محمد جواد ظریف

ظریف: بدون ایران و عراق، منطقه روی آرامش را نخواهد دید

شناسه خبر: 12557 سرویس: سیاسی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در همایش گرامیداشت سالگرد شهادت آیت الله محمد باقر حکیم که در دانشگاه تهران برگزار شد سخنرانی کرد.


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در همایش گرامیداشت سالگرد شهادت آیت الله محمد باقر حکیم که در دانشگاه تهران برگزار شد سخنرانی کرد.

فرازهایی از سخنرانی ظریف به شرح زیر است :

شهید حکیم نمونه بارز اخلاق اسلامی بود که همزمان با مجاهدت، اخلاق داشت. اگر نبود این ویژگی های شهید حکیم، امروز با عراق دیگری مواجه بودیم‌.

آنچه شهید حکیم پایه گذاری کرد منجر به ایجاد ارتباط عمیق میان ایران و عراق و نهادینه شدن این روابط شد و امروز می بینید که هیچ قدرتی نمی تواند این دو ملت را از هم جدا کند. ارتباطی که با بدر در مبارزه با صدام شروع شد و با حشد شعبی ادامه پیدا کرد و دیدیم که مردم ایران و عراق در کنار هم با تکفیر و تروریسم مبارزه کردند.

شهید حکیم توسط فاسدترین و فاسق ترین افراد که تکفیری ها بودند شهید شد و ثمره آن درهم آمیخته شدن خون ایرانی ها و عراقی ها در مبارزه با تکفیر، داعش و گروه های تروریستی بود و این آمیخته شدن خون مردم ایران و عراق اجازه تفرقه میان این دو کشور را نخواهد داد.


شهید حکیم کسی بود که با درایت پروژه های بسیار خطرناکی که برای آینده عراق تدارک دیده بودند را نقش بر آب کرد. ایشان توانست با حکمت و درایتی که داشت از آن مرحله عبور کند.

من بعد از سفر آخر خود به عراق که پنج روزه بود، در دیدارهایی که داشتم با تمام وجود احساس کردم که مردم دو کشور ایران و عراق جدایی ناپذیر هستند. امشب هم برای تدارک سفر تاریخی جناب آقای روحانی به عراق عازم این کشور هستم و مطمئنم این سفر نشان خواهد که دو ملت ایران و عراق قلب تپنده منطقه هستند.

بدون ایران و عراق این منطقه روی آرامش را نخواهد دید؛ این دو کشور ستون های امنیت منطقه هستند و امیدواریم با حرکت جدیدی که احزاب عراقی آغاز کرده اند بتوانیم حرکت رو به جلویی داشته باشیم.

شهید حکیم نه تنها شهید محراب بود بلکه شهید وحدت هم بود. ما امروز گروه هایی در عراق داریم که از همه اقوام و مذاهب هستند، در سفری که به عراق داشتم با دو ائتلاف به رهبری سید عمار حکیم و برادران بدر دیدار کردم. در عراق امروز از شیعه، سنی، کرد، ترکمان و مسیحی همه با هم جمع شدند و این پیروزی بزرگی برای ندای وحدت شهید حکیم است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی