قربانی: رژه بالگردی هوانیروز در قم برگزار می‌شود/برنامه‌ای برای واردات بالگرد نداریم

شناسه خبر: 113147 سرویس: سیاسی

فرمانده هوانیروز ارتش با بیان اینکه در آینده نزدیک طراحی بالگرد ملی به پایان می‌رسد، گفت: به پاس زنده نگهداشتن واقعه ۱۹ تیرماه برنامه رژه هوایی و زمینی یگان‌های هوانیروز در قم برگزار می‌شود.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، امیر یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در نشست خبری به مناسبت سالگرد رژه تاریخی هوانیروز در 19 تیرماه 1358 طی سخنانی اظهار داشت: بیعت هوانیروز ارتش در سال 58 یک نقطه عطف در تاریخ نیروهای مسلح است.
 
وی افزود: در ابتدای انقلاب گروه‌های مختلفی در صدد ضربه زدن به انقلاب اسلامی بودند و در همین شرایط تمامی مستشاران خارجی از کشور رفته بودند و دشمن گمان می‌کرد بدون آنها ارتش قادر به استفاده از هوانیروز نیست.
قربانی ادامه داد: اما اعتمادی که امام خمینی به ارتش و هوانیروز کردند باعث شد ما در غائله‌های ابتدای انقلاب خوش بدرخشیم و پیش از دفاع مقدس 43 شهید دادیم.
فرمانده هوانیروز ارتش ادامه داد: به پیشنهاد شهید فلاحی در شرایطی که معاندین شعار انحلال ارتش را سر می دادند حضرت امام با رژه زمینی و هوایی یگانهای هوانیروز موافقت کرده و پس از آن خلبانان را مورد تفقد قرار می‌دهند.
وی تصریح کرد: نتیجه این برخورد حضرت امام را در عملکرد خلبانان هوانیروز در سه روز اول دفاع مقدس می‌بینیم. در آن سه روز سرنوشت جنگ کاملا عوض شد. در آن ایام روزانه 40 تا 50 تانک دشمن در منطقه سرپل ذهاب منهدم می‌شوند و کار بجایی می‌رسد که گارد ریاست جمهوری عراق وارد عمل می‌شود.
قربانی گفت: در عملیات مرصاد هوانیروز کاری با منافقین کرد که هنوز آنها کمر راست نکرده‌اند. در این عملیات هسته اصلی منافقین و قریب به 5 هزار نفر از آنها به هلاکت رسیدند.
فرمانده هوانیروز اظهار داشت: اگر امروز یک نیروی زمینی پادر رکاب و آماده داریم اثرات همان روز تاریخی و اعتماد حضرت امام به ارتش و هوانیروز است.
وی با اشاره به تحولات هوانیروز بعد از دفاع مقدس عنوان کرد: ناوگان عظیم بالگردی ما بزرگترین ناوگان غرب آسیا است اما علی رغم همه تحریم ها مطلوب‌ترین آمادگی رزمی در منطقه غرب آسیا را داریم و بالای 95 درصد آمادگی رزمی داریم. امروز هوانیروز به توان تولید 800 قطعه رسید که در نتیجه نهضت قطعه سازی بدست آمده است.
قربانی: رژه بالگردی هوانیروز در قم برگزار می‌شود/برنامه‌ای برای واردات بالگرد نداریم

قربانی ادامه داد: تجهیز بالگردها به بروزترین تجهیزات در برنامه ما قرار دارد. امروز متناسب با تهدیدات پیش بینی های لازم در هوانیروز شده است و امروز می‌توانیم در عرض 2 ساعت به منطقه تهدید در شعاع عملیاتی پایگاه‌های هوانیروز برسیم. ما به موشک‌های دوربرد، نقطه زن و شلیک کن و فراموش کن رسیده‌ایم که می‌توانیم در عرض سه ثانیه دشمن را نابود کنیم.
فرمانده هوانیروز ارتش گفت: بعد از چهار سال با منویات مقام معظم رهبری سامانه‌های دید در شب که تنها چند کشور توان تولید آن را دارند را تولید کرده و تعداد زیادی از بالگردهایمان به آنها مجهز شده‌اند. ما در شب روی دریا پرواز کردیم و توانستیم بخوبی اهداف را با تیراندازی منهدم کنیم. عملیات هلی برن را در تاریکی مطلق شب انجام دادیم. لذا آنچه امروز روی بالگردهای پیشرفته دنیا هست روی بالگردهای ما نیز وجود دارد و ما به توانایی پرواز در شرایط بد آب و هوایی دست یافته‌ایم.
قربانی افزود: امروز به تراز قدرت بازدارندگی نظامی رسیده‌ایم. البته علاوه بر این ما در کنار مردم نیز بوده‌ایم و هرجا مردم دچار مشکل شدند هوانیروز مانند فرشته نجات به یاری مردم رسیده است. در زلزله کرمانشاه در یک روز بیش از 500 پرواز انجام دادیم که در دنیا بی سابقه است. در موضوع آتش سوزی ها کمک فراوانی به اطفا حریق کردیم و در ایام کرونا بالگردهای ایزوله ما خدمت رسانی کردند و هم اکنون در 30 استان بالگردهای ما در حوزه اورژانس هوایی خدمت رسانی می‌کند.
وی ادامه داد: یکی‌دیگر از فعالیتهای هوانیروز جابجایی اعضای حیاتی برای پیوند است که هواپیماهای هوانیروز تنها یگانی هستند که در این حوزه فعالیت می‌کنند و تعداد قابل توجهی از مردم را از مرگ حتمی نجات داده‌اند.
فرمانده هوانیروز ارتش گفت: به پاس زنده نگهداشتن واقعه 19 تیرماه برنامه رژه هوایی و زمینی یگان‌های هوانیروز در قم برگزار می‌شود.
فرمانده هوانیروز ارتش درباره تولید بالگرد داخلی عنوان کرد: ما یک برنامه پنج ساله در بحث تولید بالگرد با همکاری وزارت دفاع و شرکت های دانش بنیان داریم و در آینده نزدیک طراحی بالگرد ملی به پایان می‌رسد و قطعات آن در حال طراحی و ساخت است. ما امروز به تعداد کافی بالگرد در اختیار داریم. بالگرد وسیله‌ای‌ست که عمر آن به پایان نمی رسد ولی باید تجهیزات آن بروز رسانی شود. البته در حوزه واردات بالگرد برنامه‌ای نداریم.
وی درباره آموزش خلبانان هوانیروز اذعان کرد: در حوزه پرواز در شب و یا تسلیحات جدید هیچ منبعی آموزشی در اختیار ما نبود که به شکر خدا این امر نیز بومی سازی شده است و بسیاری از خلبانان ما داوطلبانه پرواز در شب را انجام می دهند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی