بررسی احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا

شناسه خبر: 16032 سرویس: امنیت

با ‌توجه به سابقه جریان غرب‌گرا در ایران، هراس‌افکنی در افکار عمومی و ایجاد رعب و وحشت از آینده و ترساندن مردم از سایه جنگ، یکی از ترفندهای محتمل برخی اصلاح‌طلبان و دنباله‌های غرب در کشورمان در روزهای آتی برای جاده صاف‌کنی مذاکره با آمریکا است.


به‌دنبال تروریست‌ خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت آمریکا، برخی تحلیلگران -‌‌‌عمدتا در رسانه‌های اپوزیسیون- درگیری نظامی با کشورمان را محتمل دانسته‌اند. در این باره اشاره به چند نکته ضروری است:

1- آمریکا به‌خوبی از توانایی‌های نظامی ایران آگاهی دارد. لذا بدیهی است بین کشوری همچون ایران با کشورهایی مانند لیبی و عراق تفاوت‌هایی قائل شود.

2- با توجه به تبعات چنین درگیری سنگینی، امکان هماهنگ‌سازی کشورهای هم‌پیمان آمریکا برای چنین عملیاتی تقریبا ناممکن است.

3- به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی دولت آمریکا برای انتخاب اهداف نظامی خود مقید به رعایت محدودیت‌های قانون 2001 AUFM کنگره است و لذا این نام‌گذاری از نظر «حقوقی» تاثیری بر اختیار دولت آمریکا برای ورود به جنگ با ایران نمی‌گذارد، اما از نظر «روانی» و تبلیغاتی می‌تواند دست آنها را برای ایجاد زمینه‌های تقابل نظامی بازتر کند.

4- به‌دلیل ضعف داخلی آمریکا، امروز جنگ نیابتی علیه ایران مطلوب این رژیم است، اما این کشور هنوز نتوانسته است کشوری را بیابد که جرأت ورود به جنگ نیابتی علیه ایران را داشته باشد.

5- ایالات متحده در حال ‌حاضر با مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فراوانی مواجه است؛ لذا افزودن بر مشکلات از طریق ورود به جنگ سنگین با دامنه و هزینه‌ نامشخص قابل‌ پذیرش نیست.

6- از آنجا که رویکرد سیاست خارجی آن کشور تاثیر قاطعی در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دارد، لذا هرگونه جنگی تنها زمانی ارزش انتخاباتی خواهد داشت که نتیجه‌ مثبت آن تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به‌ دست ‌آید یا اینکه چشم‌انداز روشن و مشخصی داشته باشد زیرا در غیر این صورت فقط شکست را برای حزب جمهوری‌خواه تضمین خواهد کرد.

7- فقدان اطلاعات لازم و کافی غربی‌ها از میزان، نوع، شدت و حتی دامنه‌ واکنش ایران هر حرکتی را در فضایی مبهم غیرعقلانی قرار می‌دهد و بسیاری از عقلای سیاستمدار در آمریکا از این مساله و نابخردی ترامپ نگرانی جدی دارند.

8- درمورد احتمال جنگ میان ایران و آمریکا، درنظر گرفتن مواضع و اظهارات مقامات آمریکایی ضروری است. در این خصوص پامپئو، وزیر خارجه رژیم آمریکا پس از اعلام تصمیم ترامپ علیه سپاه گفت: «اگر ایران به نیروهای (تروریست) نظامی آمریکا در منطقه حمله کند، توصیه می‌کنم مقامات ایران درباره این حرف‌شان دوباره فکر کنند.» این یعنی آمریکا درصورت عدم حمله نظامی از سوی ایران، قصد حمله نظامی ندارد؛ همچنین برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز صراحتا سیاست رژیم آمریکا را دوری از جنگ اعلام کرده است. او صراحتا گفته است: «هدف از قرار‌دادن نام سپاه یا هر اقدام دیگری علیه ایران، برای تغییر مسیر جمهوری اسلامی است.»

موارد فوق و پاره‌ای عوامل دیگر امکان درگیری گسترده نظامی را تا حد صفر پایین می‌آورد. درواقع آمریکا تاکتیکی را برای رسیدن به هدف خود درنظر گرفته است که «جنگ» در اولویت سیاست‌های آن وجود ندارد.

با این حال با ‌توجه به سابقه جریان غرب‌گرا در ایران، هراس‌افکنی در افکار عمومی و ایجاد رعب و وحشت از آینده و ترساندن مردم از سایه جنگ، یکی از ترفندهای محتمل برخی اصلاح‌طلبان و دنباله‌های غرب در کشورمان در روزهای آتی برای جاده صاف‌کنی مذاکره با آمریکا و تحمیل معاهداتی همچون‌FATF ، CFT و پالرمو است. این میان «ایجاد خطای محاسباتی» در مسئولان و مردم، اصلی‌ترین پروژه جریان نفوذی خواهد بود.
منبع:فرهیختگانمهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی