رتبه ۱۲۳ ایران در شاخص عملکرد لجستیک سال ۲۰۲۳

شناسه خبر: 113052 سرویس: اقتصادی

بر اساس گزارش بانک جهانی، ایران در شاخص عملکرد لجستیک (LPI) طی سال ۲۰۲۳ میلادی رتبه ۱۲۳ را کسب کرده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مطابق آمار منتشر شده بانک جهانی کشور سنگاپور رتبه یک در شاخص عملکرد لجستیک (LPI) را کسب کرده است. پس از سنگاپور، کشورهای فنلاند و دانمارک در رتبه دوم و سوم قرار دارند. کشورهای اتریش، بلژیک، کانادا، هنگ‌کنگ، سوئد و امارات نیز مشترکاً در رتبه هفتم رتبه‌بندی شاخص عملکرد لجستیک سال 2023 قرار دارند.
ژاپن به‌عنوان یکی از کشورهای آسیایی در این رتبه‌بندی بالاتر از چین تایپه، کره جنوبی، آمریکا،‌ استرالیا، چین،‌ یونان و ایتالیا در جایگاه سیزدهم دنیا قرار گرفته است.
قطر همسایه جنوبی ایران در رتبه 34 قرار گرفته و ترکیه جایگاه 38 را به خود اختصاص داده است. عمان نیز رتبه 43، کویت رتبه 51، ازبکستان رتبه 88، ارمنستان رتبه 97 و عراق رتبه 115 قرار دارند.
ایران نیز در گزارش مذکور رتبه 123 را در شاخص عملکرد لجستیک طی سال 2023 داشته است. در سال 2018 شاخص عملکرد لجستیک کشورمان 64 بود.
رتبه 123 ایران در شاخص عملکرد لجستیک سال 2023

به گزارش تسنیم، LPI یک ابزار سنجش تعاملی است که برای کمک به کشورها ایجاد شده تا به این ترتیب چالش ها و فرصت هایی را که در عملکرد خود در لجستیک تجاری با آن روبرو هستند و آنچه می توانند برای بهبود عملکرد خود انجام دهند را شناسایی کنند. شاخص عملکرد لجستیک 2023  مقایسه بین 138 کشور را فراهم کرده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی