زمان اعزام «حج» اعلام شد

شناسه خبر: 16060 سرویس: اجتماعی

رییس سازمان حج و زیارت زمان قطعی اعزام زائران ایرانی به حج واجب را اعلام کرد و گفت: عربستان با برگزاری مراسم دعای کمیل در کنار قبرستان بقیع و مسجد نبوی در شهر مدینه موافقت نکرد.


علی‌رضا رشیدیان با اعلام این‌که اعزام زائران ایرانی به حج واجب از ۱۷ تیر آغاز می‌شود، افزود: عملیات انتقال حجاج تا ۱۴ مرداد ادامه دارد و بازگشت زائران نیز از ۲۴ مرداد تا ۱۳ شهریورماه انجام می‌شود، هرچند که امکان تغییر در این تاریخ‌ها وجود دارد.

او با بیان این‌که ظرفیت خالص زائران برای حج امسال طبق تفاهم‌نامه امضا شده با عربستان، ۸۴ هزار نفر تعیین شده است که تا کنون ۸۲ هزار نفر در کاروان‌ها ثبت‌نام قطعی کرده‌اند، گفت: این ظرفیت با احتساب خدمه به بیش از ۸۶ هزار نفر می‌ رسد. تلاش داریم که در صورت امکان ۱۰ هزار نفر دیگر به این میزان اضافه کنیم.

جمعیت حاج خانم‌ها بیشتر از حاج آقا است

به گفته او، ۴۱ هزار نفر از زائران امسال خانم و نزدیک به ۳۷ هزار نفر آقا هستند که باید با توجه به این جامعه، سازماندهی و عملیات خدمات‌رسانی انجام شود.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: بر اساس آماری که برای حج مورد توافق قرار گرفت و با شرایطی که برای حج در نظر گرفته شده بود اقبال مردم بسیار بیشتر بود و در همان روز اول رکورد سال‌های قبل شکسته شد و تا الان نیز تقریبا بیش از ۹۸ درصد ظرفیت تکمیل شده است.

تلاش برای حج 35 روزه

رشیدیان ادامه داد: عملیات پروازی از ۲۰ نقطه کشور و توسط شرکت‌های هواپیمایی داخلی انجام می‌شود که درحال حاضر بیش از دو سوم قراردادها بسته شده است. تلاش می‌کنیم عملیات پرواز را در ۳۵ روز انجام دهیم، ولی با توجه به برنامه‌های دولت سعودی نمی‌توانیم در این زمینه قول قطعی به مردم بدهیم.

رییس سازمان حج و زیارت که در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه‌های کاروان های حج تمتع ۹۸ که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا (س) قم برگزار شده بود، سخن می‌گفت، با اشاره به موفقیت ایران در مذاکرات با طرف سعودی، یادآور شد: تمام تلاش ما این بود که مناسبات بین دو کشور را از بحث حج جدا کنیم، در عین حالی که همه ما اعتقاد به مواضع حقه جمهوری اسلامی داریم و امسال به عنوان اولین سال در کمترین زمان ممکن به جمع‌بندی و توافق رسیدیم.

رشیدیان اضافه کرد: نکته دیگر بحث استقرار دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان بود که در این راستا هم به توافق رسیدیم و این دفتر کار خود را برای انجام بهتر عملیات حج شروع کرد و نتیجه عملی آن، اجاره سریع هتل‌ها و صرفه‌جویی نزدیک به ۵۰ میلیون ریال سعودی بود.

ارز حج از کشور ثالث به عربستان منتقل می‌شود

او با بیان این که ارز مورد نیاز عملیات حج از طریق کشور ثالث انتقال پیدا خواهد کرد، گفت: پیگیری‌هایی نماینده ولی فقیه و همین طور شخص رییس جمهور موجب شد که مبلغ سفر حج از این میزان تجاوز نکند و با تدابیری که صورت گرفت مبلغ تمام شده کمتر از دو برابر سال گذشته شد.

عربستان برای «ایام تشریق» و «دعای کمیل» خوب همکاری نمی‌کرد

رییس سازمان حج و زیارت افزود: نکته دیگری که در مذاکره با عربستان دنبال شد «ایام تشریق» بود، چراکه همکاری مناسبی در این عرصه صورت نمی‌گرفت که در مورد شفاف‌سازی خدمات مذاکره کردیم و تبیین و تدقیق خدمات نیز به بحث و بررسی گذاشته شد.

وی گفت: به جز مراسم دعای کمیل که قبلا در مدینه در جوار حرم ائمه بقیع و مسجد نبوی برگزار می‌شد، با برگزاری بقیه مراسم‌ها در هتل‌ها و چادرهای زائران ایران اعلام موافقت شده است.

رشیدیان با اشاره به موضوع اجاره مسکن در عربستان برای ایام حج، اظهار کرد: تلاش کردیم محل‌هایی را اجاره کنیم که منطبق با نیازهای حجاج و سیاست‌های اقتصادی باشد، تقریبا بیشتر هتل‌های سال قبل را با قیمت مناسبت‌تر اجاره کرده‌ایم. مدیران و روحانیون باید تلاش کنند که مردم را با وضعیت جدید همراه کنند تا آن‌ها بدانند که این هتل‌ها و مسائل تغذیه نهایت تلاش ما بوده است.

وی تاکید کرد: تمام تلاش ما این بود که با ضوابط و قواعدی که در عربستان حاکم است هتل‌ها را اجاره کنیم و اطلاع رسانی درست موجب می‌شود خدماتی که زائران قبلا هزینه‌های آنها را پرداخت کرده‌اند نمود بهتری داشته باشد.

او به زائران توصیه کرد: امسال عملیات حج در گرمترین زمان ممکن انجام می‌شود، کسانی که قند یا فشار خون دارند باید برای تناسب خود با مسائل آب و هوایی تلاش کنند. با توجه به معاینات پزشکی انجام شده تعداد زیادی از زائران دچار برخی بیماری های جسمی هستند که از الان باید تذکرات لازم را در ارتباط با پیشگیری‌های لازم بدهیم تا درمان مشکلات و امراض هرچه سریع تر آغاز شود.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان این‌که با تغییرات قیمتی برابری ارز، خرید کالا از عربستان مقرون به صرفه نیست، گفت: با این شرایط پیشنهاد می‌شود زائران وقت خود را در بازارها تلف نکنند و در زمینی که مهبط وحی است با گردش در بازارها فرصت خود را ضایع نکنند. تلاش می‌کنیم با فروشگاه های اینترنتی موجود به توافق برسیم و آن را در اختیار زائران قرار دهیم تا با مقایسه درست کالاها را در منزل تحویل بگیرند.

رشیدیان به روحانیون، معین‌ها و معینه‌ها توصیه کرد: زائران باید نسبت به مسأله قوانین عربستان توجیه باشید و زائران را نیز آگاه کنید، چراکه برخی اوقات زائران نسبت به مسائل سخت‌گیرانه عربستان آگاه نیستند که مشکلات زیادی را به‌وجود می‌آورد.
منبع: ایسنامهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی