ثبت ملی ۲۲ اثر طبیعی در کشور

شناسه خبر: 12487 سرویس: گردشگری

به گزارش آیان نیوز، به نقل از سرپرست دفتر آثار تاریخی گفت: قرار است که پرونده ی ۲۲ اثر طبیعی از استان های کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی و کرمان بررسی کرد و این آثار واجد شرایط ثبت در فهرست میراث ملی و طبیعی نیز شناخته می شود


روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، ۳۳ پرونده آثار طبیعی از استان های کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی و کرمان کرمان مطرح شد که از این تعداد ۲۲ اثر با تایید کارشناسان واجد ارزش ثبت شناخته شد.

بنابر گزارشی که از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، ۳۳ پرونده آثار طبیعی از استان‌های کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی و کرمان مطرح شد که از این تعداد ۲۲ اثر با تایید کارشناسان واجد ارزش ثبت شناخته شد.

سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی، مصطفی پورعلی با اعلام این مطلب گفت: مجموعه درختان کهنسال چنار حوضه لاره نوسود و درخت چنار کهنسال شالان از استان کرمانشاه در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت شد.

همچنین وی در ادامه گزارش ثبت ملی ۲۲ اثر تاریخی طبیعی در استان کردستان نیز به این موضوع اشاره کرد که: درخت بنه کهنسال (قسقه وان)، درخت بلوط کهنسال باشماق، درخت بنه کهنسال (قسقه وان) پیچون دره خوش نظر، درخت گردو کهنسال (وزی خواچکه) بیساران و درخت گردو کهنسال (وزی حیاته) بیساران از استان کردستان واجد ارزش ثبت شناخته شد.

مصطفی پورعلی، سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی گفت که درخت کهنسال سدر مقدس دهدشت، چشمه بلقیس چرام، غار ده شیخ پاتاوه را نیز از جمله پرونده های کهگیلویه و بویراحمد دانست که با تایید کارشناسان در فهرست میراث طبیعی کشور قرار گرفت. همچنین با اشاره به ثبت چهار پرونده از خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: بیابان حلوان طبس، سرو کهنسال تیغاب آرین شهر، درخت بنه کهنسال پروینج آرین شهر، جنگل بنه استند نهبندان نیز از جمله آثار طبیعی کشور محسوب می شوند که واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

پورعلی در ادامه این گزارش گفت: درخت چنار کهنسال زر و درخت چنار کهنسال راونج (دلیجان)، درخت چنار کهنسال امامزاده نیوشت (ساوه) و درخت شاه چنار کهنسال الویر (زرندیه) از استان مرکزی و درختان چنارخانه باغ صنعتی، درختان کهنسال زیتون چهار فرسخ، دره راگه و درخت بنه کهنسال اودرج از جمله مواریث طبیعی استان کرمان به شمار می روند که در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیدند.

هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبت ملی برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتکب، مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

بر اساس قوانینی که مرتبط با ثبت هر گونه اقدامات حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تایید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگر امکان پذیر خواهد بود. ایران از دیرباز به عنوان یکی از کشورهای شاخص و برجسته از نظر آثار طبیعی و اکوسیستم‌های منحصر به فرد با قدمت تاریخی و زمین‌شناسی در سطح جهانی شناخته می‌شود.

بنابر طبقه بندی که در IUCN اکوسیستم های معرف میراث طبیعی کشور شناسایی شده و همچنین در فهرست آثار طبیعی ملی هم قرار گرفته اند. بر اساس طرح مدیرت حفاظتی از این آثار محافظت می شود. هم اکنون ۳۷ اثر طبیعی ملی با مساحت ۴۰ هزار و ۹۳۸ هکتار توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سطح کشور شناسایی و ثبت شده اند.

همچنین از سوی دیگر میراث طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی نیز شناسایی، معرفی و ثبت می‌شوند که شامل اکوسیستم ‌ها و مناطق جغرافیایی طبیعی کشور است که به دلیل دارا بودن شرایط فیزیکی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه ‌های طبیعی و تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آنها تحت حفاظت و بهره‌ برداری پایدار قرار می ‌گیرد. بر این اساس سازمان میراث فرهنگی نیز تاکنون حدود ۴٠٠ میراث طبیعی را در کشور شناسایی و به ثبت ملی رسانده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی