رشد ۱۴۱ درصدی بارش باران/ تا جبران خشک‌سالی ۱۰ سال اخیر فاصله زیادی داریم

رئیس مرکز خشک‌سالی خبر داد:

شناسه خبر: 14732 سرویس: اجتماعی

رئیس مرکز خشک‌سالی گفت: از ابتدای مهر تا پنجم فروردین میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۱ درصد رشد داشته است.


صادق ضیاییان درباره آخرین میزان بارش از ابتدای سال زراعی جدید اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار از ابتدای مهر تا پنجم فروردین مجموع بارش‌های کل کشور ۲۱۲.۹ میلی‌متر بوده، درحالی‌که مدت مشابه سال قبل ۸۸.۱ میلی‌متر و در بلندمدت ۱۷۰.۹ میلی‌متر بوده است.

وی بابیان اینکه میزان بارش نسبت به دوره بلندمدت ۲۴.۶ درصد و مدت مشابه سال قبل ۱۴۱.۶ درصد رشد داشته است، افزود: این در حالی است که کماکان استان‌های کرمان ۲۳ درصد، یزد ۲۱ درصد، سیستان و بلوچستان ۱۴.۵ درصد و فارس ۶ درصد کمبود بارش را نسبت به دوره بلندمدت تجربه کرده است.

ضیاییان ادامه داد: استان ایلام ۱۰۷ درصد، گلستان ۹۱.۴ درصد و لرستان ۷۶ درصد بیش از دوره بلندمدت بارش دریافت کردند.

رئیس مرکز خشک‌سالی با اشاره به اینکه امسال اکثر استان‌ها نسبت به سال گذشته بارش بیشتری دریافت کردند، بیان کرد: البته استان اردبیل در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بارش کمتری را دریافت کرده است.

وی درباره آخرین وضع دما از ابتدای سال زراعی جدید گفت: بنا بر آمار از ابتدای سال زراعی تا ۴ فروردین ۹۸ نسبت به دوره بلندمدت در کل کشور ۸ دهم درصد افزایش داشته است و پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت دما در حد نرمال و خرداد نسبت به نرمال کمی افزایش خواهد داشت.


این مقام مسئول با اشاره به اینکه در ماه‌های آتی بارش‌ها در اغلب مناطق کشور نرمال خواهد بود، اظهار کرد: در برخی نوار شمالی بارش‌های بیش‌ازحد نرمال خواهد بود.

وی ادامه داد: باوجود بارش‌های مناسب از ابتدای مهر ۹۷ تاکنون، کاهش ۶ درصدی بارش سال گذشته نسبت به دوره بلندمدت در برخی استان‌ها مرتفع نشده است.

ضیاییان با اشاره به اینکه ایران طی یک دوره ۱۰ ساله در خشک‌سالی به سر می‌برد، بیان کرد: باوجود بارش‌های مناسب در سال زراعی جدید می‌توان گفت که تا جبران خشک‌سالی ۱۰ سال اخیر فاصله زیادی داریم.

رئیس مرکز خشک‌سالی در پایان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران تصریح کرد: بنا بر آمار استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، ایلام، تهران، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مرکزی و همدان توانستند کمبود بارش سال گذشته نسبت به دوره بلندمدت را در کشور جبران کردند و در مقابل استان‌های اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، گیلان، هرمزگان و یزد همچنان با کمبود بارش روبه‌رو هستند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی