شهرداری تهران از ایجاد "محلات الگو" چه هدفی دارد؟

شناسه خبر: 113686 سرویس: اجتماعی

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران هدف شهرداری از ایجاد "محلات الگو" در برخی مناطق تهران را تشریح کرد.


حمیدرضا صارمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره ساخت محلات الگو در تهران اظهار کرد: یکی از موضوعات مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و همچنین اسناد بالادستی ایجاد شهرهای ایرانی ـ اسلامی است اما اولین مؤلفه‌ شهر ایرانی ـ اسلامی، مرزبندی محلات مانند سالیان گذشته است.
وی ادامه داد: در گذشته محلات دارای مرزبندی بودند، اگر فردی قرار بود از محله‌ای که در آن سکونت دارد جدا شود، آشفته می‌شد زیرا به آن محل تعلق خاطر داشت. آن زمان شمال و جنوب در شهر معنایی نداشت اما اکنون با از بین رفتن مرز محلات، شهر به شمال و جنوب و غنی و فقیر تبدیل شده است. 
معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران تصریح کرد: این در حالی است که  هویت‌ها در شهری چون تهران می‌تواند خرده‌فرهنگ‌هایی داشته باشد، زمینه انسجام و پیوستگی اجتماعی را فراهم کند و در نتیجه باعث افزایش اعتماد اجتماعی شود بنابراین یکی از راه‌های حل مسائل اجتماعی و تا حدودی برون‌رفت از مشکلات کالبدی و ترافیکی، پرداختن به مباحث محله‌محوری است.
 وی با بیان اینکه به‌منظور تحقق ایده «تهران، کلانشهر الگوی جهان اسلام»، باید عناصر مختلف شهر تهران ازجمله محلات مسکونی نشان‌دهنده این هویت باشند، تصریح کرد:  لازمه داشتن «محلات الگو»، این است که مرز محله‌ای مانند قدیم همچون محلات دولاب، عودلاجان و غیره داشته باشیم بنابراین باید مرزهای محله‌ای را دوباره بازسازی کنیم.
صارمی افزود: در این راستا در شهرک یا محلات الگو قرار است، ساکنان محل از خدمات هفت‌گانه مانند امکانات آموزشی، فرهنگی، ورزشی، درمانی و غیره بهره‌مند شوند و مسجد به عنوان مرکزیت محله در نظر گرفته شود زیرا بسیاری از پیوندهای اجتماعی در مسجد شکل می‌‌گیرد. 
شهرداری تهران از ایجاد "محلات الگو" چه هدفی دارد؟

وی افزود: علاوه بر این، معماری ایرانی ـ اسلامی نیز در ساخت ساختمان‌های محلات الگو مورد توجه خواهد بود به عنوان مثال در این نوع معماری نور ساختمان اهمیت دارد بنابراین ساختمان‌ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که واحدهای مسکونی بتوانند از همه جا نور بگیرند در حالی که حریم امنیتی آنها حفظ می‌شود.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری با این دیدگاه قصد دارد موضوعات محله محور را رونق دهد، گفت: در حال حاضر طرح ایجاد محلات الگو برای مناطق 18، 19 و 20 در نظر گرفته شده و اقدامات اجرایی آغاز شده است. 
وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت شهروندان و در محلات دارای بافت فرسوده اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح بخشی از زمین‌های ناکارآمد شهری (زمین‌های قهوه‌ای)  مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در نقاطی که بافت فرسوده قرار دارد هم یا نسبت به تملک املاک اقدام می‌کنیم و یا با شهروندان مشارکت می‌کنیم که البته رویکرد اصلی ما مشارکت است.
به گفته صارمی، طی یک الی دو سال آینده ساخت محلات نمود عینی و ملموسی پیدا خواهد کرد. مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی