اختصاصی تسنیم/ ۱۰۹ نماینده به صحن علنی مجلس نرفتند/ جلسه از حد نصاب افتاد و لغو شد

شناسه خبر: 113744 سرویس: سیاسی

طبق اعلام قبلی، مجلس شورای اسلامی امروز جلسه داشت که این جلسه به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان تشکیل نشد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، طبق اعلام قبلی «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس، قرار بود امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) نمایندگان جلسه علنی داشته باشند اما به دلیل اینکه جلسه مجلس به حد نصاب نرسید، تشکیل نشد.
طبق آیین‌نامه، برای تشکیل شدن جلسه و قانونی بودن مصوبات باید دوسومِ نمایندگان در جلسه حضور داشته باشند اما امروز تابلوی مجلس حضور 177 نماینده را در جلسه نشان داده بود.
مجلس شورای اسلامی 290 کرسی دارد که در این دوره مجلس، 4 تن از نمایندگان به دولت و شهرداری رفته‌اند که در نتیجه مجلس دارای 286 نماینده است. امروز 109 تن از نمایندگان یعنی 38 درصد در مجلس حضور نیافتند و برای همین مجلس به حد‌نصاب نرسید.
به گفته حجت الاسلام احمدحسین فلاحی نماینده همدان، رئیس مجلس در جلسه غیررسمیِ امروز گفته بود اسامی این افراد در جلسه فردای مجلس قرائت خواهد شد.
اختصاصی تسنیم/ 109 نماینده به صحن علنی مجلس نرفتند/ جلسه از حد نصاب افتاد و لغو شد

لازم به ذکر است که در ابتدای هر جلسه علنی، اسامی غایبان و متأخران جلسه توسط هیئت رئیسه قرائت می‌شود و هر چند ماه یک‌بار اسامی منظم‌ترین نمایندگان که در جلسات حضور داشته‌اند، اعلام می‌شود.
به گزارش تسنیم، مجلس یازدهم آخرین ماههای خود را می‌گذراند و اخیراً انتخابات دوازدهمین دوره مجلس انجام شد که بنا بر آمار اعلام شده، لااقل نیمی از نمایندگان فعلی نتوانستند رأی مردم را برای حضور در دوره آتی به دست آورند.
طبق ماده 94 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، "انعقاد رسمى جلسات و اعتبار أخذ رأى منوط به حضور حداقل دوسوم مجموع نمایندگان می‌باشد." که با احتساب 286 نماینده فعلی، رسمیت یافتن جلسات احتیاج به حضور 189 نماینده دارد.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی