روابط عمومی بانک مرکزی

سقف تسهیلات ساخت مسکن افزایش یافت

شناسه خبر: 12501 سرویس: اقتصادی

به گزارش آیان نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، گزارش معاونت اقتصادی بانک مرکزی با موضوع آخرین تحولات شاخص های بخش مسکن و راهکارهای تقویت تامین مالی این بخش در جلسه دیروز (سه شنبه 14 اسفندماه) شورای پول و اعتبار مطرح و اعضای شورا در راستای کمک به تداوم رونق بخش مسکن در گام اول با پیشنهاد «افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن با قابلیت تبدیل به فروش اقساطی در بانک های تجاری و بانک مسکن» موافقت کردند .بر این اساس، قابلیت انتقال سهم الشرکه بانک در تسهیلات اعطایی ساخت مسکن به خریداران این واحدها در تمامی بانک های تجاری (دولتی و خصوصی) و بانک مسکن به ازای هر واحد مسکونی در چارچوب رعایت تعادل منابع و مصارف بانک ها در شهر تهران به شکل انفرادی تا یک هزار میلیون ریال و برای زوجین معادل یک هزار و 600 میلیون ریال (هریک از زوجین 800 میلیون ریال) افزایش یافت .
همچنین این رقم برای شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت به شکل انفرادی معادل 800 میلیون ریال و برای زوجین معادل یک هزار و 200 میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر 600 میلیون ریال) به تصویب رسید .

شورای پول و اعتبار این تسهیلات را برای سایر مناطق شهری به شکل انفرادی معادل 600 میلیون ریال و برای زوجین معادل هزار میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر 500 میلیون ریال) تعیین کرد .
براساس این گزارش همچنین در راستای حمایت و تشویق ساخت واحدهای کوچک و متوسط مقیاس، سقف تسهیلات جدید تنها ناظر بر تامین مالی ساخت واحدهای مسکونی با حداکثر زیربنای مفید 100 متر مربع است. ضمن آنکه امکان تقسیط بلندمدت این تسهیلات برای خریداران واحدهای ساخته شده تا 15 سال توسط بانک ها امکانپذیر است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی