رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت:

برای رفع مشکلات اقتصادی کشور/توافق ۳ فراکسیون سیاسی مجلس با سران سه قوه

شناسه خبر: 13600 سرویس: اقتصادی

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: سه فراکسیون سیاسی مجلس برای ارائه طرح‌های موثر به منظور خروج از بحران توافقی را با سران سه قوه داشتند و جمعی انتخاب شدند.


سیدمهدی مقدسی ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با اشاره به ضرورت مقایسه عملکرد استان در بحث اشتغال پایدار روستایی با کل کشور اظهار داشت: مقایسه عملکرد استان با کل کشور باید انجام و مشخص شود که اگر استان عملکرد بهتری را داشته که جای امیدواری است.

وی افزود: موفق نبودن یک دستگاه در استان در بحث اشتغال روستایی اگر در کل کشور هم دیده شود که بیانگر وجود ایراد اساسی در این امر است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: باید بررسی شود که چرا علوم‌‎پزشکی و ورزش و جوانان استان دارای عملکرد صفر یا بسیار کم هستند، اگر این موضوع در کل کشور وجود دارد که باید مدیریت شود.

مقدسی بیان کرد: استان مرکزی به نسبت تخصیصی که داده شده عملکرد خوبی در بحث اشتغال پایدار روستایی داشته، البته با مقایسه تخصیصی هم متوجه شدم که میزان تخصیصی استان در این حوزه 91 درصد اما میزان پرداختی 77 درصد است که اگر این میزان تخصیصی نسبت به عملکرد اصلاح شود می‌تواند یک مقدار در پیشرفت موثر باشد.

وی ادامه داد: در ارتباط با این موضوعات، سال آینده میزبان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان هستیم، بحث تخصیص را هم به طور حتم در مجمع و به عنوان نماینده ناظر مجلس در کارگروه پیگیری می‌کنم که حتما تخصیص‌ها را بیشتر بگیریم.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: همچنین تقاضا دارم که جلسه‌ای را دبیرخانه مجدد با دستگاه‌هایی که عملکرد ضعیف‌تری داشتند جداگانه تشکیل دهند تا اگر به هر دلیلی در جلسه دیگر جبران نشد جز در صورتی که دلیل منطقی بود مواخذه شوند چون قرار است قضاوت کنیم اما برای قضاوت منطقی عوامل موثر در عملکرد منفی هم باید مشخص شود.

مقدسی اضافه کرد: عملکردی که بانک‌ها از این تبصره داشتند، رضایت‌مندی خوبی را ایجاد کرده که جای تقدیر از سیستم بانکی، دستگاه‌های اجرایی و دبیرخانه دارد.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاداتی هم که برای افزایش سهم برخی از بخش‌ها در جلسه گذشته تصویب شد را پیگیری کردیم، ایرادی هم که در رابطه با رفت و برگشت طرح‌های کمیته امداد و بهزیستی به مرکز بود را هم صحبت کردیم که برطرف شود چراکه رفت و آمدها و فرآیند طولانی در این زمینه غیرمنطقی است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی افزود: گردش کاری را هم فراکسیون تولید و اشتغال و کمیسیون صنایع قصد دارد که از طریق رئیس مجلس محضر مقام معظم رهبری بفرستیم که عملکرد اختصاص منابع از محل صندوق برای تسهیلات روستایی این خیرات و برکات را داشته و درخواست اجازه مجدد را البته با هماهنگی دولت و ارائه لایحه آنها داشته باشیم و دوباره از منابع این صندوق استفاده کنیم.

مقدسی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه این تسهیلات را پرداخت می‌کنیم اما گاهی به سبب عدم نظارت بخشی از آن به انحراف می‌رود، به طور حتم انتظار داریم که ردیابی شود تا انحرافی در مصارف آن ایجاد نشود و مطابق طرح و به طور حتم تا آخرین مرحله این نظارت ادامه پیدا کند، اما درمجموع عملکرد قابل تقدیر است اما این چند اشکال جزئی را نباید رها کرد که بنده هم این موارد را پیگیری می‌کنم.

وی ادامه داد: سه فراکسیون سیاسی مجلس برای ارائه طرح‌های موثر به منظور خروج از بحران توافقی را با سران سه قوه داشتند و جمعی انتخاب شدند که بنده هم عضو هستم و جلساتی در این زمینه برگزار شده که اگر پیشنهاداتی وجود دارد ارائه شود تا مطرح کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: تحلیلی را در گذشته داشتیم که در روستاها همه امکانات را بردیم اما چون ایجاد اشتغال نکردیم و تامین معیشت اتفاق نیفتاده مهاجرت انجام می‌شود اما در کنار آن این نکته هم وجود دارد که اگر توسعه پایدار نداشته باشیم باز مهاجرت اتفاق می‌افتد.

مقدسی اضافه کرد: برای مثال مصادیقی وجود دارد و در همین نزدیکی اراک، روستایی وجود دارد که با وجود ایجاد اشتغال در آن به طوری که نیروی کار از اراک به آنجا می‌رود اما به سبب نبود امکاناتی مانند امکانات آموزشی مردم قصد مهاجرت به اراک را دارند، بنابراین برای مردم توسعه پایدار مهم است یعنی اینکه در توسعه پایدار همه ملاحظات را باید مد نظر داشته باشیم و تنها ایجاد اشتغال کفایت نمی‌کند.

وی افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم حفظ اشتغال موجود است، بدون تردید باید بپذیریم که شرایط کشور با فشارهای تحریمی در وضعیت خاص قرار دارد و به‌ویژه بنگاه‌های بزرگ در کشور دچار بحران شده‌اند، انصافا اعضای شورای تامین وقت گذاشتند و الان اگر چرخ واگن‌پارس می‌چرخد حاصل این زحمات است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به تازگی هم واگن‌پارس قراردادی را با پاکستانی‌ها بنا دارد که در جلسه‌ای که با مدیرعامل راه‌آهن و معاون وزیر داشتم، قول دادند که برای قرارداد پاکستان هم واگن‌پارس را درگیر کنند و از آنجا که این قرارداد برای واگن باری بوده و ظرفیت واگن‌پارس هم روی باری بیشتر بوده اتفاق خوبی است.

مقدسی بیان کرد: در رابطه با شرکت هپکو هم ضمن اینکه اقداماتی انجام شد و حقوق‌ها را دادند، نگرانی را داشتم و آن اینکه در بحث هپکو انحرافاتی را شاهد هستیم که به وزیر اقتصاد هم هشدار داده‌ام و اگر توجه نکند وی را به صحن مجلس فرامی‌خوانم، مورد نخست اینکه وزیر سابق به بنده کتبا قول دادند که سهامدار را ظرف دو ماه تعیین تکلیف کنند که پس از گذشت 5 ماه هنوز عملی نشده است و در مجلس این را دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه متاسفانه در مجمعی که برگزار شد وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی به قول کتبی که به بنده دادند عمل نکردند و به طور حتم آن را پیگیری می‌کنیم، موضوع بعدی هم اینکه بخشی از سهام مس فروخته شده که این پول باید به هپکو برگردد و اگر جای دیگر برود دستگاه قضایی باید ورود پیدا کند و به عنوان یک انحراف با آن برخورد کند و ضمن حمایت از این مجموعه اجازه سوءاستفاده را نمی‌دهیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: در مقام مقایسه استان مرکزی در کنترل بحران‌ها و حفظ اشتغال موجود خوب کار کرده است و بنابراین انصاف حکم می‌کند که به عنوان یک فرد مطلع نسبت به مسائل ملی و منطقه‌ای این اظهار نظر را بکنیم که آرامش امروز حاصل سلسله اقداماتی در استان بوده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی