علي‌اكبر نيكواقبال، كارشناس اقتصادي

آثار ادغام بانک‌های نظامی

شناسه خبر: 12531 سرویس: مصاحبه

اساسا بانک‌‌های ادغام‌شونده با مسائل و مشکلاتی از جمله مطالبات معوق و حتی لاوصول برای تسهیلات و وام‌های سنگین اعطاشده، عدم دریافت وثایق و ضمانت‌های مناسب و کافی و حتی عدم بررسی پروژه‌ها و به دنبال آن، ورشکستگی وام‌گیرندگان و معاف شدن آنها از پس دادن وام‌های دریافت‌شده، هزینه‌های نسبتا بالا برای پرداخت سود و بهره برای سپرده‌گذاران و کلا کوچک شدن نسبت کفایت سرمایه به علت زیان‌های ممتد در اثر هزینه‌های فزاینده و کاهش ارزش دارایی‌ها، دست به گریبان هستند.


ادغام با هدف کاهش مشکلات را نمی‌توان به تنهایی مورد ارزیابی مثبت قرار داد؛ وقتی گروه بانکی با مشکلات عدیده روبه‌رو است و نسبت کفایت سرمایه، بسیار پایین است، نفس و ماهیت ادغام نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند مگر آنکه مدیریتی مقتدر، کارآزموده و صالح برای رفع مشکلات بانک‌های ادغام‌شده در نظر گرفته شود. بنابراین ادغام، به‌خودی‌خود نمی‌تواند بیماری نظام بانکی کشور را درمان کند و فقط مسکن موقتی خواهد بود، ضمن اینکه شرایط توافق و ادغام بر مبنای حسابرسی‌های صحیح و دقیق هنوز مشخص نشده است و ادغام یک بانک و بانک‌های مشکل‌دار در یک بانک سالم، می‌تواند بانک سالم را هم دچار به‌هم ریختگی و انواع مشکلات کند. شایان ذکر است این ادغام فقط گام نخست در رفع مشکلات بانک‌ها بوده و موفقیت ادغام در گرو چندین شرط خواهد بود.
شرایط ادغام: ادغام در صورتی مفید خواهد بود که هزینه‌های جمعی بانک سپه (پس از ادغام) از طریق کاهش شعب فیزیکی و حتی از طریق بازخرید بخشی از پرسنل و مدیران اضافه، کاهش یابد و کلا سیاست‌هایی در جهت عقلایی کردن فرایندها و بهبود بازدهی منابع بانکی اتخاذ شود. همچنین می‌بایست مطالبات بانک‌های ادغام‌شونده تعیین تکلیف شود و تا حد امکان، مطالبات مشکوک‌الوصول بانک‌ها از طریق مذاکره با بدهکاران وصول یا از طریق مراجع قضایی حل و فصل شود. البته انجام این امور نیاز به شفاف‌سازی واقعی حساب‌ها و حسابرسی مداوم توسط حسابرسان خبره و معتبر داخلی و خارجی دارد. این حسابرسی‌ها موجب می‌شود تا این سازمان‌ها با نقاط ضعف و قدرت خود آشنا شوند و فرصت‌ها و تهدیدهای آتی را شناسایی کنند. از این طریق نظام بانکی می‌تواند سیاست‌ها و استراتژی‌های آتی خود را شناسایی و اجرا کند. با توجه به اهمیت حیاتی حسابرسی برای پایداری سازمان‌ها ضروری است که حسابرسی واقعی در بانک‌های ادغام‌شده با جدیت پیگیری و اجرا شود. با سالم‌سازی نظام بانکی در هم ادغام‌شده می‌توان امیدوار بود که بسیاری از سوءاستفاده‌ها، زدوبندها و بوروکراسی‌ها کاهش پیدا کند. بدیهی است عدم موفقیت در انجام اصلاحات ریشه‌ای پیش‌گفته نه تنها ادغام مزیتی به ارمغان نمی‌آورد، بلکه بانک سپه را نیز درگیر و گرفتار چالش‌های پنج بانک نظامی خواهد کرد. بهتر نبود به جای ادغام این چند بانک در بانک سپه و درگیر کردن بانک سپه با مشکلات این پنج بانک، این بانک‌های نظامی با یکدیگر ادغام می‌شدند و یک تشکیلات بسیار کوچک تحت نظر بانک مرکزی با مدیریتی مقتدر انجام اصلاحات پیش‌گفته را درباره این پنج بانک به اجرا می‌گذاشت؟مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی
مروری بر تاثیرات سفر مهم امیرعبداللهیان به چین/ نگرانی اسرائیل: اقتصاد ایران نجات پیدا می کند/ آمریکا دودل و سردرگم است/ منطقه در حال تحول؛ ایران و عربستان با وساطت چین آشتی می کنند؟
مروری بر تاثیرات سفر مهم امیرعبداللهیان به چین/ نگرانی اسرائیل: اقتصاد ایران نجات پیدا می کند/ آمریکا دودل و سردرگم است/ منطقه در حال تحول؛ ایران و عربستان با وساطت چین آشتی می کنند؟