دیدگاه جمعی از نمایندگان مجلس و مسئولان درباره شعار سال؛ راهکارهای اجرایی شدن رونق تولید کدام است؟

شناسه خبر: 14862 سرویس: کسب و کار

امسال، مسئله محوری و اصلی، مسئله «تولید» است، زیرا اگر تولید جریان یابد، هم مشکلات معیشتی و اشتغال حل می‌شود، هم موجب استغنای کشور از بیگانگان و دشمنان خواهد شد و حتی می‌تواند مشکل ارزش پول ملی را تا حدود زیادی برطرف کند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از سخنان نوروزی در حرم مطهری رضوی رونق یافتن تولید را موجب «تحول در بخشهای مختلف اقتصادی»، «کاهش بیکاری و تورم و فقر»، «افزایش ارزش پول ملی» و حتی «ایجاد توازن و کاهش کسری بودجه کشور» خواندند و تأکید کردند: دولت، مجلس و همه کسانی که توانایی ورود به حیطه تولید دارند، برای تحقق شعار امسال با وظایف سنگینی روبرو هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، تلاش فعالان اقتصادی برای رونق تولید داخلی را دربردارنده اجر الهی توصیف کردند و افزودند: دستگاههای مسئول باید به تولید کننده، سرمایه گذار و فعال اقتصادیِ سالم از زوایای مختلف از جمله اصلاح قوانین و مقرراتِ فضای کسب و کار کمک کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای مقابله با سوءاستفاده کنندگان را از دیگر ضروریات رونق تولید برشمردند و افزودند: متأسفانه ذهن مبتکر ایرانی وقتی در کارهای شیطنت آمیز فعال می‌شود، به روشهای عجیب و غریبی برای سوءاستفاده می رسد که قوای مجریه و مقننه و دستگاههای ناظر باید در این زمینه، کاملاً مراقب باشند.

ایشان «خرید کارخانه ها»، «فروش ماشین آلات»، «اخراج کارگران و تبدیل زمین کارخانه به برج» و همچنین «سوءاستفاده از سیاست غلط توسعه مراکز بانکی و مالی برای به‌دست آوردن ثروتهای نامشروع از پولهای مردم» را از جمله سوءاستفاده هایی خواندند که باید کاملاً با آنها مقابله شود.

رهبر انقلاب اسلامی عرصه تولید را اعم از صنایع بزرگ و کوچک، کشاورزی، دامداری و صنایع خانگی دانستند و افزودند: در این روند شرکتهای دانش بنیان باید مورد توجه کامل قرار گیرند.

حضرت آیت الله خامنه ای جلوگیری از واردات بی رویه را از الزامات رونق تولید و اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: البته مسئولان مدام در زمینه اقتصاد مقاومتی حرف می زنند اما کالاهای خارجی در بازار همچنان به وفور وجود دارد و موجب تضعیف تولید داخل می‌شود.

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان دیدگاه‌های خود درباره شعار سال 98 را بیان کردند.

اقتصاد کشور از ‌شرایط سخت رکود با رونق تولید نجات پیدا می‌کند

ولی داداشی در رشت با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید بر لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران واقعی تأکید کرد و اظهار داشت: در جنگ اقتصادی بزرگ‌ترین ضربه‌ها را خود تحریمی به تولید کشور وارد می‌سازد بنابراین با برون رفت از این مانع جدی راه و مسیر برای تحقق شعار رونق تولید هموار می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید توسط مقام معظم رهبری عنوان کرد: شعار امسال مقام معظم رهبری نیز به مانند شعارهای راهبردی چند ساله اخیر به یک هدف مهم و اساسی یعنی افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار در کشور توجه ویژه دارد.

داداشی با بیان اینکه ما در تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی چندان موفق نبودیم افزود:‌ بنده در این ارتباط قصد سیاه‌نمایی و متهم کردن کسی را ندارم زیرا در کنار یکسری از دولتمردانی که عملکرد آن‌ها شدیداً جای نقد دارد برخی از مسئولان تلاش زیادی برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی انجام دادند.

وی هماهنگ عمل کردن دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در راستای عمل به شعار رونق تولید را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: تشکیل کارگروه و یا کمیسیونی تخصصی در قوه مقننه جهت برنامه‌ریزی برای رسیدن به شعار رونق تولید باید در دستور کار نمایندگان خانه ملت قرار گیرد.

نماینده مردم آستارا در مجلس تشکیل کارگروهی مشابه در دولت را برای تحقق شعار سال لازم و ضروری اعلام کرد و بیان داشت: مجلس با تشکیل یک کمیسیون تخصصی می‌تواند برنامه‌ریزی‌های لازم برای حمایت از تولید را انجام دهد سپس نتیجه آن را برای اجرایی کردن به دولت ابلاغ کند.

دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس با تأکید بر اینکه امروز در کشور با شکست بسیاری از واحدهای تولیدی مواجه هستیم ابراز داشت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز در پیام نوروزی امسال به آن اشاره فرمودند نباید اجازه دهیم دشمن به آرزوی خود برسد و شرایط به کام مردم تلخ شود.

رونق تولید برای استقلال و بی‌اثر کردن تحریم‌ها باید جدی گرفته شود‌

محمد وحدتی در تبریز، نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال «رونق تولید» را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: باید برای استقلال و بی اثر کردن تحریم‌ها «رونق تولید» را دنبال کرده و مورد توجه جدی قرار دهیم.

وی مهمترین فاکتور در راستای رونق تولید را تلاش برای رفع موانع تولید دانست و گفت: اگر در موانع تولید مشکلات قانونی داریم باید دولت لایحه‌ای را برای موارد کمبود قانون یا اصلاح قانون ارائه دهد که مجلس هم علاوه بر کمک به دولت در این راستا، طرح‌هایی را برای رفع موانع تولید طراحی و ارائه می‌کند.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مجلس در راستای اشتغال زایی و رونق تولید همیشه آماده همراهی و کمک به دولت و مردم است گفت: هر نوع نیاز جامعه و دولت در راستای رونق تولید با دید مثبت در مجلس اصلاح یا تصویب می‌شود.

وی مسئله مهم در رونق تولید، ارتقای کیفیت تولیدات عنوان کرد و اظهار داشت: تولیدکنندگان را باید به سمت تولید با کیفیت ترغیب کنیم تا کالای تولید داخل، مورد قبول مردم قرار گرفته و قابلیت صادرات داشته باشد چراکه صادرات، ارز زیادی را به کشور وارد می‌کند و مشکلات ارزی کشور را رفع می‌کند.

وحدتی تاکید کرد: اگر تولید کیفی رخ دهد، مطمئناً علاوه بر استقلال و عدم وابستگی، می‌توانیم به اشتغال زایی دست بزنیم.

رونق تولید بدون همکاری بخش خصوصی و قوای سه‌گانه محقق نمی‌شود

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در قم، با اشاره به نامگذاری سال 98 به عنوان سال رونق تولید اظهار داشت: ریشه بسیاری از مشکلات فعلی، داخلی است و همه مشکلات کشور را می‌توان اداره کرد.

وی با بیان اینکه رونق تولید بدون همکاری همه نهادها، سازمان‌ها دولتی و خصوصی و قوای سه گانه محقق نمی‌شود، افزود: در این میان می‌تواند بخشی از مشکلات، عامل بیرونی داشته باشد که در این صورت مجلس و دولت می‌توانستند در برابر آن به خوبی عمل کنند که متاسفانه این کار را به خوبی انجام ندادند. قاچاق عامل اصلی ضربه‌زدن به کالای ایرانی و تولید داخلی است، حمایت از کالای ایرانی و تولید داخل یک الزاماتی لازم دارد که یکی از آن‌ها مبارزه با قاچاق کالا است.

ذوالنور بیان کرد: مجلس و دولت در سال 97 نتوانستند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. حمایت از تولید داخلی باید در عمل اثبات شود، متاسفانه آن طور که باید در سال 97 از کالای ایرانی حمایت نشد.

رونق تولید کشور را مقابل تهاجمات دشمن بیمه می‌کند

محمد محمودی شاه‌نشین در شهریار، با اشاره به شعار سال مقام معظم رهبری در ایجاد رونق تولید اظهار داشت: چندین سال است که رهبر معظم انقلاب موضوع تحقق اقتصاد مقاومتی و توجه به اقتصاد درون‌نگر را مورد توجه قرار داده‌اند که پیام‌های مهمی را با نکات برجسته و مرتبط با حوزه‌های معیشتی مردم اعلام می‌دارد و نشان از لزوم توجه هر‌چه بیشتر مسئولان به این امر در تمام حوزه‌ها دارد.

وی بیان کرد: نام‌گذاری سال 98 به نام سال «رونق تولید» نشان از تیزبینی و دورنگری مقام معظم رهبری دارد؛ چرا‌که رونق تولید بسیاری از جوانب اقتصادی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و سبب رونق در بازار و بهبود اشتغال، کسب و کار، حرکت سریع به سمت تولید کالاهای باکیفیت ایرانی، کاهش وابستگی و غیره می‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی افزود: توجه به موضوع رونق تولید در شرایط کنونی که دشمن در پی اعمال هجمه‌های اقتصادی بر کشور است سبب بهبود هر چه بیشتر شرایط اقتصادی کشور شده و ما را در مقابل تهاجمات دشمن بیمه می‌کند.

رونق‌ تولید نیازمند انجام اقدامات عملی و حذف بروکراسی‌های اداری است

رضا کریمی در اردبیل اظهار داشت: باید اقدامات عملی برای تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید انجام شود و در این زمینه مسئولان به شعار بسنده نکنند. رونق تولید در منطقه نیاز اساسی است و مقام معظم رهبری به‌جا امسال را به نام رونق تولید نامگذاری کرده‌‌اند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: باید بیشتر آسیبب‌های اجتماعی در منطقه مبنای کار قرار گیرد.

کریمی با اشاره به این که اردبیل در بخش‌های مختلف به ویژه کشاورزی ظرفیت خوبی دارد بیان کرد: باید از این ظرفیت برای رونق تولید استفاده شود که این امر نیازمند برنامه‌ریزی است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: باید صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی راه‌اندازی شود تحول عظیمی در رونق تولید و اشتغال منطقه ایجاد می‌شود باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.

کریمی حمایت همه‌جانبه از سرمایه گذاران را نیاز اساسی برشمرد و گفت: برای این که تولید را در منطقه تسهیل بخشیم باید بروکراسی‌های اداری از میان برداشته شود تا رونق تولید محقق شود.

رونق‌ تولید نیازمند انجام اقدامات عملی و حذف بروکراسی‌های اداری است

رضا کریمی در اردبیل اظهار داشت: باید اقدامات عملی برای تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید انجام شود و در این زمینه مسئولان به شعار بسنده نکنند. رونق تولید در منطقه نیاز اساسی است و مقام معظم رهبری به‌جا امسال را به نام رونق تولید نامگذاری کرده‌‌اند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: باید بیشتر آسیبب‌های اجتماعی در منطقه مبنای کار قرار گیرد.

کریمی با اشاره به این که اردبیل در بخش‌های مختلف به ویژه کشاورزی ظرفیت خوبی دارد بیان کرد: باید از این ظرفیت برای رونق تولید استفاده شود که این امر نیازمند برنامه‌ریزی است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: باید صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی راه‌اندازی شود تحول عظیمی در رونق تولید و اشتغال منطقه ایجاد می‌شود باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.

کریمی حمایت همه‌جانبه از سرمایه گذاران را نیاز اساسی برشمرد و گفت: برای این که تولید را در منطقه تسهیل بخشیم باید بروکراسی‌های اداری از میان برداشته شود تا رونق تولید محقق شود.

تحقق رونق تولید وابستگی به بیگانگان را برای همیشه از بین می‌برد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا آشتیانی در قم، با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید اظهار داشت: تحقق رونق تولید و اقتصاد مقاومتی می‌تواند زمینه وابستگی به بیگانگان را برای همیشه از بین ببرد.

وی با بیان اینکه رونق تولید بیکاری را در کشور ریشه کن می‌کند، ادامه داد: رونق تولید کشور را در مسیر توسعه و اعتلا قرار می‌دهد و این مهم‌ترین دستاوردی است که عمل به شعار سال می‌تواند به همراه داشته باشد.

آشتیانی رونق تولید را عامل مهمی برای رفع مشکلات کشور دانست و خاطرنشان کرد: برطرف کردن مشکلات اقتصادی و رونق تولید از جمله وظایف دولت و مجلس است.

بانک‌‌ها در حمایت از بخش خصوصی پیشگام شوند

صدیف بدری در اردبیل اظهار داشت: باید از ظرفیت‌های منطقه برای رونق تولید در کشور در بخش‌های مختلف و در این زمینه نیاز است اقدامات لازم و اساسی مبنای کار قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: رونق تولید و اشتغال و اقتصاد کشور امری اساسی است و در حال حاضر کشور با مشکلات اساسی روبه‌رو است و در این زمینه اقدامات جهادی و عملی اولویت اساسی است و باید هر کسی در حوزه پیشرفت گام بردارد تا ظرفیت‌های داخلی کشور توسعه یابد.

بدری تصریح کرد: تحول عظیمی در رونق تولید به وجود می‌آید به شرطی که در این زمینه بانک‌ها اقدامات و راهکارهای اساسی انجام دهند.

وی ظرفیت بخش خصوصی را در رونق تولید مهم برشمرد و گفت: باید با حمایت بخش خصوصی رونق اساسی در کشور اتفاق افتد.

اصلی‌ترین راهکار رفع مشکلات اقتصادی رونق تولید است

ولی ملکی در اردبیل اظهار داشت: اصلی‌ترین راهکار رفع مشکلات اقتصادی رونق تولید است و همگان باید در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری گام برداریم و همگان باید در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری گام برداریم.

وی با اشاره به این که تحقق شعار مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید نیازمند اقدامات اساسی و عملی است بیان کرد: در تحقق این شعار نباید به وعده و وعید و شعار بسنده کرد بلکه باید اقدامات مناسب در این زمینه انجام داده شود.

نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس گفت: یکی از نیازهای اساسی که در کشور احساس می‌شد رونق تولید بود که مقام معظم رهبری امسال را سال رونق تولید نامیدند و باید برای توسعه کشور به این مهم اهمیت داد.

دشمنان با فشار اقتصادی سعی بر ایجاد نارضایتی بین مردم دارند

علی قربانی در بجنورد با اشاره به نامگذاری سال 98 توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان «رونق تولید» اظهار داشت: چندین سال متوالی است که رهبر معظم انقلاب بر مسائل اقتصادی و حمایت از تولید داخلی تاکید دارند که این مهم اهمیت بحث تولید و حمایت از رونق تولید در کشور را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه دشمنان ایران با فشار بر مسائل اقتصادی سعی بر ایجاد نارضایتی در بین مردم کشور دارند افزود: مهمترین و اصلی‌ترین موضوع که ریشه تمام مشکلات کشور است مباحث تولید است که در 15 سال اخیر تولید ناخالص ملی کشور چندان افزایشی پیدا نکرده است.

‌عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون رفع موانع تولید در مجلس نتوانست مشکلات تولیدکنندگان را مرتفع کند خاطرنشان کرد: علی‌رغم تصویب قانون رفع موانع تولید در مجلس اما هنوز مشکلاتی در بخش تولیدی و تولید کنندگان وجود دارد که حل نشده است.

قربانی بهره‌های بانکی و سود مرکب بانک‌ها را یکی از موانع اصلی تولید در کشور عنوان کرد و ادامه داد: دریافت بهره‌های بانکی و سود مرکب از تولیدکنندگان و همچنین پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برخی واحد‌های تولیدی کمر تولیدکنندگان را شکسته است.

وی اشتغال‌زایی و کاهش تورم را در گرو افزایش و حمایت از تولید عنوان کرد و ادامه داد: امسال رهبر معظم انقلاب بر روی اصلی‌ترین و مهم‌ترین مسئله اقتصادی کشور تاکید داشته چرا که در صورتی که که تولید افزایش یابد، ارز وارد کشور شده و تورم کاهش می‌باید ضمن اینکه اشتغال‌زایی را در پی خواهد داشت.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان‌شمالی بیشترین بخش تولیدی استان را در حوزه‌های کشاورزی و صنایع بیان کرد و افزود: واحد شمش آلومینای جاجرم با ظرفیت تولید سالیانه بیش از 40 هزار تن شمش آماده بهره‌برداری است. همچنین عملیات اجرایی سد دربند از اردیبهشت ماه استارت می‌خورد.

قربانی با انتقاد از دولت مبنی بر عدم فراهم‌آوردن زیرساخت‌های اولیه در استان اضافه کرد: تا زمانی که مرکز استان به راه‌آهن متصل نباشد و جاده‌های اصلی آن چهار بانده نشود و همچنین سریال لغو پروازهای استان ادامه داشته باشد، سرمایه‌گذار رغبتی برای ورود به استان را ندارد.

مجلس و دولت برای تحقق رونق تولید مردانه وارد میدان شوند

حجت‌الاسلام سید‌ناصر موسوی‌لارگانی در اصفهان درباره شعار سال 98 اظهار داشت: در سال‌های گذشته با مشخص شدن شعار سال، مسئولان تنها به بنر زدن، همایش برگزار کردن و... اکتفا می‌کردند و پایان سال هم گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای شعار‌ها، تولید و اشغال و اقتصاد مقاومتی داده نمی‌شد. از این رو باید خروجی یک سال فعالیت دولت، مجلس وذ دیگر ارگان‌ها مشخص شود تا فعالیت‌ها به صورت هدفمند در راستای شعار سال انجام گیرد.

نماینده فلاورجان در مجلس با اشاره به وظیفه سنگین دولت برای محقق شدن این شعار، تصریح کرد: دولت در این سال‌هایی که در رکود به سر می‌بریم باید حمایت جدی‌تری را از تولید و اشتغال داشته باشد، سخت‌گیری‌های سازمان مالیاتی، بانک‌ها و تامین اجتماعی را در مسیر تولید کمتر کند، اگر این حمایت‌ها بیشتر شود، مسائلی که رهبر معظم انقلاب به آنها اشاره کردند مانند ارزش پول ملی، اشتغال و رونق اقتصادی رفع می‌شود.

موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: علاوه بر این مردم نیز باید همت کنند و محکم‌تر به کالای خارجی نه بگویند چراکه با خرید کالای ایرانی فرزندان آنها مشغول به کار می‌شوند و حتی تحقق این شعار فشار‌ها و تهدید‌ها را کمتر می‌کند و بهانه را از دست کسانی که کالاهای بی کیفیت وارد کشور می‌کنند، می‌گیرد.

وی یادآور شد: تحقق رونق تولید باعث می‌شود صادرات غیر نفتی را توسعه دهیم و با صادرات غیر نفتی، ارزی که وارد کشور می‌شود، پشتوانه‌ای است برای پول ملی و ارزش پول ملی افزایش پیدا می‌کند.

رونق تولید تهدیدهای اقتصادی دشمنان نظام را به فرصت تبدیل می‌کند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در کرمانشاه، با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند سال 98 سال فرصت‌ها و گشایش‌ها برای ملت ایران خواهد بود اظهار داشت: رونق تولید، تهدیدهای اقتصادی دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را به فرصت تبدیل می‌کند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس گفت: تحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخش‌های مختلف، افزایش اشتغال، حل مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه‌ای خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی نقش استاندارد بسیار مهم است بیان کرد: اکنون زمینه برای افزایش تولید و توان پاسخ به تقاضا توسط عرضه داخلی وجود دارد به شرطی که سازمان استاندارد خوب عمل کند و تولیدکنندگان سواستفاده نکنند و اجناس بی‌کیفیت را با قیمت بالا به مردم نفروشند.

فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه استاندارد مناسب می‌تواند کشور را به سمت تولید بهینه جهت دهد، گفت: امام خامنه‌ای در تبیین این نکته که سال 98 سال فرصت‌ها‌ست مشکل عمده کشور را «مشکل اقتصادی و مسئله معیشت قشرهای ضعیف» دانستند که بخشی از این مشکل ناشی از تحریم‌های اروپا و آمریکا‌ست و بخش دیگر آن به نقائص درونی و ضعف‌های مدیریتی بازمی‌گردد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ‌‌با بیان اینکه باید بپذیریم مشکل اساسی کشور اقتصاد است و دشمنان نظام روی اقتصاد حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند، بیان کرد: اگر در شرایط فعلی کار ویژه‌ای روی تولید انجام شود کشور توان دور زدن تحریم‌ها را هم خواهد داشت.

فلاحت‌پیشه‌ با بیان اینکه در ارزیابی شعار سال، عملکرد مدیران دستگاه‌های دولتی کارنامه درخشانی تاکنون نبوده است بیان کرد: باید از نصب بنرها و همایش‌های تبلیغاتی در این راستا پرهیز و از صرف هزینه بیت‌المال اجتناب کنیم و تنها به فکر عملیاتی کردن شعار سال باشیم.

رونق تولید تحریم‌های دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی را خنثی‌ می‌کند

بشیر خالقی در اردبیل اظهار داشت: رونق تولید نقش اساسی در خنثی‌سازی تحریم دشمنان دارد و با رونق تولید می‌توانیم مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کنیم.

وی با اشاره به نامگذاری سال مبنی بر رونق تولید گفت: مقام معظم رهبری چندین سال است که با این محور در نامگذاری سال گام برداشته و باید همگان در این زمینه پیشگام باشیم.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس گفت: اگر رونق تولید در روستاها و بخش‌ها و مناطق و شهرها انجام شود شادابی خاصی در بین اقشار جامعه ایجاد می‌شود و این امر سبب می‌شود تا شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در منطقه باشیم.

خالقی تصریح کرد: دولتمردان باید در راستای تحقق شعار سال اقدامات لازم را انجام دهد و دیگر به سخنرانی‌ها و شعارها بسنده نشود بلکه با حضور فیزیکی در راستای برطرف‌سازی موانع تولید پیشگام باشند تا مسیر تولید در منطقه رونق گیرد.

وی بیان کرد: بازدید‌های مختلفی از واحدهای خلخال و کوثر داشتیم که با راه‌اندازی این واحدها شور و نشاط خاصی در بین جوانان ایجاد شده و باید برای ادامه این مسئله روند تولید در منطقه توسعه گیرد.

راه برون‌رفت از مشکلات معیشتی حرکت با تمام قوا برای تحقق عملی «رونق تولید» است

محمدنعیم امینی‌فرد در ایرانشهر اظهار داشت: بدون شک مهمترین مشکل امروز جامعه ایران بحث اقتصاد و معیشت است و در همین راستا رهبر معظم انقلاب شعار رونق تولید را به درستی به‌عنوان حلال اساسی این مشکلات مطرح کرده‌اند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه در کنار انتخاب برخی تدابیر غلط در عرصه اقتصادی سبب شده امروز بخش عظیمی از ملت ایران با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم کنند و راه برون رفت از این مشکلات، حرکت با تمام قوا برای تحقق عملی شعار سال است.

وی خاطرنشان کرد: امروز طبقات متوسط و ضعیف جامعه تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار دارند و ضرورت دارند دولتمردان برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم برنامه دقیق عملی و فوری داشته باشند.

امینی فرد تصریح کرد: برخی مسئولان که با اتخاذ سیاست‌های غلط موجب افزایش یک‌باره قیمت برخی اقلام شده‌اند باید ضمن عذرخواهی از ملت ایران به سرعت نسبت به اصلاح سیاست‌ها اقدام کنند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس اظهار داشت: مجلس در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی تاکنون قوانین بسیار خوبی مصوب کرده و سال گذشته نیز قانون رفع موانع تولید در مجلس تصویب شد و باید تلاش شود این قوانین به طور دقیق به مرحله عمل برسند.

وی تاکید کرد: دولت باید با یک نظارت دقیق بخش‌نامه و آیین‌نامه‌های دست و پاگیر را اصلاح کند تا تولیدکنندگان با اطمینان خاطر وارد عرصه تولید باکیفیت شوند و کالای ایرانی در سطح بین‌المللی قابل رقابت شود.

رونق تولید شرط احیاء و رشد اقتصاد کشور است؛ دولت کار نمایشی نکند

هادی قوامی در بجنورد با اشاره به نامگذاری سال 98 توسط رهبر معظم انقلاب به نام سال رونق تولید اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله کنونی کشور مسائل اقتصادی است و در بخش اقتصادی نیز مباحث تولید تمام نگاه‌ها را به خود جلب کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون کشور دچار تورم همراه با رکود شده است، افزود: آن زمانی که اقتصاد یک کشور گرفتار تورم توأم با رکود باشد مسئله بسیار آشفته و دردناک می‌شود لذا اگر بتوانیم مباحث و مشکلات تولید را به درستی هدف گیری کنیم امیدواری به جامعه برگشته و از این شرایط تورم همراه با رکود خارج می شویم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کارآفرین‌ها لوکوموتیو توسعه اقتصادی در کشور به‌شمار می‌روند، تصریح کرد: برای این که کارآفرینان بتوانند در کشور تولید خود را در کمال آرامش ادامه دهند باید شرایط اجتماعی برای آن‌ها میسر شود تا قدرت کارآفرین‌ها ابتدا در محله، سپس در استان، کشور، منطقه و بعد جهانی نمایان شود.

قوامی رونق تولید کارآفرینان را در گرو حمایت قوه قضائیه، دولت و مجلس از آن‌ها عنوان کرد و بیان داشت: اگر بخواهیم تولید را رونق دهیم باید از سطح کشور خارج شده و وارد بازار‌های صادراتی شویم همچنین اگر قوای سه‌گانه برای حمایت از کارآفرینان به طور واقعی قیام کنند تولید مد نظر مقام معظم رهبری رونق پیدا می‌کند و در کنار این اشتغال‌زایی هم ایجاد می‌شود.

وی در ادامه مهمترین عامل موثر بر رونق تولید را مناسب سازی شرایط اجتماعی برای کارآفرینان عنوان کرد و اذعان داشت: زمانی که تولید افزایش پیدا کند عرضه زیاد شده و قیمت‌ها کاهش می‌یابد اما نکته مهم این است که تمام ابعاد حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان باید در عمل آشکار شود نه در شعار چراکه در سال‌های گذشته علی‌رغم تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولیدکنندگان بیشترین ضربه به تولیدکننده خورده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس با بیان اینکه کارخانه‌های خصوصی و دولتی استان می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور را تامین کند، خاطرنشان کرد: شرکت آذین فورج خراسان‌شمالی که بیش از 400 نوع قطعه تولید می‌کند، می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای کشور باشد که اگر یکپارچه‌سازی سیاست‌های نظیر ارائه تسهیلات، بیمه، مالیات، نرخ ارز صادرات و واردات در حمایت از تولید صورت بگیرد قطعاً گردش مالی این شرکت به یک میلیارد دلار هم قابل افزایش است که در این صورت اشتغال‌زایی و افزایش درآمد مالیاتی استان را در بر خواهد داشت.

وی در پایان با تاکید بر‌اینکه دولتی‌ها از نمایش‌های پایان سال پرهیز کنند، اضافه کرد: قوه مجریه باید از نمایش‌های پایان سال پرهیز کرده و با عمل خود بارقه امید را در دل مردم ایجاد کند که در این صورت می‌توانیم ارزآوری زیادی را ایجاد کرده و بازارهای صادراتی بزرگ را به خصوص در منطقه هدف گیری کنیم‌.

دولت، مردم و تولیدکنندگان 3 ضلع کلیدی تحقق شعار امسال هستند

علیم یارمحمدی در زاهدان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب امسال نیز همچون گذشته نام‌گذاری بسیار دقیقی برای سال 98 داشته‌اند و ضرورت دارد هم مردم و هم دولتمردان دست در دست یکدیگر جهت تحقق این شعار وارد میدان عمل شوند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: از یک سو دولتمردان وظیفه دارند هرچه در توان دارند جهت کمک به تولیدکنندگان داخلی به میدان بیاورند و از سوی دیگر مردم باید با حمایت و خرید هر کالایی که مشابه داخلی دارد به رونق تولید کمک کنند.

وی اضافه کرد: ضلع سوم این چرخه نیز تولیدکنندگان هستند که باید تمام تلاش خود را جهت افزایش کیفیت تولیدات به‌کار بگیرند تا مردم در بازار با کالای باکیفیت مواجه شوند و کالاهای آن‌ها قدرت رقابت با کالای خارجی داشته باشد.

یارمحمدی تصریح کرد: رونق تولید علاوه بر آن‌که سبب بی‌اثر‌شدن تحریم‌های ظالمانه دشمنان ملت ایران می‌شود، سبب اشتغال‌زایی و خودکفایی ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف شده و به تقویت غرور ملی کمک می‌کند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس خاطرنشان کرد: مسئولان باید در سال جدید برنامه‌ریزی دقیق کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشند تا بحث رونق تولید به چند ماه ابتدایی سال معطوف نشود و این موضوع به طور مستمر پیگیری شود تا به یاری خداوند در سال‌های پیش رو شاهد خودکفایی کشور در عرصه‌های گوناگون باشیم.

منابع ارزی کشور در خدمت تولید باشد نه واردات کالاهای لوکس

آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی پیرامون شعار سال با اشاره به فرارسیدن سال نو اظهار داشت: قطعاً در مقابل تورم، رونق امری مهم و دارای اهمیت است و باید با کنترل تورم در مسیر رشد 8درصدی اشاره‌شده در برنامه توسعه کشور حرکت کنیم و با این رشد اقتصادی کمر تورم و رکود را بشکنیم. قطعاً اگر رشد اقتصادی نداشته باشیم، تورم بسیار شکننده اقتصادمان خواهد بود چراکه تورم و رکود دو سمِ مهلک برای جامعه ما قلمداد می‌شود.

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان مرکزی بیان کرد: براساس دانش چندین ساله و فعالیت در سطوح مدیریتی و اقتصاد کلان کشور می‌گویم باید برای تورم و رکود برنامه داشته باشیم چراکه تورم بدون رونق در تولید و اقتصاد بسیار مهلک و خطرناک است و قطعاً باید تورم با رونق اقتصادی و تولید در کشور مهار شود چراکه با رونق در کشور، جامعه بانشاط و پویا خواهد بود.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: رونق تولید و اقتصاد کشور باید ضمن مهار تورم در کشور، مسیر توسعه اقتصاد ملی را بپیماید این درحالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در این سال‌ها با درایت و تدابیر خردمندانه مسیر حرکت برای پیشرفت و تحقق اقتصاد قدرتمند، اقتصاد مقاومتی در ابعاد مختلف را تبیین می‌فرمایند و نامگذاری سال‌ها نیز در همین سمت و سو بوده و وظیفه ما مسئولان و کارگزاران نظام این است تا با تلاش و برنامه، اقتصاد ملی قدرتمند و قابل رقابتی را فراهم بیاوریم.

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان مرکزی با اشاره به ضرورت حضور فعال در بازارهای جهانی و رقابتی دنیا گفت: باید اقتصاد ملی ما اقتصادی قدرتمند و دارای توان رقابتی در بازار جهانی باشد بنابراین باید در بازارهای جهانی فعال باشیم که اگر تحریم می‌شویم دنیا نیازمند ما باشد نه اینکه ما به دنیا نیاز داشته باشیم و بتوان در بازار جهانی نقش‌آفرینی داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع مشکلات ارزی گفت: امروز ما با مشکل محدودیت منابع ارزی روبه‌رو هستیم بنابراین باید منابع ارزی را به‌درستی مدیریت کنیم ‌بنابراین با مدیریت منابع ارزی باید این منابع در راستای رونق تولید به‌کار گرفته شود و نباید ارز را برای کالاهای لوکس یا بُنجُل خارجی هزینه کرد و فراموش نکنیم یک دلار، یک ریال هم باید در راستای حل مشکل کشور هزینه شود.

رونق تولید نیازمند مدیران متخصص و متعهد است

حجت‌الاسلام احمد سالک در اصفهان با اشاره به شرایط تحقق شعار "رونق تولید" در میدان عمل اظهار داشت: سیاست دولت در رونق تولید باید هدایت حجم نقدینگی به سوی کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و مراکز رشد تولید ملی باشد زیرا با رها شدن حجم نقدینگی بدون برنامه با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه باید ضعف مدیریت‌ کشور در بخش اقتصاد جبران شود، گفت: برای جبران باید مدیران متخصص، متعهد و دلسوز در راس امور حاکم شوند که با کمال تاسف باید گفت امروز مدیریت‌ها بر اساس سیاسی‌کاری و باند بازی شکل می‌گیرد نه بر اساس شایسته سالاری و تخصص.

وی خاطرنشان کرد: وابستگی به منابع نفتی باید قطع شود و به ظرفیت‌های داخلی کشور از جمله نیروی انسانی، معادن و حتی مشارکت مردم در رونق تولید ملی تمرکز و تکیه کنیم، از این رو باید حرکتی با رویکرد خودکفایی در تمام ابعاد و با بازاریابی در 15 کشور همسایه در رفع نیاز‌های داخلی کشور صورت گیرد.

سالک یادآور شد: اتکا به رونق تولید ملی باید سیاست همه مردم به ویژه مسئولان باشد، ما نگران تحریم‌های آمریکا نیستیم که تنها 30 درصد تاثیر گذار بوده، اما 70 درصد دچار خودتحریمی درونی و تشکیلاتی به واسطه باندبازی‌ها در مسئولیت‌های کشور هستیم که باید این امر جبران شود و امیدواریم با داشتن حمایت مردم، حرکت عظیمی مقابل استکبار صورت گیرد.

موانع پیش‌روی تولیدات داخلی در سال رونق تولید برداشته شود

فرهاد تجری در کرمانشاه، با تاکید بر اینکه حمایت از رونق تولید می‌تواند حرکت مثبت و روبه جلو برای اشتغالزایی در کشور باشد، بیان کرد: البته این حمایت نباید فقط به شکل شعار درآید و این موضوع زمانی نتیجه بخش خواهد بود که در عمل دیده شود.

وی با بیان اینکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند تحریم می‌تواند برای کشور به فرصت تبدیل شود عنوان کرد: بنابر فرمایش ایشان، فشار حاصل از کاهش درآمدهای نفتی برای کشور ما و هر کشور مشابه، انگیزه و تحرک چشمگیری برای اجرای اصلاحات اقتصادی و نجات کشور از وابستگی به نفت ایجاد خواهد کرد.

تجری با بیان اینکه در صورت عملیاتی‌کردن شعار امسال از سوی مسئولان دولتی و مردم، دشمن به هیچ‌وجه نمی‌تواند از معبر مسائل اقتصادی به کشور ضربه وارد کند و ملت را تحت فشار قرار دهد بیان کرد: سیاست و قدرت در غرب اعم از اروپا و آمریکا، ظالمانه، زورگویانه، بی‌منطق و زیاده‌خواهانه است و سیاستمداران ایرانی نباید به این دولتهای غربی اعتماد کنند.

واردات بی‌حساب و کتاب تولید کشور را متزلزل می‌کند

محمدحسین قربانی در رشت اظهار داشت: برای ایجاد تغییر و تحول اساسی در شرایط اقتصادی و بهبود در وضعیت معیشتی مردم مجموعه رویکردها در قوای سه‌گانه کشور باید به سمت و سوی تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری و شعار رونق تولید حرکت کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران را اجرای طرح تحول سلامت اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر بیش از 95 درصد داروی مورد نیاز در داخل تولید می‌شود که این موضوع در شرایط جنگ اقتصادی کمک شایانی به کشور کرده است.

قربانی با بیان اینکه مجموعه اقدامات و فعالیت‌ها در سایر حوزه‌های اقتصادی و تولیدی نیز باید در همین مسیر حرکت کند تصریح کرد:‌ در سال 98 با اعمال مدیریت جهادی و فراهم آوردن سازو کارهای اجرایی و قانونی در دستگاه‌های ذیربط باید موانع رشد اقتصادی را برطرف سازیم.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس افزایش حجم سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف و حمایت از تولیدکنندگان را تضمین کننده تحقق شعار امسال خواند و ابراز داشت: حمایت از بخش خصوصی و فعالیت‌های تولیدی در این حوزه می‌تواند کشور را در مسیر ایجاد اشتغال پایدار هدایت کند.

بانک‌ها در سال رونق تولید از پیچ و خم‌هایی که برای تولید ایجاد کردند دست بردارند

امیر خجسته در همدان اظهار داشت: در 10 ساله گذشته مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی را در عناوین مختلفی شعار سال قرار دادند اما مسئولان به آن اعتقاد پیدا نکردند و عملی نشد.

وی با بیان اینکه اگر تولید رونق پیدا کند، اشتغال هم ایجاد می‌شود و وضعیت اقتصادی بهبود می‌یابد، تصریح کرد: مسئولان اجرایی و دولت باید به شعار سال اعتقاد داشته باشند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تولید‌کننده‌ها از بانک‌ها گلایه دارند، اظهار داشت: باید بانک‌ها از پیچ و خم‌هایی که برای تولید ایجاد کردند دست بردارند و تولید‌کننده‌ها را آزار ندهند.

خجسته گفت: شرایط نامطلوب اقتصادی و سخت‌گیری بانک‌ها سبب شده تولید‌کننده‌ها کار را رها کنند بروند اما با این شعار امیدی در دل مردم و تولیدکننده‌ها ایجاد شد.

مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 98 ‌رفع مشکلات اقتصادی‌ را هدف‌گذاری کرده‌اند

مولوی عبدالغنی در زاهدان اظهار داشت: انتخاب شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب همواره بسیار دقیق و هدفمند و با توجه به شرایط زمان صورت می‌گیرد و تحقق عملی آن می‌تواند در حل مشکلات کشور بسیار راهگشا باشد.

سرپرست دبیرخانه ائمه جمعه نهاد رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان اضافه کرد: امسال نیز با توجه به عمق مشکلات اقتصادی که در کشور حاکم شده رهبر معظم انقلاب رونق تولید را به عنوان شعار سال انتخاب کردند تا راهگشای حل معضلات اقتصادی باشد.

وی تصریح کرد: وظیفه رهبر کشور تعیین خط مشی کلان و البته دقیق جهت حل مشکلات است و اینکه چقدر این امر بتواند محقق و عملی شود، بخشی از موضوع است که بر عهده مردم و مسئولان قرار دارد.

مولوی دهانی افزود: گاهی شنیده می‌شود برخی این موضوع را مطرح می‌کنند که با شعار مشکل حل نمی‌شود، سخن درستی است اما باید بدانیم که تحقق این شعار بر عهده رهبری نیست و تک تک ما در این زمینه وظیفه سنگینی بر عهده داریم.

رونق تولید "تهدید تحریم" را به یک فرصت برای کشور تبدیل می‌کند

احمد صفری در کرمانشاه، با بیان اینکه نامگذاری این سال از سوی مقام معظم رهبری به نام "رونق تولید" نشان دهنده اهمیت اقتصاد و تکیه بر توان داخلی است اظهار داشت: حذف وابستگی به درآمدهای ناشی از نفت لازمه رونق تولید است و مسئولان باید همه جانبه از این موضوع حمایت کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه مردم و مسئولان باید در این زمینه هوشمندانه عمل کرده و زمینه رونق تولید را فراهم کنند گفت: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای رونق تولید حذف کالاهای خارجی است که مشابه آن در کشور تولید می‌شود و مردم باید همه جانبه از کالای ایرانی حمایت کنند.

صفری با اشاره به اینکه راهبرد امسال نباید در حد شعار باقی بماند و همه مردم و مسئولان باید با درک اهمیت این موضوع با جدیت اقدام عملی کنند عنوان کرد: انتخاب شعار رونق تولید نشان‌دهنده دغدغه رهبر معظم انقلاب در راستای رسیدگی به مقوله اقتصاد و حرکت در جهت تقویت پایه‌های اقتصادی کشور است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه افزود: اگر در بین شاخص‌های اقتصادی بر تولید تاکید می‌شود، نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است که رونق تولید می‌تواند بسیاری از شاخص‌های اقتصادی همچون تورم را بهبود ببخشد و رونق تولید ملی در کاهش بیکاری و افزایش اشتغال اثر قابل توجهی دارد.

رونق تولید زمینه افزایش صادرات ایران ‌را فراهم می‌کند

محمد دهقان در مشهدمقدس با اشاره به شعار رونق تولید برای سال 98 از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: مجموعه شرایطی دست به دست هم داده و زمینه‌ساز این شده که امروز زمینه برای رونق تولید در داخل کشور فراهم باشد و به عبارت دیگر تولید داخلی مقرون به صرفه باشد.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: شرایط مرتبط با تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز و وضعیت اقتصادی کشور همه و همه بیانگر این است که باید به سمت رونق تولید داخلی قدم برداشت.

دهقان با اشاره به اینکه خوشبختانه شاهد هستیم که در سال‌های اخیر اقبال عمومی نسبت به استفاده از کالای ایرانی بیشتر شده و امروز بخشی از مردم در این زمینه خود را مقید می‌دانند گفت: فرهنگ‌سازی مناسبی در این حوزه صورت گرفته و همین مهم زمینه‌ساز شده تا در حوزه‌هایی مانند صنعت و کشاورزی امروز بتوان از مقرون به صرفه بودن تولید سخن به میان آورد.

رونق تولید ‌ارزآوری و‌ گشایش اقتصادی را به دنبال دارد

حجت الاسلام احد آزادیخواه در ملایر، با اشاره به اینکه در راستای مقابله و جنگ اقتصادی دشمن چاره‌ای جز خود‌کفایی نداریم اظهار داشت: در سال 98 با تکیه بر داشته‌ها و توان داخلی باید بتوانیم کلیه نیازهای کشور را در داخل و توسط صنعتگران، کشاورزان و مهندسان خودمان تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در راستای تحقق شعار سال 98 تمامی ارگانها ، وزارتخانه‌ها و نهادها باید پای کار باشند ابراز کرد: نامگذاری امسال به سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری با توجه به شرایط اقتصادی کشور انجام شده همانگونه که سال 97 را در راستای حمایت و توجه به رونق کالاهای ایرانی سال حمایت از تولیدات داخلی نام‌نهادند.

آزادی‌خواه با اشاره به اینکه اگر تولید ما در حوزه‌های مختلف به توسعه و رونق برسد زمینه حضور سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود تصریح کرد: برای تحقق شعار سال 98 و افزایش تولیدات داخلی ضروری است دولت نیز تا جایی که امکان دارد موانع و مشکلات بر سر راه تولید‌کنندگان‌،صنعتگران و سرمایه‌گذاران برطرف کند.

نماینده ملایر در مجلس دهم با تأکید بر اینکه رونق تولید به معنای توسعه اقتصاد، توسعه صادرات و افزایش اشتغال و تولید داخلی است اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله‌ای که ما می‌توانیم برای گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی به آن فکر کنیم رونق تولید بوده که عملا ارزآوری و‌ گشایش اقتصاد را به دنبال دارد.

دولت با کاهش هزینه‌های جاری ‌کشور به رونق تولید کمک کند

شهاب‌الدین بی‌مقدار در تبریز، با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «رونق تولید» اظهار داشت: رونق تولید مقدماتی دارد که امنیت سرمایه گذاری مهمترین مشوق سرمایه گذاری است.

وی با بیان اینکه اکنون که قیمت کالاها و حقوق نیروی انسانی افزایش یافته، دولت و بانک‌ها باید نقدینگی واحدهای تولیدی را تأمین کنند، افزود: متاسفانه طرح «ربح مرکب» را مجمع تشخیص رد کرد که دوباره باید احیا شود چراکه تولید‌کننده وقتی به بانک بدهکار است، به بدهی و جرائم سال‌های گذشته هم سود تعلق می‌گرفت که تولیدکننده بدهکار را بدهکارتر می‌کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید صادرات ما با مانع مواجه شود گفت: نباید هر روز یک بخشنامه جدید برای صادرات صادر شود و هرگونه اقدام در این زمینه با حساب و کتاب باشد چرا که صادرات ضربه می‌خورد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته شعار سال منحصر به نصب بنر و پلاکارد در ادارات می‌شد، گفت: نباید شعار سال و رونق تولید در ادارات به تابلو منحصر شده، از یاد برود و ادارات به روال روز مرگی گرفتار شوند.

دولت با کاهش هزینه‌های جاری ‌کشور به رونق تولید کمک کند

شهاب‌الدین بی‌مقدار در تبریز، با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «رونق تولید» اظهار داشت: رونق تولید مقدماتی دارد که امنیت سرمایه گذاری مهمترین مشوق سرمایه گذاری است.

وی با بیان اینکه اکنون که قیمت کالاها و حقوق نیروی انسانی افزایش یافته، دولت و بانک‌ها باید نقدینگی واحدهای تولیدی را تأمین کنند، افزود: متاسفانه طرح «ربح مرکب» را مجمع تشخیص رد کرد که دوباره باید احیا شود چراکه تولید‌کننده وقتی به بانک بدهکار است، به بدهی و جرائم سال‌های گذشته هم سود تعلق می‌گرفت که تولیدکننده بدهکار را بدهکارتر می‌کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نباید صادرات ما با مانع مواجه شود گفت: نباید هر روز یک بخشنامه جدید برای صادرات صادر شود و هرگونه اقدام در این زمینه با حساب و کتاب باشد چرا که صادرات ضربه می‌خورد.

طرح اصلاح سیستم بانکی‌ برای رونق تولید به صحن علنی مجلس می‌آید

محمود شکری در رشت با اشاره به شعار رونق تولید که در طلیعه امسال توسط مقام معظم رهبری بیان شد اظهار داشت: مجلس نیز در همین راستا قصد دارد با تصویب و ابلاغ طرح اصلاح سیستم بانکی کشوری گامی مهم و محکم برای تحقق شعار سال 98 بردارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اخذ سودهای کلان بانکی از تولیدکنندگان و لزوم حمایت از تولید داخلی را دو مقوله کاملاً متضاد و متناقض خواند و عنوان کرد: بازنگری در این حوزه بسیار جدی است زیرا در حال حاضر تولید در کشورمان از حمایت و پشتیبانی واقعی سیستم بانکی بی‌بهره است.

نماینده مردم تالش،‌ ماسال و رضوانشهر در مجلس از عدم اهتمام دولت برای ارائه لایحه اصلاح سیستم بانکی کشور به مجلس سخن گفت و تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس به علت تعلل دولت در این زمینه طرح مذکور را در دو بخش اصلاح قانون بانک مرکزی و اصلاح قانون بانکی در دست تهیه دارد.

در شرایط جنگ اقتصادی فقط با رونق تولید پیروز می‌شویم

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی در همدان، با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب سال‌ها است مسئله اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده‌اند، افزود: هم اکنون ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم و به دلیل اتفاقاتی که در این مدت رخ داده در تحریم دشمنان قرار داریم که همین مسئله مشکلاتی را در کشور ایجاد کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با تاکید بر اینکه امروز آنچه که امروز سبب نجات کشور از جنگ اقتصادی می‌شود توجه به ظرفیت‌های داخلی و درونگرایی مدیران اقتصادی است،گفت: سالهاست مسئله اقتصادی مهمترین مسئله اساسی کشور شده است موضوعی که اگر به درستی به آن پرداخته شود اصلاح وضعیت معیشت و اقتصاد مردم را در پی دارد.

شعبانی با تاکید بر اینکه هر چقدر که میزان تولید و درآمد بیشتر شود وضعیت معیشت مردم بهبود یافته و مشکلات نیز کمتر می شود، ابراز کرد: حالا که رهبر معظم انقلاب شعار رونق تولید را مطرح کرده‌اند همه مدیران و افرادی که دغدغه معیشت مردم را دارند باید در عرصه اقتصاد وارد شده و میزان تولید کشور را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه ما باید در عرصه اقتصاد باید از ظرفیت افرادی که توانایی فعالیت در عرصه اقتصادی را دارند اما از فعالان اقتصادی به شمار نمی‌آیند نیز استفاده کنیم، تصریح کرد: اسلام ما را توصیه به تولید در حد اعلا و مصرف در حد کفاف کرده است پس همه مسئولان، همه بخش‌های خصوصی و تمامی افرادی که توانایی فعالیت در عرصه اقتصادی را دارند باید با هماهنگی، وحدت و انسجام وارد عرصه تولید شوند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان عنوان کرد: اگرچه ما مشکلاتی داریم اما لازم است یادآوری کنیم ما در گذشته نیز با چنین مشکلاتی رو به رو بودیم اما به مدد خدای کریم توانستیم از این مشکلات سربلند بیاییم پس هم اکنون نیز می‌توانیم بر این مشکلات فائق آییم.

توجه به رونق تولید در کشور باید دائمی باشد

آیت‌الله عباسعلی سلیمانی در زاهدان اظهار داشت: در سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب جهت‌گیری اصلی را به رونق اقتصاد کشور اختصاص داده‌اند و به ویژه سال قبل و امسال به این مسئله توجه عمیقی داشته‌اند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رونق تولید ایرانی به عنوان شعار سال جاری یک واژه کلیدی جهت نجات کشور از واردات بی‌رویه و خروج بی‌حساب و کتاب ارز از کشور است.

وی گفت: کشور ایران تجربه‌های زیبای تولیدی در عرصه‌های گوناگون دارد که می‌توان از برخی از کفش‌ها و پارچه‌های ایرانی که از لحاظ کیفیت بالاتر از تولیدات مشابه در خارج از کشور است به عنوان این تجربه‌ها یاد کرد.

آیت‌الله سلیمانی با اشاره به اینکه واردات بی‌رویه به تولیدات داخلی لطمه وارد کرده، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب به عنوان یک کارشناس جامع رونق تولید را به عنوان نام سال جدید لحاظ کرد تا دولتمردان اولویت در مصرف را به تولیدات داخلی بدهند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان تصریح کرد: تنها اگر کالای مورد نیازی بخواهیم و از تولیدات داخلی نداشته باشیم آن زمان باید دست من به سمت بیگانه دراز شود نه اینکه مصرف کالای خارجی به عنوان یک حسن در کشور قلمداد شود.

رونق تولید ‌«رکود اقتصادی» حاکم بر کشور را می‌شکند‌

حمیدرضا فولادگر در اصفهان ‌ با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام ‌«رونق تولید» اظهار داشت: نام‌گذاری سال‌های گذشته و امسال نشان از اهمیت و اولویت اقتصاد در کشور را دارد و رونق تولید یک عنوان اقتصادی و در مقابل رکود است.

وی تصریح کرد: برای برون رفت از رکود و تورم که در حال حاضر به آن دچار هستیم، بحث رونق مطرح می‌شود که بهترین کار حمایت عملی از تولید است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظایف مربوطه در این راستا به دو دسته تقسیم می‌شود، گفت: دسته اول مربوط به مقررات زدایی از نوع رفع موانع و بهبود محیط کسب و کار است، دسته دوم مربوط به مقررات حمایتی از نوع حمایت‌های بیمه‌ای، مالیاتی، گمرکی و بانکی از حیث تامین مالی است که به عهده مسئولان است.

وی خاطرنشان کرد: اگر رونق اتفاق بیافتد، مالیات را می‌توانند به عنوان جایگزین اقتصاد نفتی بگیرند، مشکلات معیشتی و اشتغال رفع شود وهمچنین دولت باید زمینه ساز مشارکت مردم در اقتصاد باشد.

رونق تولید را به صنایع تعطیل خراسان جنوبی باز می‌گردانیم

محمدصادق معتمدیان بیرجند اظهار داشت: طی سالهای اخیر مبنای نامگذاری هایی که در بحث شعار سال توسط مقام معظم رهبری صورت می گیرد اقتصادی است و این امر به دلیل اهمیتی است که این موضع در سال های اخیر داشته است.

وی افزود: سال گذشته نیز شعار سال حمایت از کالای ایرانی بوده که به نوعی با بحث تولید مرتبط بوده است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امسال در ادامه نامگذاری سال گذشته مقام معظم رهبری رونق تولید را مطرح کردند بیان کرد: بحث تولید از مباحث مهمی است که کشورها به عنوان پایه و بیس اصلی توسعه اقتصادی کشور خود دنبال می کنند که اهمیت فراوانی برای ما دارد.

معتمدیان با بیان اینکه این امر از زوایای مختلف هم در پیام نوروزی و هم در سخنان امروز مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی بیان شد تصریح کرد: منظور از تولید صرفا اقتصاد به دلیل صنعت نیست بلکه هم صنایع سنگین، هم صنایع سبک، هم بخش کشاورزی، هم بخش دامداری و صنایع خانگی نیز تولید هستند.

وی خاطرنشان کرد: این امر نگاه جامع و فراگیری است که مقام معظم رهبری در بحث رونق تولید دارند و در این راستا ما باید بر اساس رهنمود های ایشان بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم و بر اساس ظرفیت‌های بومی و منطقه ای که وجود دارد تلاش کنیم.

استاندار خراسان جنوبی یکی از پایه های اصلی تولید را بحث سرمایه گذاری دانست و یادآور شد: اگر ما به دنبال رونق تولید در داخل کشور هستیم باید به دنبال ایجاد واحدهای تولیدی باشیم.

رونق تولید نیازمند مدیریت جهادی و اقتصاد مردمی است

سیدعلی آقازاده برضرورت تلاش تمام دستگاه‌های اجرایی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و شعار سال تاکید کرد و اظهار داشت: نام‌گذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری همراه با یک موضوع و مسئله دقیق سیاسی و اقتصادی است و معظم له سال 98 را به نام سال رونق تولید نامگذاری فرمودند که یک خط مشی کلی برای مسئولان در طول سال است.

وی افزود: بنابراین باید برای تحقق این مهم تلاش روزافزونی شود و مسئولان در هر سه قوه باید با وحدت و همدلی گام‌های بلندی در راستای تسهیل رونق و توسعه فضای تولید در کشور بردارند.

آقازاده تصریح کرد: سال گذشته به عنوان حمایت از تولید و کالای ایرانی نام گرفت که البته گام‌های موثری در این راستا برداشته شد و تاحدودی کارنامه درخشانی داشتیم و سال 98 نیز می‌توانیم با وحدت، تولید ایرانی را رونق ببخشیم.

استاندارمرکزی خاطرنشان کرد: مردم نیز در کنار دولت و قوای سه‌گانه نقش بی‌بدیلی در تحقق شعار سال دارند چراکه مردم با آگاهی از اهمیت تولید داخلی، باید خرید کالای ایرانی را مدنظر قرار دهند و به گونه‌ای باید به آنان اطلاع‌رسانی شود که اشتغال فرزندان در گرو خرید کالای تولیدی داخلی بدانند.

آقازاده بیان کرد: مردم باید بدانند هرچه رویکردشان به مصرف کالای داخلی بیشتر باشد، در تلاطم های اقتصادی جهانی و منطقه ای، بیشتر در امان خواهند بود و به بیان دیگر با حمایت از کالای تولید داخلی، امنیت، اقتصاد، ثبات ملی و استقلال کشورشان بیشتر تقویت می‌شود.

دولت‌ برای رونق تولید‌‌ نقدینگی مردم را به چرخه اقتصاد بازگردا‌ند

علی کاظمی در شهرکرد با اشاره به شعار «رونق تولید» اظهار داشت: سال 97 شرایط سختی مخصوصاً در زمینه اقتصادی و معیشتی در کشور وجود داشت که اگر بخواهیم برای رفع این مشکلات آسیب‌شناسی کنیم متوجه می‌شویم یکی از عوامل مهمی که میتواند ما را از این مسیر دشوار و مشکلات عبور دهد، تولید است.

وی افزود: اگر چرخه تولید در هر جامعه و کشوری با قدرت تمام پیش برود بخش‌هایی از مشکلات بسیار مهم آن جامعه در زمینه اشتغال، اقتصاد و معیشت رفع می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از چالش‌های مهم در سال 97 بحث اشتغال و معیشت مردم بود، خاطرنشان کرد: مشکلات اشتغال و معیشتی برطرف نخواهد شد مگر اینکه تولید راه بیفتد چرا که وقتی تولیدی ایجاد و کارخانه‌ای راه‌اندازی شود زمینه اشتغال برای چندین نفر ایجاد شده و بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود

کاظمی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب شعار امسال را «رونق تولید» انتخاب کردند، ادامه داد: این نام و شعار برای سال جدید بسیار مناسب و کارگشا است به شرطی که همه ما کمک کنیم و با مشارکت و اتحاد هر چه بیشتر در زمینه تولید ملی و بزرگ‌تر شدن چرخه آن بکوشیم و اقدامات مناسبی را انجام دهیم.

وی بزرگ شدن چرخه تولید و سرعت گرفتن آن را نیازمند یک سری شرایط و عوامل دانست و گفت: پشتوانه‌هایی که برای ایجاد چرخه تولید، بزرگ شدن چرخه و سرعت گرفتن آن وجود دارد، اقداماتی است که بیشترین تأثیر مثبت را در راستای تحقق شعار سال داشته باشد.

کاظمی با اشاره به اعتمادسازی در جامعه بیان کرد: اگر یک اعتمادسازی برای جامعه ایجاد شود و مردم نقدینگی پول، سکه، طلا و دلار موجود در خانه‌هایشان را به چرخه اقتصادی برگردانند و در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند یا خط تولیدی را به حرکت درآورند بسیاری از مشکلات اقتصادی، اشتغال و معیشتی رفع می‌شود.

رونق تولید ایرانی در کشور نیازمند ‌عزم ملی است

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب با توجه به نیاز کشور سال جدید را به عنوانی خاص مزین کردند در واقع نامگذاری سال‌های اخیر برگرفته از بحث اقتصاد مقاومتی هستند.

امام جمعه اهل سنت میرجاوه ادامه داد: رونق تولید ایرانی در کشور نیازمند یک عزم ملی است و مسئولین و مردم باید در کنار یکدیگر برای دستیابی به رونق تولید تلاش کنند.

وی افزود: ایران اسلامی سرشار از نعمات خدادادی است از این رو با توجه به تمام ظرفیت‌هایی که در کشور دیده می‌شود شعار سال از سوی رهبری رونق تولید نام‌گذاری شده تا از این ظرفیت‌ها جهت برون رفت از مشکلات اقتصادی بهره بهینه برده شود.

مولوی ریگیان‌پور خاطرنشان کرد: به فرموده رهبر باید همه آحاد مردم انقلابی پای کار بیایند و با یک عزم و اراده ملی کشور را از تحریم‌ها دور کنند.

این عالم اهل سنت گفت: با توجه به سرمایه‌هایی که دولت در اختیار دارد به ویژه نیروی انسانی متخصص، اگر به فرموده‌های رهبر معظم انقلاب گوش فرا دهند قطعا تحریم‌ها را بسیار راحت دور خواهیم زد.

وی با اشاره به اینکه رونق تولید در کشور خودکفایی در هر اموری را به دنبال خواهد داشت، عنوان کرد: با فعال کردن بسیاری از کارخانه‌هایی که در گذشته به دلیل تحریم‌های دشمنان تعطیل شده‌اند، می‌توانیم سرمایه‌ها و استعدادهایی که از بین رفته را احیا کنیم.

دولت با ‌‌رفع بروکراسی‌های اداری به رونق تولید کمک کند

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن شفیعی با تبریک آغاز سال جدید و با اشاره به شعار سال، اظهار داشت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی براساس سنت هرساله سال را به عنوان راهگشا «رونق تولید» زینت دادند.

وی با اشاره به این‎‌که شعار «رونق تولید» عنوانی کوتاه اما ژرف و پر از معنا است، بیان کرد: بدون شک این راهبرد مبتتی بر نیاز امروز ملت انقلابی و بزرگ ایران یعنی ایستادگی در برابر هجوم سنگین استکبارجهانی است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان تصریح کرد: در شرایطی که آمریکا به صراحت اعلام می‌کند که سنگین‌ترین تحریم‌های ثبت شده در تاریخ را علیه ایران به اجرا گذاشته است باید مقاومتی گسترده و مهندسی شده به نمایش گذاشت.

وی با بیان این‌که باید راه را بر دشمن بست و بر چهره زشت او گرد ناامیدی و یاس پاشید، ادامه داد: در تحقق شعار سال جاری با عنوان «رونق تولید» همه مسئول و موظف آن هم وظیفه‌ای شرعی و انقلابی هستند.

‌شفیعی افزود: آحاد مردم باید به محصولات داخلی و تولیدات وطنی بها بدهند، کالای ایرانی مطالبه کنند و به این خواسته و مطالبه فخر بفروشند.

رونق تولید‌ با پیگیری و توجه جدی مسئولان محقق می‌شود‌

آیت‌الله سیداحمد حسینی‌خراسانی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید اظهار داشت: شعار سال گذشته و سال‌های گذشته یعنی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در کنار رونق تولید توسط کارگزاران و مسئولان و دولتمردان نظام باید به صورت جدی پیگیری و عملیاتی شود.

وی افزود: بنده به عنوان یک طلبه از حوزه علمیه قم مطالبه مردم را به مسئولین ابلاغ می‌کنم و باید مطالبه‌گر باشیم و باید از زبان مردم بگوئیم تا مسئولان بشنوند و عمل کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رهبری حکیم انقلاب فرمود و بارها تکرار کردند که ما در این کشور مشکل لاینحل نداریم، خود مسئولان محترم نیز تصدیق کردند اما سئوال این است که ما در کشور پاره‌ای مشکلات ساده پیش پا افتاده داریم یا خیر اگر مسئولان بگویند نداریم نقض گفته خودشان است و اگر می‌توانند حل کنند چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: ملت با الهام از قرآن و خاندان عترت و با تبعیت از قهرمان تاریخ عاشورا در برابر زورگویان ایستاده‌ است و مسئولان را به همت وا دارد و مردم را نیز دعوت کنند زیرا مردم ثابت کردند پای کار هستند.

مشکلات اقتصادی با رونق تولید حتما برطرف می‌شود

محمد مهدی مفتح اظهار داشت: رونق تولید داخلی، کاهش نرخ بیکاری و کنترل تورم را به دنبال دارد و موجب پویایی حوزه اقتصاد می شود.

وی بیان کرد: قوانین کار، مالیات، فرآیند اخذ مجوزها و نحوه ارائه تسهیلات همگی مسائل مرتبط به فضای کسب و کار هستند که یک فعال اقتصادی در طراحی و شکل گیری آنها نقشی ندارد اما به دلیل الزامات قانونی باید انجام دهد. در چنین شرایطی، دولت اگر بخواهد تولید را رونق دهد باید چنین روندی را ساده و تسهیل کند.

مفتح حل معضلات اقتصادی و توجه به اشتغال‌زایی و معیشت عمومی مردم را اولویت کنونی مدیریت کلان کشور دانست و تاکید کرد: به رغم وجود مشکلات و کمبودها در حوزه اقتصاد، هیچ مشکلی در کشور نیست که قابل حل نباشد.

رونق تولید به دشمنان ملت ایران ضربه سنگینی وارد می‌کند

مولوی محمد اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب هر سال را با توجه به نیازی که در کشور احساس می‌شود به شعاری مزین می‌کند که این شعارها همواره مهمترین راهبردهای کشور در برون رفت از مشکلات بوده است.

این عالم اهل سنت چابهار ادامه داد: امسال با توجه به اینکه کشور از جانب دشمنان نظام و در راس آن آمریکا تحت تحریم‌های شدید قرار دارد می‌طلبید که تولید داخلی در کشور رونق پیدا کند.

وی افزود: تمامی مسئولین و نمایندگان مجلس باید به شعار سال که از طرف رهبر معظم انقلاب انتخاب شده توجه تمام عیار داشته باشند چون با رونق تولید داخلی می‌توانیم ضربات محکمی به دشمن وارد کنیم.

مولوی درتکیده عنوان کرد: تحقق هر عملی نیاز به اتحاد بین مردم و مسئولین دارد که در رابطه با شعار سال نیز همه باید همت کنند تا با حمایت از کارآفرینان، کارگاه‌ها و کارخانجات تولید در کشور رونق پیدا کند.

این عالم اهل سنت ادامه داد: رونق تولید داخلی در کشور قطعا منجر به ایجاد اشتغال زیادی خواهد شد و بسیاری از سرپرستان خانواده‌هایی که به دلیل تحریم‌ها در شهرهای اقتصادی بیکار شده‌اند دوباره سر کار بر خواهند گشت.

وی اظهار داشت: با توجه به گرانی حاکم بر جامعه بیکاری فشار زیادی به خانواده‌ها وارد کرده به همین دلیل می‌توان گفت فعال شدن کارخانه‌ها به اقتصاد مردم کمک بسزایی خواهد کرد.

دولت با افزایش تفویض اختیارات به مسولان استانی زمینه رونق تولید را فراهم کند

سیدمهدی مقدسی با اشاره به شعار سال 98 باعنوان "رونق تولید" اظهار داشت: به‌رغم تحریم‌ها که در سال 97 تا حدودی عرصه را برتولیدکنندگان ومردم سخت کرد، در راستای تبدیل تحریم به فرصت حمایت از صنایع داخلی در این شرایط حساس فراهم شده که ان‌شاالله با استمرار این مسیر و توجه به ظرفیت‌های داخلی، استفاده از توانمندی جوانان نخبه و شرکت‌های دانش بنیان، فرهنگ سازی مناسب، رفع موانع و ایجاد فرصت‌های مناسب برای تولید و ساخت تجهیزات البته با ارتقا کیفیت موردنیاز صنایع و مردم به جای توجه به کالاهای خارجی زمینه رونق اقتصادی و تولید را بیش از گذشته فراهم کنیم.

وی افزود: باتوجه به پیام حکیمانه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، توجه بیشتر به ظرفیت جوانان باید در دستورکار همه مسولان قراربگیرد و انتظار می‌رود باتوجه به شعار سال شاهد برخوردهای تشریفاتی با موضوع تولید کشور نباشیم و درمسیر اهداف و سیاست‌های ابلاغی رهبرمعظم انقلاب اسلامی درخصوص رونق تولید گام برداریم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس تصریح کرد: کشورهایی همچون ژاپن و چین و برخی کشورهای دیگر که مسیر توسعه را طی کردند تلاش در فرهنگ سازی مناسب با بسیج امکانات و استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی داشته‌اند.

مقدسی بیان کرد: با توجه به منابع طبیعی بسیاری کشور که 6 برابر نیاز کشور است و همچنین وجود منابع غنی دیگر کشور، قطعا با به‌کارگیری این ظرفیت‌ها و همچنین ظرفیت موجود در بخش‌های نیروی انسانی متخصص باید گام‌های بلند علمی در مسیر رونق تولید کشور برداریم.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود در سال 98 با تقویت دولت هوشمند و دولت الکترونیک و همچنین مشارکت قوای سه گانه شاهد شفاف‌سازی درعملکردها به شکل حداکثری باشیم تا فرآیندهای بروکراسی کوتاه و امکان نظارت عمومی فراهم شود و از طرفی با مسیر ردیابی و رصدعملکردها با دولت هوشمند که همان حاکمیت هوشمند است زمینه‌ها بهتر از قبل فراهم آید.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه سال 98 سعی شده منابعی برای رونق تولید در قالب تسهیلات و سرمایه در گردش و همچنین کاهش سودهای بانکی در حوزه تولید به رغم فشارهای آمریکا ایجاد شود تا زمینه رونق اقتصادی و تولید را بیش از پیش رقم بزنیم.

بازار کشورهای همسایه‌ استقبال خوبی از محصولات ایرانی دارند

محمد اسماعیل سعیدی انتخاب عنوان «رونق تولید» در راستای اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری را هوشمندانه توصیف کرد و اظهار داشت: رونق تولید به چندین عامل وابسته است که مهم‌ترین آن‌ها برداشتن سریع موانع تولید است.

وی یکی از این موانع را رفتار شبکه بانکی دانست و افزود: شبکه بانکی باید دارایی خود را در اختیار تولید و سرمایه در گردش بگذارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو وآذرشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رکود و تورم شدید باعث شده سرمایه در گردش بسیاری از واحدها نه تنها کاهش یافته بلکه به صفر رسیده و برخی با منفی شدن، بدهکار هم شده‌اند اضافه کرد: این باعث شده تولید کننده مجبور شود نقداً مواد اولیه را خریداری کند و هزینه تولید و نیروی کار را نقداً پرداخت کند ولی نسیه بفروشد و در این صورت طبیعی است که مابه التفاوت را نمی‌تواند جبران کند.

وی اعطای تسهیلات بانکی با سود 18 درصد را برای تولید کننده کمرشکن دانست و گفت: در سال 97 متاسفانه ارقامی که اعلام شد به تولید کننده پرداخت شد، با نرخ تسهیلات 18 درصدی است که این تسهیلات کمر تولید کننده را می‌شکند و به باتلاق جدید می‌اندازد که یکی از عمده‌ترین مشکل در مسیر رونق تولید همین است.

سعیدی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید این تسهیلات را به تولید کننده واقعی دهند نه به دلال و شرکت‌های صوری، تصریح کرد: گاهاً وام به برخی از افراد تعلق می‌گیرد که تولید کننده واقعی نیست، لذا باید همه تسهیلات به سمت رونق تولید برود.

مسئولان رفع موانع تولید را در دستور کار قرار دهند‌

نظر افضلی اظهار داشت: در مقطعی هستیم که استکبار جهانی از تمام راه‌ها ورود پیدا می‌کند و با بحث تحریم‌ها اقتصاد ما را نشانه گرفته است و عملاً تلاطم‌ها و کمبودهایی در جامعه ایجاد کرده است.

وی افزود: در بحث مقابله با جنگ اقتصادی که دشمن به راه انداخته است مقام معظم رهبری هرساله هوشمندانه عمل می‌کنند و چندین سال است شعار اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار داده و در این راستا بحث اصلی تولیدات و رونق تولیدات است تا در داخل موجب اشتغالزایی شود.

نماینده مردم سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از این شعار ایجاد رشد اقتصادی در جامعه است تا در این راستا شاهد رونق تولیدات و اشتغالزایی در جامعه به خصوص در داخل کشور باشیم.

رونق «تولیدات دامی» و «معادن» ظرفیت بزرگی برای ‌توسعه اشتغال است

یوسف داوودی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان «رونق تولید»، این عنوان را بهترین شعار برای این سال دانست و گفت: اگر این امر محقق شود، در واقع هم مشکل بیکاری و هم مشکل تورم و گرانی مهار می‌شود چراکه کارگاه‌های تولیدی هرچقدر افزایش یابد، همانقدر وابستگی کاهش یافته و مشکلات اقتصادی کاهش می‌یابد.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کمیسیون کشاورزی در زمینه «رونق تولید» به دنبال رونق تولیدات دامی هستیم، ابراز داشت: افزایش تولید شیر، تخم مرغ، دام و...هرچقدر افزایش یابد، هم قیمت مصرف کننده کاهش می‌یابد، هم اشتغال افزایش می‌یابد و هم وابستگی کاهش می‌یابد.

وی توجه به رونق تولید در آذربایجان شرقی را مورد تاکید قرار داد و افزود: با توجه به اینکه نیازهای آلومینای کشور وارداتی است، برای رونق تولید و عمل به دستور رهبری باید معادن ما مخصوصاً مس و آلومینا سریعاً مورد بهره بردای قرار گیرد. خوشبختانه برای آلومینای سراب قرارداد و موافقتنامه اجرایی مبادله شده و تلاش می‌کنیم قویاً پیش رفته و به مرحله تولید برسد.

دولت با مدیریت جهادی رونق تولید را اجرایی کند

رضا کریمی اظهار داشت: رهبرمعظم انقلاب اسلامى با نامگذارى سال ٩٨ به سال رونق تولید بار دیگر ساختار نابسامان اقتصادى را یادآور شدند و نزدیک یک دهه ا‌ست معظم له مسئولان کشورى را متذکر مى شوند که اقتصاد مملکت را دریابید.

وی بیان کرد: در سال‌هاى گذشته نیز شعارهاى هم مضمون و هم مفهوم و مرتبط با مسائل اقتصادى مطرح فرموده‌اند و شعار امسال رونق تولید در اسناد بالادستى، سیاست‌هاى کلى نظام و سیاست‌هاى اقتصاد مقاومتى ابلاغى مقام معظم رهبرى نیز به صراحت آمده ولى همچنان آن طور که باید و شایسته است مورد توجه متولیان امر قرار نگرفته است.

نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: لازمه تحقق شعار سال در کنار مدیریت جهادى، اتخاذ و اعمال سیاست ها و تصمیمات حمایتى از بخش تولیدات داخلى و حذف ایستگاه هاى اضافى است.

1700 میلیارد تومان نقدینگی کشور به سمت رونق تولید هدایت شود

حجت‌الاسلام سید‌جواد حسینی‌کیا با اشاره به نامگذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام «رونق تولید» اظهار داشت: این سازوکار دولتی سبب کاهش نقدینگی و افزایش اشتغال و تولید خواهد شد.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تحقق شعار سال، مجلس باید قوانین مورد نیاز را تصویب کند، گفت: مجلس اگر نقصی در قانونگذاری وجود دارد آن را رفع و جلوی قوانین دست‌و‌پاگیر در بخش تولید را بگیرد تا در این حوزه رونق ایجاد شود.

حسینی‌کیا با اشاره به اینکه دولت برای رونق تولید باید منابع بانک‌ها را به‌سمت تولید و اشتغال جهت‌دهی کند عنوان کرد: با رونق در بخش تولید می‌توان تحریم‌ها را بر کشور بی‌اثر کرد.

تشویق جامعه به مصرف داخلی ‌سبب رونق تولید می‌شود

آیت الله محمود عبداللهی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید اظهار داشت: امیدواریم امسال فرامین مقام معظم رهبری در حد شعار باقی نماند و مسئولان با عمل به آن بتوانند زمینه‌های رشد و شکوفایی بیشتر کشور را رقم بزنند.

وی با بیان اینکه تشویق جامعه به روی آوردن به مصرف داخلی و پرهیز مسئولان از واردات بی رویه جمله اقدامات رونق تولید است، ادامه داد: جلوگیری از قاچاق کالا و ممنوعیت ورود کالاهایی که مشابه داخلی دارند از جمله اقدامات دیگری است که باید در اولویت قرار بگیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر لزوم تبعیت از منویات رهبری در زمینه رونق اقتصاد کشور بیان کرد: مقام معظم رهبری بر اساس واقعیت‌های موجود نظام و حکومت به دنبال ایجاد و پایه ریزی اقتصاد مستقل و شکوفا هستند.

مجلس با نظارت قوی به رونق تولید کمک می‌کند

حسن خسته‌بند اظهار داشت: سال 98 توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شد بنابراین مجلس به عنوان قوه مقننه کشور برای عملی ساختن تحقق این هدف راهبردی در کنار وضع و اصلاح قوانین باید بعد نظارتی خود را تقویت کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وضع قوانین نمی‌تواند به تنهایی در روند امور تولید و اشتغال اصلاح و بهبود لازم را ایجاد کند عنوان کرد: مجلس در سال 98 تکلیف خطیری بر عهده دارد و باید در وهله نخست بعد نظارتی خود را برای اجرای درست قوانین وضع شده تقویت کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس حمایت از تولید و اشتغال پایدار بدون توجه به موانع موجود اقتصادی و زیرساختی را امری ناممکن اعلام کرد و ابراز داشت: مجلس در سال‌های اخیر قوانین بازدارنده و حمایتی خوبی را به تصویب رساند اما به علت عدم نظارت صحیح بسیاری از قوانین به درستی اجرایی نشد.

3 قوه با ‌وحدت ‌رونق اقتصادی را محقق کنند

آیت الله احمد بهشتی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید اظهار داشت: مشکلاتی در کشور وجود دارد و در رأس آن‌ها مشکل اقتصادی است اما موضوعی که مردم را بیشتر ناراحت کرده است سوءاستفاده، رانت، دزدی و تبعیض‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر از گرانی‌ها تبعیض‌ها مردم را نارحت کرده است، افزود: رئیس جدید قوه قضاییه باید با همکاری دیگر قوا ومجلس و دولت و با هدایت مقام معظم رهبری دست در دست یکدیگر در برابر حقوق‌های نجومی و تبعیض و و دزدی‌هایی که توسط برخی افراد صاحب نفوذ و هرشخص در هر پست و مقامی قاطعانه برخورد و مجازات صورت بگیرد و نتیجه آن را مردم مشاهده کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: مردم هنگامی که مشاهده کنند در برابر تبعیض و سواستفاده ها مقابله می‌شود دلگرم شده و در برابر مشکلات ایستادگی می‌کنند، باید در برابر رانت و دزی و سوء استفاده جلوگیری شده و در برابر ریخت و پاش‌های اضافی در دستگاه‌ها قاطعانه ایستادگی شود.

استاد حوزه علمیه با تاکید بر لزوم رفع مشکلات کشور واهتمام مسئولین در این زمینه خاطرنشان کرد: سه قوه باید دست در دست یکدیگر و با هماهنگی کامل و به دور از خودخواهی ایده‌های مقام معظم رهبری را به کرسی نشانده وبرای رفع مشکلات جامعه اقدامات اساسی انجام دهند.

رونق تولید بهترین قرارگاه در مقابله با جنگ اقتصادی است

عبدالکریم گراوند به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولیدپرداخت و با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر در ابعاد گوناگون صنعتی، تولیدی، آبزی‌پروری، گردشگری و کشاورزی از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است که رونق در این بخش‌ها می‌تواند تحول شگرفی در استان ایجاد کند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری تاکیدات ویژه‌ای در رسیدگی به حوزه اقتصادی و توسعه زیرساخت‌های این عرصه دارند تصریح کرد: مقام معظم رهبری چند سال پیاپی، شعار سال را به حوزه اقتصاد اختصاص می‌دهند که نشان از تاکیدات معظم‌له به این حوزه است چراکه شعار سال قبل حمایت از کالای ایرانی، برنامه‌های مهمی در کشور و استان بوشهر عملیاتی شد.

استاندار بوشهر به شرایط جنگ اقتصادی دشمن علیه ایران اسلامی پرداخت و خاطر نشان کرد: دشمن اکنون بر روی اقتصاد کشور تمرکز کرده و جنگ اقتصادی راه‌اندازی کرده است.

گراوند از تشکیل قرارگاه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن خبر داد و بیان کرد: بهترین قرارگاه در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن رونق تولید است که در استان بوشهر بر اساس توانمندی‌ها و قابلیت‌های آن برنامه‌هایی در این راستا تدوین و عملیاتی می‌شود.

وی، از طراحی بازدیدهای هدفمند از توانمندی‌های اقتصادی و صنعتی استان خبر داد و تصریح کرد: باتلاش مسئولان امکانات لازم برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و رونق تولید در استان بوشهر بکارگیری می‌شود.

استاندار بوشهر با بیان ایتکه استان ظرفیت بسیار خوبی برای رونق تولید دارد گفت: سفر رئیس جمهور در اواخر سال قبل به استان بوشهر، امکانات لازم در استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود را فراهم کرده است.

شکوفایی اقتصادی با رونق تولید محقق می‌شود

سرهنگ پاسدار عسگر مجیدی با تبریک ایام ولادت امیرالمومنین امام علی (ع) و عید نوروز باستانی به مردم ایران به ویژه مردم مازندران درباره نامگذاری شعار سال که توسط رهبرمعظم انقلاب سال رونق تولید» نام گرفت، اشاره کرد و اظهار داشت: معظم له همانند سال‌های گذشته در واقع یک چشم‌انداز را برای مردم و مسئولان مشخص کردند و شعار امسال نشان داد ایشان همچنان بر وضع اقتصادی و معیشت مردم توجه دارند.

وی با بیان اینکه از سال‌های گذشته و قبل از تحریم رهبر معظم انقلاب به اقتصاد کشور توجه داشتند، اما بعد از تحریم جهت گیری‌ها بیشتر شد، افزود: اقتصاد کشور باید جز اولویت‌های مسئولان باشد و در این مسیر گام بردارند.

مجیدی با اشاره به شعار سال گذشته که حمایت از کالای ایرانی»بود، گفت: شعار امسال که رونق تولید» است در امتداد همان شعار سال گذشته است و باید بستر رونق اقتصادی را برای تولید کالای ملی آماده کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد :مسئولان همت آنان در این جهت باشد اگر وارداتی داریم یا در داخل اشتغالی صورت می‌گیرد همه در مسیر رونق تولید ملی باشد تا بستر اقتصادی کشور شکوفا بشود و به یک اقتصاد پایدار و مقاوم برسیم.

دولت رونق ‌تولید ‌را به صنایع ‌عملاً نیمه‌تعطیل برگرداند

محمد کاظمی با اشاره به نامگذاری امسال به‌عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: معتقدم هر استان و منطقه‌ای در بحث مسائل اقتصادی و تولیدی باید به توانمندی‌ها و داشته‌های محلی و ‌منطقه‌ای خود اتکاء کند.

وی با بیان اینکه امروز با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در حوزه تولید کشور وجود دارد و هم‌اکنون حدود 70 درصد واحدهای تولیدی شهرستان ملایر تعطیل است، ابراز کرد: یکی از مشکلات اساسی بخش تولید که دولت قطعاً باید توجه ویژه‌ای داشته باشد عدم همراهی بانک‌ها با بخش تولید و صنعت است.

کاظمی بیان کرد: امروز درصد سود و بهره‌ تسهیلاتی که بانک‌ها به تولیدکنندگان می‌دهند این‌قدر بالاست که عملاً در کشور ما تولید با فرض دریافت تسهیلات اصلاً مقرون به صرفه نیست.

اقتصاد ایران با "رونق تولید" از تحریم‌ها و تهدیدهای دشمن مصون می‌ماند

فرهاد فلاحتی با اشاره به شعار سال مبنی بر«رونق تولید» اظهار داشت: نامگذاری امسال به نام رونق تولید حکایت از هوشمندی مقام معظم رهبری دارد.

وی با اشاره به اینکه در این انتخاب و رویکرد تکلیف دولت و مجلس روشن است که اهتمام آنان باید به چه سمت و سویی برود افزود: مطمئناً رونق تولید با برگزاری همایش، جلسه، سخنرانی و تحلیل رسانه‌ای اتفاق نمی‌افتد بلکه با برنامه‌ریزی، مدیریت، رفع موانع و مسائلی از این قبیل که اجرایی باشد اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب وقتی بحث رونق تولید را مطرح می‌کنند قطعاً بعد از رونق تولید مسائلی از قبیل بازار مصرف آن، استفاده از امکانات و تولیدات داخل کشور، رونق اشتغال و مصونیت سازی اقتصاد ایران از تکانه‌هایی که دشمن برای ما ایجاد می‌کند را مدنظر قرار می‌دهند.

مجلس برای تحقق شعار رونق تولید برای اصلاح قوانین کسب و کار آماده است

اسدالله عباسی اظهار داشت: یکی از پیش‌نیازهای اساسی برای حمایت از اقتصاد ملی وجود و وضع قوانینی است که تحقق این اگر را ممکن می‌کند به همین علت مجلس در سال 98 اهم فعالیت‌های خود را به زمینه‌سازی برای تحقق شعار رونق تولید اختصاص می‌دهد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ظرفیت‌های بالایی در کشورمان وجود دارد عنوان کرد: ما با تقویت و تکیه بر این توانمندی‌ها می‌توانیم از اقتصاد وابسته به نفت رهایی پیدا کنیم و عملکرد قوه مقننه در همین راستا می‌تواند بسیاری از موانع این هدف را برطرف کند.

عباسی با بیان اینکه زنجیره تولید و اقتصاد کشور در یک سیکل معیوبی قرار گرفته است تصریح کرد:‌ حوزه کشاورزی،‌ نانو تکنولوژی، علوم دانش‌بنیان و بسیاری از ظرفیت‌های موجود در کشور در صورت حمایت جدی دولت و مجلس می‌توانند بنیان اقتصاد ملی را دچار تغییر و تحول کنند.

رونق تولید با بی‌اعتمادی به بیگانگان محقق می‌شود

مولوی عنایت‌الله رسولی زاده اظهار داشت: توجه به رونق تولید در کشور یعنی خود مردم باید با قدرت مشکلات اقتصادی را برطرف کنند.

امام جمعه اهل سنت سرباز ادامه داد: رونق تولید را باید در دستان کارآفرینان و جوانان جست و جو کرد چون با رونق تولید در کشور همه به خودباوری خواهند رسید و از این طریق کشور را از تحریم‌هایی که دشمن بر مردم روا داشته نجات خواهند داد.

وی افزود: دشمنان ایران اسلامی بر این عقیده هستند که در جنگ اقتصادی موفق بوده‌اند و می‌توانند از این طریق کشور را زمین‌گیر کنند اما مردم هوشیار و بیدار کشور با اطاعت از فرامین رهبر معظم انقلاب دشمنان را همواره در رسیدن به اهداف شومشان ناکام گذاشته‌اند.

این عالم اهل سنت عنوان کرد: توجه به رونق تولید در کشور به معنای حرکت به سوی موفقیت و پیروزی در برابر دشمنان ایران اسلامی است. خوشبختانه مردم ایران هیچ‌گاه برای حل مشکلات اقتصادی به بیگانگان اعتماد نکرده‌اند بلکه برای پیشرفت جوامع بشری به سمت تولید رفته‌اند تا مشکلات اقتصادی کشور برطرف شود.

مولوی رسولی‌زاده خاطرنشان کرد: اگر مسئولان کشور به طور مستمر در سال جاری و پس از آن به رونق تولید توجه داشته باشند قطعا در برابر تمام حربه‌های دشمن سربلند می‌شویم.

گزینه‌ای جز رونق تولید برای پیشرفت کشور نداریم

نماینده مردم گرمی در مجلس گفت: در حال حاضر برای توسعه و پیشرفت کشور گزینه‌ای جز رونق تولید نداریم و مقام معظم رهبری بجا و شایسته امسال را رونق تولید نامگذاری کردند.

سیدحمایت میرزاده اظهار داشت: در حال حاضر برای توسعه و پیشرفت کشور گزینه‌ای جز رونق تولید نداریم و مقام معظم رهبری بجا و شایسته امسال را رونق تولید نامگذاری کردند.

وی بیان کرد: مسئولان و دستگاه‌های مربوطه نباید برای تحقق شعار سال نباید به ارائه مقاله‌های صوری و برگزاری کنفرانس‌ها اکتفا کنند بلکه باید برنامه خود را برای رونق تولید در منطقه انجام دهند.

نماینده مردم گرمی در مجلس گفت: متاسفانه در گذشته برخی مسئولان و دستگاه‌های اجرایی برای تحقق شعار سال پلاکارد و مقاه‌لهایی را ارائه کردند که این برنامه‌ها هزینه بر بوده و تاثیر آنچنانی ندارد و باید در عمل اقدامات لازم انجام شود.

میرزاده تصریح کرد: برای این که شاهد رونق تولید در منطقه باشیم باید هدایتگری، راهنمایی و مشاوره صحیح برای سرمایه‌گذاران انجام شود تا سرمایه‌گذاری منطقه موفق‌تر و تاثیرگذارتر باشد.

وی افزود: مکان‌یابی و ارائه مشاوره‌های تخصصصی به ویژه گرمی نیاز است تا با همراهی‌ سرمایه‌گذار با اطلاعات کافی سرمایه‌گذاری کند.

نماینده مردم گرمی در مجلس افزود: در شهرستان گرمی مجوز شهرک صنعتی نیز در دو منطقه گرمی صادر شده تا سرمایه‌گذاران به راحتی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

میرزاده افزود: متاسفانه برخی مشکلاتی نیز وجود دارد که از جمله عدم مکان سنجی مناسب، راهنمایی درست ومشاوره‌های غلط این سرمایه‌گذاری‌ها با مشکل موجه است و هدایت صحیح به سرمایه‌گذاران باید مبنای کار باشد.

وی بیان کرد: یکی از راهکارهای توسعه گردشگری همکاری بخش خصوصی است تا شاهد رونق تولید در منطقه باشیم.

نماینده مردم گرمی در مجلس بیان کرد: شهرستان گرمی در حوزه دام ظرفیت بالایی دارد و متاسفانه این دام‌ها از منطقه خارج می‌شود در حالی که کشتارگارهها باید رونق تولید را به دنبال داشته باشد.


منبع: تسنیممهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی