مقصر مرغ ۱۰۰ هزار تومانی کیست؟

شناسه خبر: 113155 سرویس: اقتصادی

آنالیز قیمتی مرغ در سال ۱۴۰۱ به خوبی نشان می دهد که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، انتظار افزایش قیمت مرغ تا ۱۰۰ تومان وجود داشت.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قیمت مرغ در ماه‌های گذشته افزایش یافت و تا هر‌ کیلوگرم 100 هزار تومان به فروش می‌رسید اما با مداخله دولت قیمت این محصول کاهش یافت؛ اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که نرخ این محصول دوباره افزایش یافته است. 
اخیرا پرویز فروغی، دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور درباره دلایل افزایش قیمت مرغ اظهار داشت : عرضه مرغ در بازار کاهش  یافته و با کمبود مرغ در بازار مواجه هستیم به همین خاطر قیمت مرغ نیز در بازار افزایش یافته است. بعد از برداشته شدن ارز 4200 نهاده‌های دامی هزینه‌های تولید مرغ افزایش یافته است که این امر باعث شده برخی از تولیدکنندگان سرمایه در گردش لازم برای تولید را نداشته باشند به همین دلیل تولید را متوقف کرده‌اند یا با ظرفیت پایینی تولید می‌کنند. همچنین مبلغ مورد نیاز برای جوجه‌ریزی در یک واحد 20 هزار واحدی مرغ 4 تا 5 میلیارد تومان سرمایه در گردش است که برخی  مرغداران نمی‌توانند آن را تامین کنند به همین دلیل تولید نیز کاهش یافته است.
چرا قیمت مرغ افزایش یافت؟
بنابراین بعد از حذف ارز واردات نهاده‌های دامی با ارز 4200 تومان و تامین نهاده‌ها با ارز 28 هزار و 500 تومان( افزایش 7 برابری)، مشخصا برخی مرغداران نتوانستند سرمایه در گردش لازم برای تامین نهاده های دامی را تامین کنند. همین امر سبب شد تا علی رغم وجود نهاده های دامی، برخی مرغداران نتوانند سرمایه در گردش لازم برای تامین نهاده های دامی را تامین کنند و همین امر موجب کاهش تولید شده و در نتیجه عرضه ی مرغ کاهش یابد و شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار باشیم.
قیمت مرغ , سیاست تثبیت اقتصادی ,
مقصر مرغ 100 هزار تومانی کیست؟

لازم به ذکر است ، آنالیز قیمت مرغ در سال 1401 (تصویر بالا) ، به وضوح نشان می دهد در زمان حذف ارز ترجیحی حدود 30 هزار تومان بود و تقریبا پس از حدود یکسالی که از سیاست حذف ارز 4200 تومانی می گذرد، انتظار افزایش قیمت مرغ تا 100 هزار تومان وجود داشت. همچنین گفتنی است این سه برابر شدن قیمت مرغ در شرایطی رخ داده که، حدود 70 درصد قیمت مرغ، مربوط به نهاده ی دامی آن  است و قیمت این نهاده  پس از حذف ارز ترجیحی (  تخصیص ارز 28500 تومان به جای ارز 4200 تومانی) ، تقریبا با رشدی 7 برابری مواجه شده است. بر این اساس یک محاسبه ی ساده نشان می دهد که حذف ارز ترجیحی حتی می توانست سبب افزایش بیشتر قیمت مرغ شده و تبعات سنگین تری در سفره ی مردم حتی نسبت به گذشته داشته باشد.
مقصر مرغ 100 هزار تومانی کیست؟
بر این اساس مقصر اصلی قیمتهای نامتعارف در بازار مرغ، حذف حساب نشده ارز ترجیحی در راستای سیاستهای تعدیل اقتصادی بوده و با وجود هشدارها در مورد تبعات این اقدام، مسئولان وقت در تیم اقتصادی دولت به ابعاد مختلف موضوع مثل بحران سرمایه در گردش ناشی از 7 برابر شدن هزینه تامین نهاده توجه نکرده اند.
 نکته بعدی اینکه در خرداد ماه 1401 در حالی قیمت مرغ بعد از حذف ارز ترجیحی 50 هزار تومان اعلام شد که آنالیزهای قیمتی در مورد جهش قیمتی مرغ به صورت شفاف خبر از مرغ 100 هزار تومانی داده بودند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی