افزایش مجدد رونق ساخت‌وساز در سال ۱۴۰۱ در پایتخت

شناسه خبر: 108782 سرویس: اجتماعی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: پس از چندین سال به غیر از سال ۱۳۹۷ و در برهه‌ای از زمان، شاهد رونق صدور پروانه ساخت بوده‌ایم و مابقی سال‌ها نیز با رکود همراه شد، این در حالی است که در سال ۱۴۰۱ متراژ صدور پروانه دوباره بیشتر شده است.


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آیین آغاز احداث بیش از 10 هزار واحد مسکونی در قالب قرارگاه جهادی مسکن و در ادامه شنبه‌های امید و افتخار (ششمین شنبه امید و افتخار) صبح امروز با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و برخی از اعضای شورای شهر و همچنین برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
حمیدرضا صارمی؛ معاون شهرسازی و شهرداری تهران در ابتدای مراسم اظهار کرد: قرارگاه مسکن شهر تهران با تدبیر شهردار تهران در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری با 4 هدف راه اندازی شده است.
وی تصریح کرد: نخستین هدف رفع موانع ساخت مسکن، دومین هدف کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی، سومین هدف نوسازی بافت فرسوده و چهارمین هدف نیز بهبود وضعیت مسکن در شهر تهران است.
معاون شهردار تهران تصریح کرد: تاکنون قرارداد احداث 2 هزار و 200 هزار واحد مسکونی با مجموعه‌های مختلف دولتی و خصوصی انعقاد شده است؛ همچنین در قرارگاه امروز نیز کلنگ احداث بیش از 10 هزار واحد مسکونی به زمین زده خواهد شد.
صارمی ادامه داد: 65 درصد از سرانه‌های امید این منطقه تامین خواهد شد و قدرالسهم ارتش نیز بخشی به تامین سرانه‌های امید اختصاص داده خواهد شد تا معضل رکود مسکن را برطرف کنیم.
وی افزود: پس از چندین سال به غیر از سال 1397 و در برهه‌ای از زمان، شاهد رونق صدور پروانه ساخت بوده‌ایم و مابقی سال‌ها نیز با رکود همراه شد، این در حالی است که در سال 1401 متراژ صدور پروانه دوباره بیشتر شده است.
معاون شهردار خاطرنشان کرد: کمیسیون ماده 5 عملکرد صدور پروانه احداث در این دوره مدیریت شهری 46 درصد رشد داشته است و 96 هکتار نیز به فضای عمومی شهر افزوده شده است. این درحالی است که در جریان پروژه امروز 11 هکتار به کاربری‌های عمومی افزوده خواهد شد، علاوه بر اینکه در 6 هکتار متعلق به ارتش نیز سرانه‌‌های عمومی پیش‌بینی شده است.
صارمی تاکید کرد: در سال 1390، 35 میلیون مترمربع صدور پروانه ساخت انجام شده در حالی که در سال 1400 تنها 5 میلیون مترمربع صدور پروانه ساخت در تهران انجام شده و اگر امسال 10 میلیون مترمربع افزایش داشته باشیم در واقع 100 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری شده و 160 شغل ایجاد خواهد شد.
افزایش مجدد رونق ساخت‌وساز در سال 1401 در پایتخت

به گزارش تسنیم، سید علی یزدیخواه؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: امیدوارم شنبه‌های امید و افتخار تداوم داشته باشد و رویکرد تعادل‌بخشی بین شمال و جنوب هرچه بیشتر مورد توجه و عنایت قرار بگیرد.
وی با اشاره به آغاز کار شهردار جهادی در تهران گفت: روز به روز شاهد رونق و انجام برنامه‌های جدید برای توسعه شهر و رفاه مردم هستیم.
نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: اگر در دولت ساخت مسکن با بهره صفر یا زیر 10 درصد انجام شود، نیازی به حضور وزارت راه و شهرسازی نداریم و مردم با همکاری بخش خصوصی می‌توانند وارد مقوله ساخت مسکن شده و بافت فرسوده را نوسازی کنیم.
به گزارش تسنیم، مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران در این مراسم نیز با بیان اینکه در زمینه احداث مسکن حرف‌های زیادی برای گفتن داریم، گفت: باید حرکت سازنده‌ای که در تهران آغاز شده سرعت بیشتری به خود بگیرد. در بحث صدور پروانه به جایی که باید نرسیدیم و باید به جایی برسیم که صدور پروانه مشکلی برای سازندگان ساختمان به وجود نیاورد و این پروانه‌ها با سرعت مطلوب صادر شود.
چمران افزود: اگر امکانات در خدمت مردم به درستی قرار گیرد، خواهیم دید که خود مردم در ساخت مسکن پیش قدم خواهند بود و مشکلات در این حوزه را خودشان مرتفع خواهند ساخت.
وی ادامه داد : صدور پروانه نباید به یک معضل برای ساخت و ساز تبدیل شود و مسئولین شهری باید با برنامه‌ریزی صحیح این مهم را در اختیار ر مردم به نحو احسن قرار دهند. در ساخت مسکن باید به تمامی ابعاد ساخت، استحکام، نما و.... آن توجه کافی و وافی داشته باشیم.
رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در بحث بافت فرسوده در شهر تهران باید در کنار اقشار کم درآمد مردم باشیم و با صدور پروانه وام کم بهره و با عوارض مناسب بتوانیم بافت فرسوده شهر تهران را احیا کنیم.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی