آغاز واکسیناسیون "پنوموکوک" برای کودکان از امروز در استان‌های جنوبی

شناسه خبر: 113688 سرویس: اجتماعی

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز طرح چند مرحله‌ای واکسیناسیون پنوموکوک برای کودکان زیر یکسال در کشور خبر داد.


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پدرام پاک‌آیین اظهار کرد: واکسیناسیون پنوموکوک از امروز از بندر خمیر در استان هرمزگان آغاز می‌شود.
وی افزود: طبق اعلام قبلی، بنا بود واکسن مهم پنوموکوک در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار گیرد که این برنامه از امروز به صورت چند مرحله‌ای و با اولویت بخشی به مناطق محروم به اجرا در می‌آید.
دستیار وزیر بهداشت اعلام کرد: 3.5 میلیون دوز واکسن پنوموکوک خریداری و وارد کشور شده و در فاز نخست در مناطق محروم استان‌های جنوبی کشور توزیع خواهد شد.  
وی افزود: این واکسن سالیانه حداقل از مرگ 1500 کودک جلوگیری می‌کند و از عوارضی که این عفونت برای هزاران کودک دیگر دارد، مانع می‌شود.
آغاز واکسیناسیون "پنوموکوک" برای کودکان از امروز در استان‌های جنوبی

پاک آیین با اشاره به شروع وارادات واکسن روتاویروس که برای اسهال کودکان کاربرد دارد، افزود: از ماه آینده واکسن روتاویروس وارد می‌شود؛ واکسیناسیون روتاویروس از بستری 10 هزار کودک در سال  و عوارض اسهال آن‌ها جلوگیری می‌کند.
بنا به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی به تدریج هر دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس را تولید و ظرف ماه‌های آینده به بازار عرضه خواهند کرد.
به گزارش تسنیم، واکسن "روتاویروس" از اسهال‌های شایع در کودکان پیشگیری می‌کند؛ این واکسن به صورت خوراکی مصرف می‌شود و در سه نوبت 2، 4 و 6 ماهگی به نوزادان ارائه خواهد شد؛ همچنین واکسن پنوموکوک که به پیشگیری از بیماری پنومونی (ذات‌الریه) کمک می‌کند؛ به شکل تزریقی در سنین 2، 4 و 12 ماهگی برای نوزادان قابل تزریق خواهد بود.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی