دیدار روحانی و نخست‌وزیر عراق

شناسه خبر: 14881 سرویس: سیاسی

رئیس‌جمهور در دیدار با نخست‌وزیر عراق درباره لایروبی اروندرود گفت: امیدواریم بعد از ماه رمضان شاهد شروع عملیات باشیم.


حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست خبری با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق که صبح امروز وارد تهران شده است، طی سخنانی اظهار داشت: از دولت و ملت عراق برای پذیرایی در سفرم به این کشور تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم امروز و فردا میزبان خوبی برای هیئت عالی‌رتبه عراقی باشیم.

وی افزود: روابط بین دو ملت؛ روابط عمیق تاریخی در طول قرن‌هاست و همواره بین دو ملت به‌عنوان دو همسایه خوب، توسعه روابط بین ایران و عراق و در کل منطقه را در برنامه خود داریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از مباحث مهم امروز ما اجرایی شدن همه توافقاتی بود که بین دو کشور در سفر من به بغداد صورت گرفت، تصریح کرد: اولین توافق ما اجرایی شده و آن رایگان شدن ویزا بین ایران و عراق است که امیدوارم مردم دو کشور از این نعمت استفاده کنند و روابط دو ملت نزدیک‌تر و تسهیل بشود.

روحانی ادامه داد: توافق بسیار مهمی که انجام دادیم؛ لایروبی اروندرود امروز هم مورد توجه بود و امیدواریم تا پایان ماه برنامه‌های فنی آن انجام شود و بعد از ماه رمضان شاهد شروع عملیات در اروندرود باشیم.

وی با اشاره به طرح مهم اتصال راه‌آهن ایران و عراق تصریح کرد: امیدواریم در آینده مسیرهای مختلف این طرح وصل شود؛ فعلاً اتصال شلمچه و بصره مورد تأکید است و امیدواریم عملیات آن انجام شود و بعد از ماه رمضان نیز شاهد شروع عملیات باشیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: صادرات برق و گاز به عراق و همچنین در آینده نفت ادامه پیدا می‌کند و در این زمینه آماده‌ایم بین دو کشور اتصالات بسیار خوبی نه‌تنها برای دو کشور بلکه در آینده برای سایر کشورهای منطقه انجام دهیم.

روحانی همچنین اظهار کرد: در زمینه روابط مالی بانکی و پولی بین دو کشور در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شده و امیدواریم در سفر آینده رئیس کل بانک مرکزی به بغداد شاهد تکمیل این قدم‌ها باشیم.

وی گفت: روابط تجاری بین دو کشور بسیار خوب است و برنامه ما در آینده برای حجم تجارت 20میلیاردی بین دو کشور است و امیدواریم در ماه‌ها و سال‌های آینده بتوانیم به این نقطه برسیم. همچنین بین دو کشور توافق شد تا شهرک‌های صنعتی مشترک در مرز دو کشور داشته باشیم و امروز توافق شد در قدم اول شهرک صنعتی در منطقه جنوب و یک شهرک صنعتی در منطقه غرب تأسیس شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط علمی و تحقیقاتی بین دو کشور از دیرباز وجود داشته است، تصریح کرد: ارتباط بسیار صمیمانه و نزدیکی از گذشته با حوزه نجف و قم بوده و امروز نه تنها ارتباط حوزه‌های علمیه وجود دارد بلکه امیدواریم ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ما نیز روز به روز بیشتر از گذشته باشد و ما برای روابط نزدیکتر علمی بین دو کشور آمادگی داریم.


روحانی با اشاره به اهمیت امنیت برای دو کشور اظهار کرد: امیدوارم روابط دو کشور در مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و قاچاق قوی‌تر شود. امروز بین دو وزارت کشور عراق و ایران مذاکراتی برای مبارزه قوی‌تر با تروریست که گاها شاهد مشکلاتی در مرز اقلیم و شمال غرب‌مان هستیم خواهیم داشت که حتما با همکاری همدیگر جلوی معضلات را خواهیم گرفت.

وی اضافه کرد: موضوع منطقه یکی از مسائلی بود که مورد بحث دو طرف قرار گرفت. در بسیاری از مسائل منطقه نظرات ما مشترک است و نظرات واحدی داریم. قدس به عنوان پایتخت دائمی فلسطین، جولان بخش جدایی ناپذیر از سرزمین سوریه خواهد بود و باید هر چه سریع‌تر جنگ در یمن خاتمه پیدا کند و راه حل آن راه حل سیاسی است و ثبات و امنیت در کل منطقه مورد اتفاق نظر دو طرف بود.


منبع: تسنیممهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی