سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: دولت در نرخ خوراک پتروشیمی ها بازنگری کند

شناسه خبر: 113182 سرویس: اقتصادی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت باید در مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بازنگری کند؛ افزایش قیمت خوراک این صنایع نه یکباره بلکه باید طی چندین سال اعمال شود.


مصطفی نخعی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص مصوبه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تصریح کرد: مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه سال 1402 تعیین نرخ خوراک را به دلیل شرایط متغیر این حوزه بر عهده دولت گذاشت لذا مصوبه ابلاغی ربطی به مجلس ندارد و سیاست دولت است.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت صادراتی گاز ایران و همچنین صدور گاز به عراق و ترکیه، ادامه داد: قیمت 7 هزار تومانی نرخ خوراک گاز صنایع و پتروشیمی ها، بسیار پایین‌تر از نرخ گاز صادراتی است، چرا که ما می‌توانیم با قیمت بالاتری گاز را صادر کنیم و درآمد بیشتری برای کشور به دست آوریم اما؛ شرکت‌های پتروشیمی می‌گویند این تصمیم و جهش قیمتی یک دفعه اعلام شد، من این را قبول دارم؛ دولت باید با شیب ملایم‌تری این کار را انجام می‌داد.
وی گفت: اعلام یکباره نرخ خوراک گاز 7 هزار تومانی و ایجاد شوک قیمتی منطقی نیست، دولت باید با شیبی ملایم و در یک بازه زمانی طولانی‌تر و چند ساله این تصمیم و سیاست را اجرایی می‌کرد.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ضعف مدیریت و انتصابات غیر تخصصی را عامل دیگر کاهش حاشیه سود پتروشیمی ها دانست و افزود: در برخی از شرکت‌های پتروشیمی افرادی سکان را به دست گرفتند که غیر حرفه‌ای و غیر متخصص بوده و واقعاً فاقد صلاحیت‌های اداره چنین مجموعه‌ای  هستند.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: دولت در نرخ خوراک پتروشیمی ها بازنگری کند

نخعی با تاکید بر لزوم بررسی کارشناسی تبعات این مصوبه از سوی دولت، گفت: با توجه به بازار متغیر و بی‌ثبات متانول و توجه به این مهم که بخش عمده متانول تولیدی کشور به کشورهای دیگر به ویژه چین صادر می‌شود، این نرخ واقعا باید بازنگری شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تبعات این تصمیم  باید به پتروشیمی‌ها فرصتی داده شود تا با برنامه ریزی طی چندین سال اتکا خود به تولید متانول را کاهش دهند و به سمت تولید محصولات با ارزش دیگر پایین دستی متانول بروند که ارزش افزوده و ارزآوری بیشتری برای کشور دارد و طبیعتاً سود بسیار بیشتری را هم نصیب پتروشیمی‌ها خواهد کرد.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی