موگرینی:

حفظ منافع اقتصادی ایران ناشی از لغو تحریم‌ها تلاش می‌کنیم

شناسه خبر: 13590 سرویس: سیاسی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت گفت: کنار اجرای تعهدات ایران، لغو تحریم‌های مربوط به هسته‌ای بخش اساسی این توافق بوده بنابراین همچنان برای حفظ منافع اقتصادی ایران ناشی از لغو تحریم‌ها تلاش خواهیم کرد.


"فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به این موضوع که لغو تحریم‌ها بخش اساسی توافق هسته‌ای ایران است، گفت: همچنان برای حفظ منافع اقتصادی ایران ناشی از لغو تحریم‌ها تلاش می‌کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: از آنجا که بازدارندگی برای جلوگیری از جنگ، به‌دلیل تقسیم مراکز قدرت در جهان امروز، کافی نیست، مسابقه تسلیحاتی جدید به‌ویژه مسابقه تسلیحات هسته‌ای تنها می‌تواند جهان را ناامن‌تر کند.

موگرینی اضافه کرد: امنیت جمعی ما به یک ساختار جامع چندجانبه برای عدم گسترش و خلع سلاح نیاز دارد، به همین دلیل اتحادیه اروپا همچنان برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران ادامه خواهد داد. تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران در 14 گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تأیید شده است که آخرین آن دو هفته گذشته بود.

وی تأکید کرد: کنار اجرای تعهدات ایران، لغو تحریم‌های مربوط به هسته‌ای بخش اساسی این توافق است، بنابراین ما همچنان برای حفظ منافع اقتصادی ایران ناشی از لغو تحریم‌ها تلاش خواهیم کرد.


هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: این تلاشی برای امنیت جمعی ما است، این یک راهی برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای در یک منطقه بسیار پرتنش است و همچنین به حفظ اعتبار شورای امنیت سازمان ملل متحد ــ که توافق ایران را از طریق یک قطعنامه به‌اتفاق آراء تصویب کرده است ــ کمک می‌کند.

موگرینی در ادامه این اظهارات مطرح کرد: ما با رفتار ایران در موضوعات دیگری همچون موشک‌های بالستیک، حقوق بشر و تحرکات منطقه‌ای آن مسایل جدی داریم اما بدون توافق هسته‌ای، هرگونه بحث با ایران بسیار مشکل‌تر و نه آسان‌تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: کنار کشیدن از توافقی که کار می‌کند، هرگز نقطه شروع خوبی برای ارتقای امنیت جمعی ما نخواهد بود.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی