جمهور، روابط ایران و ارمنستان را رو به توسعه خواند و تأکید کرد: دو دولت برای توسعه روابط همه‌جانبه، اراده و انگیزه کافی دارند و در جریان مذاکرات، کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور مأمور شدند همه جزئیات و موارد گفت‌وگو را در جلسه آتی کمیسیون که تا تابستان تشکیل خواهد شد، تصویب کنند.

روحانی با تقدیر از مواضع ارمنستان در قبال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اظهارداشت: ما می‌خواهیم روابط تهران ــ ایروان را در همه عرصه‌ها گسترش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه "از ابتدای استقلال ارمنستان روابط بسیار نزدیک و خوبی بین دو کشور وجود داشته است، اما امیدواریم در دولت جدید شاهد تفاهمات و توافقات بیشتری باشیم"، تصریح کرد: در جلسات امروز، مسائل مهم دوجانبه، منطقه و جهان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اراده دو کشور بر این است که برمبنای منافع ملی حرکت خود را ادامه دهند و کشور ثالثی نتواند در روابط صمیمانه ما دخالت کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: روابط بسیار خوبی بین دو کشور در مسائل سیاسی، فرهنگی، گردشگری، علمی و دانشگاهی وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران از توسعه روابط در این زمینه‌ها استقبال می‌کند.

روحانی با بیان اینکه "در زمینه اقتصادی هنوز ظرفیت‌های بسیار زیادی داریم که باید به فعلیت و اجرا دربیاوریم"، گفت: مهم‌ترین موضوع در همکاری‌های اقتصادی دو کشور در زمینه گاز، برق و تهاتر این دو است که در این مذاکرات راجع‌به تکمیل سد خداآفرین و نیروگاه مغری بحث و گفت‌‌و‌گو کردیم.

وی با ابراز علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال در جاده شمال ــ جنوب در ارمنستان، تأکید کرد: تسهیل همکاری‌ها در حوزه ترانزیت جاده‌ای، فعال‌تر شدن روابط دو کشور در زمینه کشاورزی و حضور ایران در ارمنستان با تشکیل شرکت کشت و صنعت و همچنین توسعه دامپروری و تقویت کشتارگاه‌ها در این کشور مورد تأکید طرفین بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اتخاذ اقدامات خوب در زمینه اتصال فیبر نوری و تبادل دیتا، ادامه داد: هر دو کشور علاقه‌مند به همکاری‌های بیشتر در زمینه صنعت "ای‌سی‌تی" هستند و ایران آمادگی صادرات در این زمینه را به ارمنستان دارد.

روحانی با ابراز اینکه "علاوه بر مسئله روابط دوجانبه اقتصادی، در زمینه اتصال برق بین ایران، ارمنستان و گرجستان به‌صورت سه‌جانبه و سپس با روسیه به‌صورت چهارجانبه توافق کردیم"، اضافه کرد: در زمینه گاز، آمادگی داریم علاوه بر افزایش صادرات گاز به این کشور، برای صادرات گاز از طریق ارمنستان به گرجستان مذاکرات صورت پذیرد و همچنین اتصال خلیج فارس به دریای سیاه از طریق ارمنستان و گرجستان بحث و بررسی شد.

**ارمنستان مصمم به توسعه همکاری‌های دوجانبه با ایران است

همچنین، نخست‌وزیر ارمنستان نیز در جمع خبرنگاران، با قدردانی از استقبال گرم رئیس‌جمهور ایران گفت: احساس می‌کنم در یک کشور دوست هستم و حضور هیئت سیاسی ــ پارلمانی کنار وزیران دولت ارمنستان در این سفر، نشان‌دهنده این است که روابط دوستانه با ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

"نیکول پاشینیان" اظهار داشت: حضور جامعه ارامنه در ایران از جمله مواردی است که ما را برای سفر به تهران ترغیب کرد. از برخورد صمیمانه مقام‌های حکومتی و مردم ایران با جامعه ارامنه سپاسگزارم.

وی تصریح کرد: به‌عنوان رئیس گروه کشورهای اوراسیا می‌گویم توافق‌ها با ایران در پارلمان‌ها در حال بررسی است و امیدوارم به‌زودی تصویب و عملیاتی گردد.

نخست‌وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه چشم‌انداز نوینی برای همکاری‌های تجاری و اقتصادی و افزایش حجم مبادلات کالا و رفت‌وآمد مردم و فعالیت کارآفرینان دو کشور وجود دارد، اظهارداشت: باید جامعه کارآفرینان را برای استفاده از این امکانات ترغیب کنیم.

پاشینیان افزود: همکاری در زمینه انرژی برای ما مهم است و خوشبختانه ایران هم برای افزایش حجم صادرات گاز اعلام آمادگی کرده است که با توافق به سر قیمت آن، این موضوع عملیاتی می‌شود.

وی با اعلام اینکه ارمنستان مصمم به توسعه همکاری‌های دوجانبه با ایران است، گفت: ارمنستان آمادگی دارد در مسیر ترانزیت گاز ایران به گرجستان نقش ایفا کند و این همکاری می‌تواند به‌نفع منطقه باشد.

نخست‌وزیر ارمنستان با بیان اینکه "مذاکرات خوب و ‌مثبتی داشتیم و آماده‌ایم در فضای دوستانه به همکاری ادامه دهیم"، ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر توافقات در سایه اراده سیاسی مشترک، اجرایی و عملیاتی شوند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی