چگونه تحول سازمانی با موفقیت همراه می شود؟

شناسه خبر: 14786 سرویس: کسب و کار

دلایل اصلی شکست بعضی تحولات سازمانی: بسیاری از تغییرات و تحولات سازمانی با شکست مواجه می شوند. دلایل مختلفی برای این شکست وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایل این است که؛ مسئولان سازمان اجازه نمی دهند کارمندان با این طرح همراه شوند، دلیل دیگر آن این ست که زمان کافی برای این تغییرات در نظر گرفته نمی شود. این مهم است که برای فرآیند قانع کردن، توجیه کردن و همراه سازی پرسنل زمان کافی در نظر گرفته شود. باید توجه داشت که اصلی ترین پارامتر در برخورد با بحران های سازمانی، کارکنان هستند.


درنظر گرفتن زمان مناسب در تحولات سازمان از اهمیت بسیاری برخوردار است. با پریدن از مرحله ای به مرحله دیگر، شاید سازمان سریع و چابک به نظر برسد ولی نتایج واقعی هرگز رضایت بخش نخواهد بود.

« باید توجه داشت که اصلی ترین پارامتر در برخورد با بحران های سازمانی، کارکنان هستند»
چگونه در مدیریت تحول، از بحران به شرایط کنترل برسیم؟
از آنجا که تحول سازمانی یک فرایند است پس باید پله به پله حرکت کرد. نباید خیلی سریع پیش رفت.

پشت سر گذاشتن مراحل و پله ها بدون دقت و توجه کافی می تواند در نهایت به کندتر پیش رفتن فرآیند بیانجامد. باید ایجاد انگیزه کرد.

کارمند باید درک کند که این تحولات یک ضرورت است نه یک نمایش تبلیغاتی. وقتی ضرورت آن را درک کند با کل پروسه همراه خواهد شد. مانع تراشی نمی کند و مقاومتی نشان نمی دهد. به هرحال تغییر همیشه راحت پذیرفته نمی شود. باید با ایجاد انگیزه در کارکنان آنها را به قبول تغییرات راضی کرد.

ائتلاف قدرتمند از تمام رهبران تشکیل دهید:
ائتلاف رهبران سازمان می تواند متشکل از تمامی اعضای هیات مدیره و عاملان اجرایی، ریاست بخش ها و دیگر مقامات ارشد سازمانی باشد.


تصویر مشترک (دورنمای کلی) برای تغییرات منسجم بسازید:
منظور چیزی شبیه برنامه 5ساله است که در اکثر شرکت ها تدوین می شود. یک چشم انداز واضح شامل گام های تغییر و دگرگونی است. اهداف کلی هدایت کننده را نمایان می کند. این چشم انداز باید با سخنرانی های شما (وقتی کلماتی برای انگیزش در کارکنان استفاده می شود) و فعالیت های اجرایی سرپرستان ارتباط برقرار کند. به جز دورنمای کلی شما نیاز به اهداف کوتاه مدت هم دارید تا به مجریان تحول نشان دهد که دورنما، ارزش زحمات شان را دارد.

با چشم انداز ارتباط برقرار کنید:
رهبری سازمان باید تخمین بزند که چه مقدار از چشم انداز مورد نیاز است. بودجه های مالی را به نوآوری ها و ابتکارات جدید اختصاص دهید و افراد کلیدی را از مسئولیت های بی اهمیت شان آزاد کنید تا بتوانند روی فعالیت های جدید متمرکز شوند.

حوصله کنید:
یک تحول سازمانی 4 تا 10 سال زمان می برد تا فرهنگ سازمانی را کامل تغییر دهد. در شروع ناامیدکننده است. باید با ایجاد طرح های پویا برای رسیدن به بازده های کوتاه مدت برای پرسنل ایجاد انگیزه کرد تا بتوان آنها را تا انتهای مسیر تحول -ممکن است سال ها به طول بیانجامد- ثابت قدم و باانگیزه نگه داشت. درواقع از احساس پیروزی درطول مسیر به عنوان محرک کارکنان بهره ببرید.

منبع: Industrial and commercial training-vol 40. No1مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی