پژوهشگاه هوافضا؛ مرکزی برای تحقق اهداف فضایی کشور

شناسه خبر: 113930 سرویس: ویژه نامه‌ها

پژوهشگاه هوا و فضا ذیل وزارت علوم تشکیل و آغاز به کار کرد. از جمله اهداف پژوهشگاه می‌توان به شناسایی و معرفی فناوری‌های هوافضایی و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای مربوط برای دستیابی به آخرین دستاوردهای پژوهشی در زمینه هوافضا اشاره کرد.


به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، پژوهشکده هوافضا در تاریخ 1375/03/26 طبق موافقت اصولی شورای گسترش آموزش عالی به منظور انجام تحقیقات هوافضایی، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پایه‌گذاری شد و فعالیت رسمی خود را از سال 1379 آغاز کرد؛ به استناد مصوبه شماره 22/7765 مورخ 1383/10/27 شورای گسترش آموزش عالی موافقت قطعی مبنی بر ارتقای پژوهشکده به پژوهشگاه صورت پذیرفت.
در همین راستا و به منظور تحقق اهداف پیش‌بینی شده فعالیت‌های مجموعه در قالب بخش‌های زیر سازمان‌دهی شد:
 • پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی
 • پژوهشکده علوم و فناوری هوایی
 • پژوهشکده مدیریت حقوق و استانداردهای هوافضایی
 • گروه پژوهشی فیزیولوژی هوافضایی
 • گروه پژوهشی کاربرد هوافضا در محیط زیست
 • کانون تفکر آینده‌اندیشی و راهبردی هوافضایی
از جمله اهداف پژوهشگاه می‌توان به شناسایی و معرفی فناوری‌های هوافضایی و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای مربوط برای دستیابی به آخرین دستاوردهای پژوهشی در زمینه هوافضا اشاره کرد.
تحصیلات تکمیلی
پژوهشگاه هوافضا با عنایت به ضرورت فعالیت‌های پژوهشی در زمینه راهبردی هوافضا و تأکید بر پژوهش کاربردی در راستای مأموریت خود و ضرورت تربیت دانش‌آموختگان با هدف رفع نیاز نیروی پژوهشی کشور از نیم سال اول سال تحصیلی 87_86 اقدام به ایجاد دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا در گرایش مهندسی فضایی کرده است که در هر دوره 8 نفر دانشجو پذیرفته شده‌اند.
ارائه دروس و هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویان این دوره‌ها توسط اساتید پژوهشگاه هوافضا و همکاری دانشگاه‌های معتبری چون دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی انجام می‌پذیرد.
حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی و اعطای بورس به دانشجویان مستعد و ممتاز در مقطع دکتری از جمله اقداماتی است که توسط پژوهشگاه هوافضا و به منظور توسعه امر پژوهش صورت می‌گیرد. همچنین برگزاری دوره‌های هدفمند بین رشته‌ای و ارائه آموزش‌های خاص، بخشی از اهداف آموزشی این پژوهشگاه در راستای تحقق اهداف پژوهشی آن است.
امکانات پژوهشگاه هوافضا
از جمله امکانات موجود در پژوهشگاه می‌توان به آزمایشگاه‌های پردازش موازی، برق و الکترونیک و واقعیت مجازی؛ پایگاه رایانه‌ای با شبکه داخلی، اتصال دائمی و پرسرعت به اینترنت و کتابخانه تخصصی به منظور ایجاد بستر لازم برای انجام فعالیت‌های پژوهشی اشاره کرد.
دستاوردهای علمی ـ پژوهشی

برنامه‌های آینده
 • توسعه و جهت‌دهی فعالیت‌های پژوهشی طبق اهداف راهبردی کشور
 • گسترش همکاری با مؤسسات صنعتی و دانشگاهی
 • جذب نیروی انسانی کارآمد براساس ساختار مصوب پژوهشگاه
 • توسعه امکانات پژوهشی از جمله آزمایشگاه‌ها براساس طرح جامع تدوین شده
 • توسعه فضای کالبدی پژوهشگاه متناسب با رشد نیروی انسانی و امکانات پژوهشی
دهمین دوره بین المللی مسابقه کن‌ست ایران در سال 1403
دهمین دوره مسابقه بین المللی کن‌ست ایران در تابستان 1403 برگزار خواهد شد.
کن‌ست به ماهواره‌های کوچک در ابعاد قوطی نوشابه گفته می‌شود که توسط یک سیستم اوج‌دهی تا ارتفاع مشخصی از سطح زمین حمل شده و رهاسازی می‌شود. کن‌ست باید بتواند خود را به صورت سالم به زمین برساند و در حین فرود یک مأموریت مشخص را در چارچوب الزامات تعیین شده انجام دهد.
این مسابقه یک پلتفرم استاندارد جهانی است که از سال 1390 توسط پژوهشگاه هوافضا در کشورمان آغاز شده و هدف اصلی آن مشارکت دانشجویان و علاقه‌مندان به این حوزه در یک پروژه واقعی هوافضایی از طراحی تا ساخت و تست است.
معرفی کلاس‌های مسابقه
پژوهشگاه هوافضا؛ مرکزی برای تحقق اهداف فضایی کشور

کلاس سنجشی ـ ارتباطی
مأموریت کن‌ست سنجشی ـ ارتباطی اندازه‌گیری داده‌های محیطی مانند دما، رطوبت، فشار و همچنین تهیه تصاویر و ارسال برخط آنها به ایستگاه زمینی است. مأموریت تعریف شده در این دوره، داده‌برداری و تهیه تصاویر مبتنی بر هوش مصنوعی با رویکرد کاربرد در حوزه کشاورزی، محیط زیست و مدیریت بحران است.
در این مأموریت کن‌ست بر فراز اهداف زمینی رهاسازی شده و باید ضمن تهیه تصویر توسط دوربین و تشخیص این اهداف با استفاده از الگوریتم‌های پردازش تصویر، مساحت و طیف رنگی هدف را شناسایی کند.
کلاس علمی ـ اکتشافی
مأموریت کن‌ست علمی ـ اکتشافی، شبیه‌سازی مأموریت یک سامانه فضایی خودکار در حال فرود روی سطح یک سیاره فرضی است. در این مأموریت کن‌ست پس از رهاسازی از ارتفاع مشخص بیش از 300 متری از سطح زمین باید بتواند با استفاده از مکانیزم‌های کنترلی به صورت خودکار و بدون دریافت فرمان از زمین با انجام مانورهای پروازی شامل پایدارسازی پرواز به محدوده بالای هدف و انجام مانور مارپیچ در محدوده‌ای مشخص دایره‌ای به قطر 5 متر فرود آید.
گفتنی است در این کلاس کن‌ست باید از بال ثابت برای پرواز خود استفاده کند. در طول پرواز داده‌های فشار، دما، ارتفاع و موقعیت توسط کن‌ست ثبت شده و به همراه تصویر به صورت برخط به ایستگاه زمینی گزارش می‌شود. همچنین داده‌ها باید بر روی یک کارت حافظه ثبت و ذخیره سازی شوند.
اهداف برگزاری مسابقه
تقویت توانایی استفاده از سرریز دانش هوافضا در پاسخ‌گویی به نیازهای کشور در حوزه‌های مختلف.
ایجاد بستری مناسب برای استفاده عملی از آموخته‌های تئوری و ورود به عرصه صنعت.
بهره برداری از خلاقیت دانشجویان در رفع نیازهای صنعت هوافضا و سایر صنایع.
آشنایی با اصول مهندسی سیستم تیم‌سازی و ایجاد توانمندی در استفاده عملی از آن.
تقویت روحیه کار تیمی، سیستمی و افزایش قدرت برنامه‌ریزی.
ایجاد زمینه‌ای برای برقراری ارتباط میان دانشجویان داخلی و خارجی.
توسعه فناوری‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی محصولات توسعه داده شده.
ارتقای ارتباطات بین‌المللی با دانشگاه‌های خارجی از طریق افزایش تیم‌های شرکت‌کننده بین المللی.
شناسایی نیروی انسانی مستعد در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای محروم و دورافتاده.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی