مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری

موج بزرگ ترین مهاجرت چینی ها به ایران رسید

شناسه خبر: 12491 سرویس: گردشگری

مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری از آغاز پروژه نفوذ به بازار چین با اجرای طرح سال نو چینی در ایران، خبر داد.


سال نو چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی مردم آن کشور است که هر سال در ماه بهمن (در فاصله ماه ها ژانویه و فوریه) جشن گرفته می شود و از آن با عنوان Spring Festival (جشنواره بهاره) یاد می شود. سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون چینی این فرصت را در سفر می گذرانند و به عبارتی بزرگترین مهاجرت سال در چین اتفاق می افتد.

مردم چین از زمان ترقی اقتصاد این کشور بیشتر به سفرهای خارجی روی آورده اند، اداره ملی جهانگردی چین گزارش کرده در فستیوال بهاره سال ۲۰۱۸ حدود ۷ میلیون چینی به خارج از کشور سفر کردند که هر یک دست کم ۱۵۰۰ دلار خرج کرده اند.

چینی ها ولخرج ترین گردشگران جهان شناخته می شوند. گزارش سازمان جهانی جهانگردی نشان می دهد، گردشگران چینی در سال ۲۰۱۷ با ۲۵۸ میلیارد دلار هزینه کرد، همچنان پرخرج ترین گردشگران جهان بوده اند. برای همین بسیاری از کشورها با صدور ویزای رایگان و یا تخفیف های خدماتی سعی دارند هر سال دایره جمعیت گردشگران چینی را در جغرافیای خود بزرگ تر کنند.

این گردشگران در فستیوال بهاره که تقریباً ۱۰ روز طول می کشد، نه تنها اقتصاد کشور خود بلکه هنگ کنگ، ژاپن، تایوان، برونئی، کره شمالی و کره جنوبی، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین، موریتانی، تایلند و در چند سال اخیر اروپای شمالی و آمریکا را منتفع می کنند. ایران نیز پس از آن که در سال ۲۰۱۱ موفق شد اعتماد اداره ملی جهانگردی و آژانس های چین را جلب کند و به فهرست مقاصد امن این کشور اضافه شود، امسال به جمع کشورهایی که در سال نو چینی، پرچم های سرخ را برای میزبانی از گردشگران این کشور برافراشته اند، پیوسته است.

محمدابراهیم لاریجانی، مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری خبر داد که ایران با سرو غذاهای چینی، اجرای کنسرت های موسیقی سنتی، نمایش سفال های آبی و سفید و خوشامدگویی با پرچم های قرمز و به زبان چینی، همانند دیگر کشورها به استقبال از این گردشگران در سال نو چینی رفت.

او این طرح را بخشی از پروژه ی نفوذ به این بازار عنوان کرد که میز چین در دفتر تبلیغات و بازاریابی در سه ماه گذشته برنامه ریزی آن را با همکاری شرکت هواپیمایی ماهان انجام داده و به صورت آزمایشی اجرا کرده است. لاریجانی گفت: تعطیلات سال نو چین که تاریخ ثابتی در تقویم ندارد، امسال از ۱۶ بهمن ماه (۵ فوریه) آغاز شده و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد که پیش از آغاز آن، تبلیغاتی در چین انجام شد. شرکت هواپیمایی ماهان نیز با مشورت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بسته سفر به ایران را از طریق یکصد آژانس گردشگری چینی همکار، عرضه کرد که طبق آخرین آمار ۱۰ تا ۱۵ گروه ۲۵ تا ۷۰ نفره برای سفر به ایران قطعی شد که از ۱۳ بهمن ماه در کشورمان به سر می برند.

مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری با اشاره به زمینه سازی هایی که در داخل کشور برای سفر گردشگران چینی انجام شده است، اظهار کرد: حمل و نقل ارزان، صدور آسان روادید در فرودگاه، ارائه تخفیف در هتل ها، رستوران ها، موزه ها و مراکز فروش صنایع دستی از جمله تسهیلاتی بوده که با مشارکت استان های تهران، یزد، اصفهان، فارس و کرمان برای جذب گردشگران چینی اختصاص داده شده است.


برچسب هایی طراحی شده که در مراکز مشخصی نصب شده و گویای ارائه تخفیف به گردشگران چینی در فستیوال بهاره است. همچنین هات لاین (شماره تماسی آنلاین به زبان چینی) برای پیگیری مشکلات این گردشگران در ایران ایجاد شده که قطعاً اثر روانی خوبی در بین آن ها خواهد داشت. موزه ملی نیز به درخواست ما، نمایشگاه سفال آبی سفید چینی را خاص این گردشگران در یک سالن مجزا به نمایش گذاشته است. این اطلاعات در قالب بروشور از دو سه ماه پیش در آژانس های چینی توزیع شد تا گردشگران از این طریق مطلع شوند چه خدمات، امکانات و تخفیف هایی را در ایران می توانند دریافت کنند.

شاید عدد گردشگران چینی که تعطیلات سال نو خود را در ایران سپری می کنند، بزرگ نباشد که البته ما هم دنبال آن نبودیم، اما این حرکت اثبات می کند اگر بخواهیم می توانیم گردشگران را در قالب رویداد و تعطیلات با روش های حرفه ای و شیوه های نوین بازاریابی نه فقط به شکل انفرادی یا تورهای معمولی، به ایران جذب کنیم.

به گفته مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری، پکیج سال نو در چین سر و صدای زیادی کرده و توجه ها را به خود جلب کرده است. لاریجانی اضافه کرد: این دفتر فعالیت در بازار چین را خیلی جدی آغاز کرده، مطالعاتی را انجام داده که وارد فاز اجرایی شده و نقشه راهی را تهیه کرده است. برای دیجیتال مارکتینگ، اینفلوئنسرها و چهره های شناخته شده ی این کشور نیز برنامه ریزی کرده ایم و ایده های مختلفی در دست اجرا است.

او اجرای موفق این طرح آزمایشی را انگیزه ای برای بسط دادن آن به دیگر تعطیلات چینی ها دانست و افزود: مشارکت محدود در طرح سال نو چینی در ایران تنها به علت تست زدن بازار بود، اکنون که نتیجه رضایت بخش بوده می توان در دیگر تعطیلات چین، میزان مشارکت و تبلیغات را افزایش داد. با این تجربه می توان سال آینده به ۵ استان رنگ و لعاب قرمز با فرهنگ چینی داد، از ۶ ماه قبل ده ها مدل پکیج در چین عرضه کرد و رسانه های چینی را درگیر کرد. معتقدم هرچه قدر برای تبلیغات در چین هزینه شود ارزش دارد، چون این آزمایش کوچک نتیجه ی خوبی داده است تبلیغات روزِ روشن اثر تکاثری و تصاعدی دارد.

ما همه هزینه ها را پرداخت کردیم و هماهنگی ها را انجام دادیم تا این بازار را بسنجیم. اکنون جزئیات بیشتری از چین به دست آورده ایم. وزارت خارجه در صدور ویزا همکاری خیلی خوبی داشت، سفارت خانه، دفاتر گردشگری و مدیران و معاونان گردشگری پنج استان نیز بسیار همراه بودند. این استان ها برای اجرای طرح سال نو چینی هزینه ای نکردند، بلکه برای ارائه تخفیف هماهنگی هایی را انجام دادند. ما هم این طرح را مدیریت جهانگردی کردیم، کاری که ترکیه انجام می دهد، یعنی شرکت های هواپیمایی، هتل، رستوران، تاکسی، راهنما و همه را به یکدیگر وصل می کند تا در خدمت گردشگر باشند. ما این کار را در اشل کوچک انجام دادیم.

لاریجانی سپس از اجرای پروژه های مشابهی در بازارهای عمان و آذربایجان خبر داد و گفت: با عراقی ها، که درحال حاضر از مهم ترین بازارهای هدف گردشگری ایران است، نشستی داشته ایم و آن ها را به کمیته تورهای ورودی مرتبط کرده ایم. طرح های بازاریابی که در یک سال گذشته تهیه کرده ایم اکنون به مرحله اجرا رسیده و از این پس باید اثرات آن را شاهد باشیم.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی