سناریوی جدید اروپا برای ایران؟ مبادله نفت با کالا

شناسه خبر: 14801 سرویس: سیاسی

علیرضابیگی تاکید کرد: واریز درآمدهای فروش نفت ایران به اروپا به حساب اینستکس ، در آینده پیامد‌های امنیتی خطرناکی دارد و این مساله باید در ابتدای امر به صورت شفاف با اروپا مورد بحث و رد قرار بگیرد.


اینستکس در روزهای پایانی سال 97 بارها و بارها در رسانه ها مطرح شد و نظرات مختلفی درباره آن داده شده است. یکی از سناریوهایی که اروپایی ها برای ایران در نظر دارند مبادله کالا با نفت است.

مبادله نفت با کالا در حالی مطرح شد که دولتی ها آن را رد کردند، نوبخت به عنوان یکی از مسئولان ارشد دولت اعلام کرده که مبادله کالا با نفت در قالب اینستکس صحت ندارد و آن را رد کرده است اما برخی سیاسیون و نمایندگان مجلس آن را مطرح می کنند که اروپایی ها چنین سناریویی برای ایران در نظر دارند.

احمد علیرضابیگی درباره موضوع وضعیت درآمدهای حاصل فروش نفت ایران در کانال مالی ایران و اروپا -اینستکس- گفت : بر اساس آنچه درباره توافقات دولت با اروپا در حیطه اینستکس مطرح شده مقرر است درآمدهای ناشی از فروش نفت ایران به اروپا در حساب اینستکس واریز ‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این که رفتارهای اروپا در راستای تثبیت سناریوی "مبادله نفت با کالا"است ، گفت : وزارت امور خارجه و دولت نباید اسیر برنامه "مبادله نفت با کالا" اروپایی ها شوند.

وی درخصوص اینکه محمدباقر نوبخت موضوع "مبادله نفت با کالا" در اینستکس را رد کرده است ، تاکید کرد: آقای نوبخت می گویند این مساله صحت ندارد اما کسی درباره این که تکلیف درآمدهای نفتی در این شرایط چه می شود شفاف سخن نمی گوید .

علیرضابیگی تاکید کرد: واریز درآمدهای فروش نفت ایران به اروپا به حساب اینستکس ، در آینده پیامد‌های امنیتی خطرناکی دارد و این مساله باید در ابتدای امر به صورت شفاف با اروپا مورد بحث و رد قرار بگیرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد : اینستکس یک سیستم کامل نیست و گشایش موقتی است که مشکلی را برای ایران حل نخواهد کرد و تنها فرصت های داخلی را برای توسعه و پیشرفت معطل یک وعده پوچ اروپا می کند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: اروپایی ها سابقه ای دارند که دور نیست روزی که بگویند برای دریافت غذا و دارو باید تمامی درامدهای حاصل از فروش نفت را تحت نظرات ما دریافت و هزینه کنید.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی