پیشنهاد پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران سیل زده فاقد بیمه

شناسه خبر: 14838 سرویس: کسب و کار

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار گفت:برای آن دسته از کارگران مزد بگیر سیل زده که فاقد بیمه هستند، پیشنهادی را با تأیید و امضاء وزیر کار به دولت فرستاده ایم تا در صورت تصویب در هیئت دولت برای مدت کوتاه مقرری معادل حداقل مزد پرداخت شود.


کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به دستور وزیرکار برای کمک به کارگران سیل زده گفت:حسب دستور و تأکید محمدشریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از لحظات اولیه وقوع سیل در استان گلستان و مازندران تمام امکانات زیرمجموعه وزارتخانه در اختیار تأمین نیازهای هموطنان زلزله زده قرار گرفته است تا کمک رسانی به آسیب دیدگان از سیل به راحتی انجام شود.

وی ادامه داد: تمامی کارگران بیمه پرداز مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی که در اثر سیل، بنگاه‌های اقتصادی و کارگاه های آنان آسیب دیده تا بازسازی ، رفع مشکل و بازگشایی کارگاه برابر تبصره 2 ماده 2 قانون بیمه بیکاری و مطابق جدول ماده 7 به میزان سابقه پرداخت حق بیمه تحت پوشش دریافت مقرری بیمه بیکاری قرار می‌گیرند. برای آن دسته از کارگران مزد بگیرکه توسط کارفرمایان حقوق آنها پرداخت گردیده و فاقد بیمه پردازی هستند، پیشنهادی را با تأیید و امضاء وزیر کار به دولت ارائه کرده‌ایم تا در صورت تصویب در هیئت دولت برای مدت کوتاه چند ماهه مقرری معادل حداقل مزد مصوبه شورای عالی کار برای آنان در نظر گرفته شود.

یاوری درباره سازوکار نحوه و چگونگی پرداخت مقرری بیمه بیکاری گفت: نحوه پرداخت مقرری بگیر بیمه بیکاری به کارگران فاقد بیمه پردازی در اثر سیل پس از ارائه و پیشنهاد توسط وزارت کار تأیید و تصویب هیئت دولت و تأمین و تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه معین خواهد شد. بنگاه‌های اقتصادی که در اثر سیل دچار حادثه خسارت شده اند، برای بازسازی و راه اندازی مجدد توسط وزارتخانه های صادر کننده مجوز تأسیس و بهره برداری، از سوی دولت مورد حمایت و اعطای تسهیلات قرار خواهند گرفت.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به تأکید وزیر کار به تمامی زیرمجموعه‌های وزارتخانه برای کمک به حادثه دیدگان از سیل و تأمین نیازهای اولیه و حمایت اجتماعی اظهار داشت: برای صیانت از نیروی کار و راه اندازی بنگاه های اقتصادی حادثه دیده و در جهت احیای اشتغال مجدد کارگران، دستور تشکیل کارگروه ویژه را صادر شده است. بیمه شدگانی که به دلیل بروز حوادث قهریه و غیر مترقبه از قبیل سیل و غیره بیکار شوند در صورتی که سابقه پرداخت حق بیمه آنها کمتر از 6ماه باشد، مطابق با مشمولانی که 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند از مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی