مقاماتی که نمی توانند در انتخابات مجلس کاندید شوند:

شناسه خبر: 10498 سرویس: سیاسی

نمایندگان مجلس، مشاغل و مقاماتی را که از داوطلب شدن در انتخابات مجلس محروم شدند را مشخص کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۳ اسفند) قوه مقننه و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ماده (۱۴) این طرح را با ۱۸۶ رأی موافق، ۱۵ رأی موافق و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در صحن علنی مصوب کردند.


به گزارش آیان نیوز، به موجب ماده ۱۴ این طرح که در راستای اصلاح ماده (۲۹) قانون و تبصره‌های آن است، تغییرات به شرح ذیل اعمال می‌شود:

ماده ۲۹- اشخاص زیر به واسطه مقام و شغل خود به شرح ذیل از داوطلب شدن در انتخابات محروم هستند:

الف – اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور محروم می‌باشند مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

ا- رئیس‌جمهور و معاونان و مشاوران وی

۲-رئیس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونان وی

۳- مشاوران معاونان رئیس‌جمهور

۴- رؤسای دفاتر سران سه قوه

۵- وزرا و سرپرستان وزارتخانه‌ها

۶- معاونان و مشاوران وزرا

۷- مدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه‌ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفاتر وزرا

۸- رئیس قوه قضائیه و معاونان و مشاوران وی

۹- رئیس دیوان عالی کشور و معاونان و مشاوران وی

۱۰- دادستان کل کشور و معاونان و مشاوران وی

۱۱- رئیس دیوان عدالت اداری و معاونان و مشاوران وی

۱۲- رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونان و مشاوران وی

۱۳- رئیس دیوان محاسبات کشور و معاونان وی

۱۴- دادستان دیوان محاسبات کشور

۱۵- رؤسا و سرپرستان سازمانها و ادارات کل و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشینان و معاونان آنان در سراسر کشور

۱۶- رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونان وی

۱۷- رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و معاونان وی

۱۸- استانداران، فرمانداران و بخشداران

۱۹- رؤسا و سرپرستان سازمان های دولتی

۲۰- رؤسای دانشگاهها (دولتی و غیردولتی)

۲۱- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

۲۲- اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آنها به کل کشور تسری دارد.

۲۳ – اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری (دولتی یا خصوصی)

۲۴- رئیس کل بانک مرکزی ایران و معاونان و مشاوران وی

۲۵- رؤسا و سرپرستان بنیادهای «مستضعفان، شهید، ۱۵ خرداد، مسکنه، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نهضت سواد آموزی، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رؤسای اتاقهای بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون ایران، معاونان و مشاوران آنان، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، روسای نظام‌های صنفی و حرفه‌ای و مناطق آزاد و ویژه و سردفتران، رئیس اتاق اصناف ایران و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستانی که حوزه مسؤولیت آنان به کل کشور تسری دارد.

۲۶- شاغلین در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات

۲۷ – شهرداران و معاونان شهردار و رؤسای مناطق شهرداری و اعضای شوراهای اسلامی شهرها (لازم به ذکر است پیشنهاد اضافه شدن معاونان شهردار به این بند از سوی بیت الله عبداللهی مطرح شد که مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت)

۲۸ – اعضای شورای نگهبان و اعضای هیأتهای اجرائی و نظارت در همان دوره؛

۲۹- سفرای ایران (لازم به ذکر است پیشنهاد اضافه شدن این بند از سوی روح الله حضرت پور طلاتپه در صحن علنی مطرح شد که مورد موافقت نمایندگان نیز قرار گرفت)

ب – اشخاص زیر از داوطلب شدن در استان قلمرو مأموریت خود محروم هستند مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند:

ا- معاونان و مشاوران استاندار

۲- معاونان فرمانداران و بخشداران

۳- مدیران مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

۴- رؤسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و روسای اتاق‌های اصناف و تعاون در استان

۵- مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استان‌ها و معاونان آنان

ج- اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه های انتخابیه قلمروی مأموریت خود محروم هستند مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا نمایند و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند

١- ائمه جمعه دائمی و موقت

۲- قضات شاغل در امر قضا و رؤسای دادگستری شهرستان ها و استانها

۳- مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانداری ها و معاونان آنان

۴ – رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمانهای دولتی و وابسته به دولت و معاونان آنان در استان و شهرستان

۵- رؤسا و سرپرستان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیر دولتی و رؤسا و سرپرستان واحدها و شعب آنها

۶- اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت در استان و شهرستان

۷- سرپرستان مناطق و رؤسای شعب بانک‌ها در استان و شهرستان

۸- سرپرستان دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در مرکز استان و شهرستانها

۹- اعضای شوراهای اسلامی روستا

تبصره ۱- کلیه مقامات دارای عناوین همطراز با عناوین مذکور در بندهای «الف»، «ب» و «ج» این ماده، مشمول مفاد این ماده می باشند. تشخیص همطرازی با سازمان اداری و استخدامی کشور میباشد.

سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است حداقل هفت ماه قبل از آغاز ثبت نام، فهرست مشاغل همطراز را نزد وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال نماید.

تبصره ۲- در مورد کسانی که طبق قوانین استخدامی و یا تعهد خدمت، استعفای آنان منوط به پذیرش آن از سوی مسؤولین مربوطه باشد، قبول استعفا حداقل شش ماه قبل از ثبت نام شرط است. همچنین استعفای کارکنان (پرسنل) نیروهای مسلح منوط به قبول فرماندهی کل قوا می باشد.

در صورتی که مطابق قوانین و مقررات، متعهدین خدمت در دستگاهها، مجاز به تعویق زمان خدمت خود باشند و الزامی به استمرار در انجام خدمت نداشته باشند، می توانند با رعایت شرایط مقرر در این ماده نامزد شوند

تبصره ۳- به هنگام ثبت نام، ارائه گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل یادشده در بندهای این ماده، شش ماه قبل از ثبت نام الزامی است در غیر این صورت از ثبت نام وی خودداری می شود.

تبصره ۴ – جایگزین فرد مستعفی باید از سوی مرجع ذی صلاح بالاتر، حداکثر به مدت یک ماه به طور رسمی معرفی شود و فرد مستعفی در آن حوزه مسؤولیتی نداشته باشد. تخلف از حکم این ماده توسط مقام ذی صلاح جرم است و مرتکب به محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می شود.

تبصره ۵- وزارت کشور موظف است حداقل هفت ماه قبل از ثبت نام داوطلبان، مراتب را از طریق رسانه های گروهی به آگاهی عموم برساند (لازم به ذکر است به دنبال درخواست علی مطهری برای رفع ابهام از این تبصره مقرر شد که زمان تکلیفی برای وزارت کشور در خصوص اطلاع‌رسانی به ۷ ماه افزایش پیدا کند که نمایندگان با آن موافقت کردند).
و اینها زمانی در حکم قانون خواهد بود که شورای نگهبان آن را تصویب و رئیس‌جمهور آن را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی