سفر منطقه‌ای ظریف|حرکت پرشتاب قطار دیپلماسی ایران در مسیر «تهران ــ دمشق ــ آنکارا»

شناسه خبر: 16067 سرویس: سیاسی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بیست و هفتم و بیست و هشتم فروردین در صدر هیئتی سیاسی در سفر رسمی مهمی به کشورهای سوریه و ترکیه به دیدار و رایزنی با مقامات بلندپایه این کشورها به‌ویژه بشار اسد و رجب طیب اردوغان پرداخت.


دیدار دکتر ظریف با مقامات بلندپایه سوری و ترکیه‌ای در چارچوب ادامه دیدارها و رایزنی‌های مستمر و منظم میان مقامات کشورمان و مقامات سوریه و ترکیه قرار دارد.

اهداف سفر دکتر ظریف به سوریه و ترکیه

رایزنی و گفت‌وگوها با مقامات عالی‌رتبه سوریه و ترکیه درباره مهمترین مسائل فی‌مابین در روابط دوجانبه از جمله پیگیری تفاهمات در سطح مقامات بلندپایه و هماهنگی مواضع در مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف کمک به تعمیق و تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای، از دیگر اهداف سفر وزیر امور خارجه کشورمان به دمشق و آنکارا بود.

دمشق؛ ایستگاه اول

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در اولین گام از سفر منطقه‌ای خود پیش از ظهر سه‌شنبه وارد دمشق شد و در فرودگاه بین‌المللی این شهر مورد استقبال فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه قرار گرفت.

مأموریت اصلی ظریف در دمشق

وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به فرودگاه دمشق در جمع خبرنگاران در تشریح اهداف سفرش گفت: برای هماهنگی درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین اجرای توافقات صورت‌گرفته میان رؤسای جمهور دو کشور به سوریه سفر کرده‌ام، و با همین اهداف نیز سفری به ترکیه خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در توضیح اهداف سفرش گفت: با توجه به تحولات در منطقه مخصوصاً سیاست‌های خصمانه ایالات متحده که بعد از شکست‌های پی‌در‌پی میدانی و شکست‌های سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی در این منطقه و در دنیا شکل گرفته به‌خصوص اقدامات غیرقانونی آقای ترامپ در اعلام پذیرش الحاق غیرقانونی بلندی‌های جولان به رژیم صهیونیستی، یا اعلام پایتختی قدس شریف و بعد از آن اقدام بسیار ابلهانه‌، غیرقانونی و بی‌سابقه که آمریکایی‌ها کردند در اعلام سپاه به‌عنوان یک گروه تروریستی نیاز هست که تمام تلاش‌ها در منطقه برای پیگیری پیروزی‌های میدانی، هماهنگی سیاست‌های کشورهای منطقه و همین‌طور طراحی برای پیشبرد برنامه گفتگوها در سوریه به‌منظور رسیدن به راه‌حل سیاسی بعد از پیروزی‌های میدانی انجام شود. در این زمینه این سفر طراحی شده در حوزه روابط بین‌المللی و بعد از اینجا هم سفر به ترکیه را خواهیم داشت.


ظریف در ادامه افزود: همین‌طور گفتگوهایی بین مقامات عالی ایران و سوریه در جهت همکاری‌های دوجانبه شکل گرفته است، اعم از همکاری‌های اقتصادی و سایر حوزه‌های مختلف همکاری بین ما و سوریه که نیاز است امروز پیگیری شود. هم در ملاقات با جناب آقای بشار اسد و هم در ملاقات با جناب آقای نخست وزیر و ملاقات با وزیر محترم خارجه و دیگر مقامات سوری این طیف بحث‌های مختلف ان‌شاءالله بررسی خواهد شد.

زیارت عتبات و معنویت؛ مقدمه‌ای روحیه‌بخش برای تحرکات دیپلماتیک گسترده


دکتر ظریف پیش از آغاز دیدارهای خود در سوریه، ابتدا به بارگاه ملکوتی حضرت زینب سلام الله علیها در حومه دمشق معروف به منطقه سیده زینب(س) مشرف شد و لحظاتی را در این مکان مقدس به قرائت زیارت‌نامه و نماز پرداخت. مدیحه‌سرایی یکی از اعضای هیئت هنگام حضور وزیر امور خارجه کشورمان در حرم نورانی عقیله بنی‌هاشم، فضای معنوی خاصی به این مکان و حاضران و مجاوران داده بود و حس‌وحال معنوی وزیر امور خارجه در مدت حضور که توجه مجاوران و زائران حرم مطهر را به خود جلب کرد، نشان داد یکی از مهمترین ابزارهای موفقیت برای مبارزه با مشکلات و چالش‌ها، ایمان و اعتقاد قلبی به خداوند و ارتباط معنوی و روحانی با اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است و قطعاً با این معنویت و انرژی روحانی بهتر می‌توان در امور مادی و دنیایی، زندگی را به‌پیش برد، ارتباط معنوی و حس‌وحال روحانی در عتبات مقدسه و حرکت در مسیر اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) و توسل به ذوات مقدسه می‌تواند انرژی مضاعف و روحیه معنوی بالایی به مسئولان ارشد ما برای پیشبرد سیاست‌های اصولی و غیر قابل خدشه جمهوری اسلامی ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌چالش کشیدن دشمنان زورگو و دفاع از منافع ملی و اصول کشورمان اعطا کند، این ویژگی اساسی و ممتازی است نسبت به مقامات کشورهای دیگر که بهره‌ای از معنویت ندارند و از نعمت بزرگ اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) هم بی‌بهره‌ هستند.

دکتر ظریف پس از پایان زیارت مرقد مطهر حضرت زینب(س) در صحن این مکان مقدس طی سخنانی به اهداف سفر خود به سوریه پرداخت و تأکید کرد که طی این سفر به رایزنی درباره راه‌های گسترش روابط اقتصادی، مسائل امنیتی، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین سیاست‌ها و تصمیمات احمقانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از به‌رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ــ در حالی که سپاه یک نهاد قانونی یک کشور مستقل است ــ و همچنین مسائل دوجانبه با مقامات سوری از جمله رئیس جمهور بشار اسد به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.


اولین دیدار مهم در دامنه‌های کوه قاسیون

دکتر ظریف در اولین مرحله از سفر خود به سوریه به کاخ الشعب در دامنه‌های کوه قاسیون رفت و با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار کرد. البته در این دیدار هیچ خبرنگار و عکاسی به‌استثنای عکاس ریاست جمهوری سوریه حضور نداشت. اسد به‌گرمی از دکتر ظریف استقبال کرد و حتی پس از پایان دیدار، او را بدرقه کرد تا بر اهمیت این دیدار مهر تأیید بزند.

ابعاد مختلف روابط دوجانبه، مهمترین مسائل منطقه‌ای، آخرین تحولات ابتکار آستانه و روند سیاسی حل بحران در سوریه، پیگیری توافقات سفر معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه از محورهای اصلی گفت‌وگوهای دکتر ظریف و بشار اسد بود.

اسد به ظریف چه گفت؟

بشار اسد پس از خیر مقدم به ظریف و هیئت همراه در همان ابتدای سخنانش، اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قراردادن نام آن در فهرست به‌اصطلاح تروریستی آمریکا را محکوم کرد و با غیرمسئولانه خواندن این اقدام تأکید کرد چنین اقدامی تکمیل‌کننده سیاست‌های اشتباهی است که ایالات متحده در پیش گرفته است و می‌توان آن را یکی از عوامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه قلمداد کرد.

رئیس جمهور سوریه همچنین همدردی و تسلیت قلبی خود را به ملت ایران و خانواده‌های قربانیان سیل در برخی استان‌های ایران ابراز داشت.

دکتر ظریف هم در این دیدار تصمیم اخیر دولت آمریکا درباره جولان اشغالی سوریه و به‌رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر آن را محکوم کرد و تأکید کرد این تصمیم را نمی‌توان از دو تصمیم دیگر آمریکا درباره قدس اشغالی و سپاه پاسداران جدا دانست که این تصمیمات را همگی بر مبنای شکست سیاست‌های واشنگتن در منطقه و ضعف دولت آمریکا دانست.

در این دیدار، دو طرف به تبادل دیدگاه‌ها درباره آخرین تحولات و تغییرات در منطقه پرداختند به‌طوری که بشار اسد تصریح کرد چنگ زدن و پایبندی به اصول و مواضع ملی و اولویت قرار دادن منافع ملت، تنها ضامن حمایت از هر کشور و حفظ وحدت و ایستادگی در برابر هرگونه توطئه خارجی است که ممکن است آن را هدف قرار دهد.

بر اساس آنچه خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از دیدار ظریف و اسد منتشر کرده، وزیر امور خارجه کشورمان هم تصریح کرد این تغییرات بر نیاز به تقویت هماهنگی میان دو طرف در تمام سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای منافع دو کشور و مشارکت در تقویت امنیت و ثبات در تمام منطقه تأکید می‌کند.

اسد و ظریف هر دو تأکید کردند که سیاست‌های ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای غربی هرگز نخواهد توانست ایران و سوریه و همپیمانان آنها را از ادامه دفاع از حقوق ملت‌هایشان و منافع آنها بازدارد.

رئیس جمهور اسد و دکتر ظریف همچنین خاطرنشان کرد: طرف‌های غربی و در رأس آنها ایالات متحده باید به‌جای متوسل شدن به شیوه شعله‌ور کردن آتش جنگ‌ها و تروریسم اقتصادی که علیه هر طرفی که با دیدگاهش درباره مسائل منطقه ما موافق نیست، در پیش می‌گیرد، باید دیپلماسی را در پیش بگیرد.

همچنین در این دیدار، به دور آتی مذاکرات آستانه پرداخته شد و بر اهمیت ارتباط دائمی میان دمشق و تهران به‌منظور هماهنگی مستمر درباره مواضع مشترک دو کشور در خصوص مسائل مطرح‌شده در راستای منافع ملی سوریه و متناسب با ایستادگی و جانفشانی ملت سوریه در طول سال‌های گذشته تأکید شد.

ظرف و اسد در گفت‌وگوهای خود همچنین به توافقات امضاشده میان ایران و سوریه و طرح‌های مشترک و مراحل اجرایی و دشواری‌هایی پیشِ‌رو و همچنین تقویت و افزایش همکاری‌ها در آینده اشاره کردند.

در این دیدار ولید المعلم وزیر خارجه و معاون نخست وزیر سوریه به‌همراه بثینه شعبان مشاور سیاسی و اطلاع‌رسانی بشار اسد و شمار دیگری از مقامات سوری حضور داشتند.

دیدار با همتای سوری در دومین گام مأموریت

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در ادامه سفر به سوریه، با آقای ولید معلم همتای سوری خود دیدار و در خصوص مهمترین موضوعات فی‌مابین در روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و جهانی از جمله تحولات شمال آفریقا گفتگو کرد.

دکتر ظریف با تشکر از مهمان‌نوازی ملت و دولت سوریه گفت: ما خوشحالیم که در تحقق این پیروزی بر تروریسم و نجات منطقه از این خطر بزرگ کنار ملت سوریه و عراق و مردم منطقه هستیم.

وی تصریح کرد: خوشحالم که روز قبل از روز ملی سوریه اینجا هستم، به شما و ملت و دولت سوریه تبریک می‌گوییم.

دکتر ظریف در این دیدار با تاکید بر اینکه مقاومت دولت و ملت سوریه در برابر خطر تروریسم، منطقه را از یک خطر و توطئه بزرگ نجات داد، بر لزوم خروج همه تروریست ها از سوریه و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه سوریه نیز با اشاره به همکاری های دو کشور در سال‌های اخیر اظهار داشت: این همکاری ها موجب شد تا توطئه های بزرگی را خنثی کنیم و لازم است این همکاری ها تداوم و تعمیق یابد.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: ما در یک جبهه و سنگر قرار داریم.

وقت‌شناسی دکتر ظریف در سفر به سوریه

وزیر خارجه سوریه، سفر دکتر ظریف به کشورش را به جا و به هنگام توصیف کرد.

ولید المعلم تصریح کرد ما از سفر برادر عزیز دکتر ظریف به دمشق بسیار خوشحال شدیم، این سفر در واقع در زمان مناسب انجام شد و به‌موقع بود که طی آن مسائل و موضوعاتی برای تعمیق و گسترش روابط انجام شد.

المعلم همچنین درباره دیدار وزیر خارجه کشورمان با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اظهار داشت دیدار دکتر ظریف با رئیس جمهور بشار اسد "سازنده و ثمربخش" بود.

وزیر خارجه سوریه درباره احتمال سفر خود به ایران نیز گفت: من همواره آماده سفر به ایران هستم.

پیروزی سوریه بر تروریسم مرهون حمایت‌های ایران

ولید المعلم تصریح کرد پیروزی سوریه بر تروریسم در حقیقت، پیروزی مشترک مردم ما و ملت برادر ایران بود و ما همواره به پیروزی‌های بیشتر چشم دوخته‌ایم.

تاکید مقامات سوری بر نتایج مثبت دیدارهای ظریف و همسویی دیدگاه‌های تهران-دمشق

فیصل المقداد، سفر دکتر ظریف و دیدارهایش با مقامات بلندپایه سوریه را مهم و ثمربخش توصیف کرد.

معاون وزیر خارجه سوریه سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به این کشور و دیدارهای مهم با رئیس‌جمهوری و دیگر مقامات سوری را بیانگر همسویی دیدگاه‌های دو کشور در برابر چالش‌ها و تهدیدهایی دانست که منطقه را تهدید می‌کند.

المقداد خاطر نشان کرد: این سفر بسیار موفقیت‌آمیز و مفید بود و دیدارهای مهمی میان آقای دکتر ظریف و رئیس جمهور بشار اسد، وزیر خارجه و همچنین رئیس مجلس نمایندگان سوریه انجام شد که این دیدارها بیانگر همسویی و تطابق دیدگاه‌های دو طرف درباره تحولات منطقه به‌ویژه در خصوص یکپارچه کردن مواضع دو کشور در برابر چالش‌هایی که دولت آمریکا با تصمیمات احمقانه و نسنجیده خود در تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرار دادن نام آن در فهرست تروریستی و همچنین حمایت از اسرائیل برای الحاق جولان اشغالی و قدس اشغالی است.

وی افزود همچنین در این دیدارها، گفت‌وگوهایی درباره اجلاس آتی روند آستانه در شهر نوسلطان درباره هماهنگی و همکاری تنگاتنگ برای تکمیل دستاوردهایی که محقق کردیم، انجام شد.

ارزیابی مثبت ظریف از مذاکرات با بشار اسد؛ عزم ایران برای گسترش همکاری با سوریه

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، نتایج گفت‌وگوهای خود با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را مثبت ارزیابی کرد.

دکتر ظریف پس از پایان دیدار با همتای سوری خود در جمع خبرنگاران به دیدارش با بشار اسد اشاره کرد و اظهار داشت ما گفتگوهای بسیار خوبی با رئیس جمهور بشار اسد داشتیم. ما هم در زمینه مسائل منطقه و هم در خصوص نحوه تداوم مذاکرات در چهارچوب روند آستانه و نیز همکاری‌های دوجانبه بین ایران و سوریه گفتگو کردیم. ما همیشه در کنار مردم سوریه بوده‌ایم و به همکاری با مردم و دولت سوریه ادامه خواهیم داد تا شرایط اقتصادی را هم در اینجا (سوریه) و هم در ایران بهبود بخشیم. در واقع من فکر می‌کنم ما قادریم از طریق همکاری با یکدیگر وضعیت زندگی مردم دو کشور را بهبود دهیم. ما همچنین باید در عرصه‌های مختلف بین‌المللی از جمله در زمینه روند آستانه با یکدیگر همکاری کنیم. ما در خصوص گام‌های بعدی در خصوص وضعیت سیاسی سوریه و راهکارهای سیاسی در سوریه بحث و تبادل نظر کردیم.

عزم ایران برای بهبود شرایط مردم سوریه

دکتر ظریف تاکید کرد من همچنین گفتگوهای بسیار خوبی با همکارم ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه داشتم. ما در مورد نحوه تداوم فرآیند سیاسی (برای حل بحران سوریه) و در مورد اینکه در چهارچوب روند آستانه باید چه اتفاقاتی در کمیته قانون اساسی سوریه رخ دهد، صحبت کردیم. من مشتاقم که در این زمینه‌ها هم با دولت سوریه و هم با سایر همکارانمان در روسیه و ترکیه که در کنار ما گروه آستانه را تشکیل می‌دهند و نیز با سایر کشورها همکاری داشته باشیم تا وضعیت مردم سوریه بهبود یابد و صلح و ثبات به منطقه بازگردد.

ایران پیشگام تلاش برای کمک به صلح و امنیت منطقه

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد ‌ در مورد همکاری‌های اقتصادی ما گفتگوهای بسیار خوبی داشتیم. تصمیمات خوبی در دو کشور برای [گسترش] همکاری دوجانبه بین بخش خصوصی و بخش دولتی دو کشور در حوزه اقتصادی اتخاذ شده است. در مورد ترانزیت بین ایران، عراق و سوریه بحث‌های خوبی در سفر جناب آقای دکتر روحانی به عراق و سفر جناب آقای عادل عبدالمهدی به ایران صورت گرفت. امیدواریم که این اقدامات در جهت کمک به صلح و امنیت منطقه و [تأمین] منافع مردم منطقه به ویژه مردم ایران و عراق و سوریه باشد.

تاکید ایران بر ضرورت بازگشت ادلب به آغوش سوریه

وزیر خارجه کشورمان همچنین درباره اوضاع ادلب نیز گفت: ما درباره وضعیت ادلب نگرانی جدی داریم، و حتما هم ما و هم ترکیه و روسیه موظفیم تعهداتی که در مورد ادلب شده و یکی از مهمترین آنها خلع سلاح گروه‌های تروریستی و خارج کردن آنها از ادلب می‌باشد را اجرا کنیم. گروه تروریستی النصره برای مردم ادلب و مردم مناطق اطراف آنها به ویژه عرب‌ها تهدیدی جدی به شمار می‌روند و همه ما در گروه آستانه موظفیم در این زمینه با جدیت کار را دنبال کنیم و من هم در سفر به ترکیه حتما در این زمینه صحبت خواهم کرد.

دومین برنامه معنوی در سوریه

دکتر ظریف پس از پایان دیدار با ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در دومین گام معنوی به زیارت حرم مطهر حضرت رقیه(س) دردانه سه ساله امام حسین(ع) مشرف شد.

ظریف برای لحظاتی در کنار مرقد مطهر حضرت رقیه(س) نشست و به قرائت زیارت نامه پرداخت، در این هنگام یکی از خبرنگاران هیئت رسانه‌ای همراه دکتر ظریف به ذکر مصیبت حضرت رقیه(س) پرداخت که فضایی از حزن و اندوه در این مکان مقدس به وجود آمد.


در ادامه دکتر ظریف با روی باز و گشاده‌رویی از شهروندان سوری که از وی می خواستند اجازه دهد با وی عکس یادگاری بگیرند، استقبال کرد و آنها را در آغوش می‌گرفت. شهروندان سوری هم از اینکه وزیر خارجه کشورمان بی تکلف و با روی باز با آنها دیدار می‌کند و آنها می توانند در کنار وی ایستاده و عکس یادگاری بگیرند بدون اینکه کسی مانع این کار آنها شود، ابراز خرسندی می‌کردند.

شهروندان سوری از حمایت های مستمر جمهوری اسلامی ایران از کشورشان در جنگ تمام عیار با تروریسم تکفیری مورد حمایت صدها کشور جهان تقدیر می‌کردند، آنها از دیدن دکتر ظریف و رفتار حسنه وی ابراز خوشحالی می‌کردند.

سومین گام مذاکراتی ظریف؛ دیدار با نخست وزیر سوریه

ظریف در ادامه دیدارهای خود با مقامات بلندپایه سوریه به ساختمان نخست وزیری این کشور رفت و با «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه دیدار کرد که طی آن دو طرف درباره تحولات منطقه‌ای و روابط دوجانبه رایزنی کردند.

در این دیدار نخست وزیر سوریه ضمن خوشامدگویی به دکتر ظریف، از حمایت های دولت و ملت ایران از سوریه تشکر و با ابراز تأسف از حوادث اخیر در کشورمان در اثر وقوع سیل، با خانواده جانباختگان این حوادث ابراز همدردی کرد. عماد خمیس با مهم شمردن سفر دکتر ظریف به سوریه افزود: تحولات بین المللی ضرورت تقویت روابط بین دو کشور را بیشتر کرده است چرا که ما در یک جبهه قرار داریم؛ روابط دو کشور در همه زمینه ها باید شایسته فداکاری هایی که در سالهای گذشته در روابط ایران و سوریه انجام شده است، باشد؛ رئیس جمهور اسد با تاکید بر اولویت شرکت های ایرانی در مشارکت در بازسازی سوریه، از تمام ارکان دولت خواسته است که تمام ظرفیت های خود را برای توسعه روابط با ایران به کار گیرند.

لزوم نهادینه شدن دستاوردهای به دست آمده در نبرد با تروریسم

دکتر محمدجواد ظریف خطاب به نخست وزیر سوریه تاکید کرد : روابط با سوریه برای ما بسیار مهم است و به آن اعتقاد داریم و همیشه در سطح بین المللی می گوییم که مردم جهان وامدار مقاومت دولت و ملت سوریه در برابر داعش و دیگر گروه های تروریستی هستند و ما هم خوشحالیم که در این راه در کنار شما هستیم و این موضوع در تاریخ روابط دو کشور ثبت خواهد شد؛ وظیفه امروز ما نهادینه کردن دستاوردهایی است که از خون شهدای مقاومت در مقابله با گروه های تروریستی در سوریه بدست آمده است.

خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) درباره دیدار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر سوریه اعلام کرد در دیدار دکتر ظریف و عماد خمیس، همکاری ایران و سوریه در زمینه های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، گردشگری، فرهنگی، زیرساخت‌ها و اهمیت هماهنگی مستمر میان دو کشور با توجه به تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها علیه ملت‌های ایران و سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این رسانه افزود مهندس خمیس در این دیدار گفت مرحله کنونی و شرایط منطقه ای و بین المللی می طلبد که دو کشور روابط دوجانبه را در زمینه اقتصادی در راستای اجرای اراده رهبران دو کشور به پیش برده و گسترش دهند و دولت سوریه هم در این زمینه نقشه راهی و سازوکار اجرایی برای توافقات و یادداشت های تفاهم امضا شده میان ایران و سوریه تهیه کرده است.

بر اساس گزارش سانا، دکتر ظریف خاطر نشان کرد دولت ایران به طور مستقیم، روند تقویت روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور را که منافع و سود مشترکی برای دو طرف دارد، دنبال می‌کند.

نکته قابل توجه درباره سفر دکتر ظریف به سوریه و ترکیه، استقبال گرم مقامات بلندپایه این کشورها از وزیر خارجه کشورمان بود به طوری که مقامات بلندپایه سوری و ترکیه‌ای، هنگام ورود ظریف به کشورهایشان، وی را در آغوش گرفتند تا بر عمق روابط و استراتژیک بودن مناسبات دوجانبه میان کشورهای دوست و برادر تاکید کنند.

دستاوردهای سفر به سوریه از نگاه دکتر ظریف

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره دستاوردهای سفر خود به سوریه گفت : «در دمشق دیدارهای بسیار خوبی داشتیم، به‌ویژه دیدار با جناب آقای بشار اسد بسیار مفید بود. در این دیدار موضوعاتی مانند روند آستانه، همکاری‌های دوجانبه، نتایج سفر ایشان به تهران و سفر جناب آقای دکتر جهانگیری به سوریه و نحوه عملیاتی کردن توافقات حاصل‌شده در این سفرها، جلسات آتی روند آستانه و نیز همکاری‌ها در چهارچوب سازمان ملل متحد برای یافتن راه‌حل سیاسی برای سوریه هماهنگی‌های خوبی صورت گرفت. در مورد شرق فرات و ادلب که هر دو وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند و همچنین در مورد ضرورت خروج نیروهای بیگانه و پایان بخشیدن به حضور تروریست‌ها در سوریه نیز گفت‌و‌گوهای بسیار خوبی داشتیم».

ورود قطار دیپلماسی فعال ایرانی به آنکارا در ایستگاه دوم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از یک روز دیدارها و گفت‌وگوها و رایزنی‌های فشرده و بی وقفه با مقامات بلندپایه سوریه و ارزیابی مثبت خود از این مذاکرات، راهی آنکارا شد تا رایزنی‌های خود با مقامات بلندپایه ترکیه را در این شهر دنبال کند.

دکتر ظریف شامگاه سه شنبه 27 فروردین وارد فرودگاه بین المللی آنکارا شد و مورد استقبال مقامات ترکیه‌ای قرار گرفت.

اهداف سفر به ترکیه؛ دومین سفر ظریف طی 30 روز

وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به فرودگاه ترکیه در جمع خبرنگاران درباره اهداف این سفر همچنین گفت: در مورد مسائل دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی و سیاسی بین دو کشور بحث و گفت‌و‌گو خواهیم کرد، علاوه بر این وظیفه پیگیری تصمیماتی که در جلسات کمیسیون عالی روابط دوجانبه ایران و ترکیه در سطح رؤسای جمهور گرفته می‌شود، به‌عهده وزرای خارجه دو کشور است و لذا در این سفر در مورد این تصمیمات نیز بحث خواهد شد».

وزیر خارجه کشورمان، گفت‌وگو درباره سوریه و اوضاع ادلب را در کنار رایزنی درباره روابط دوجانبه و راه‌های گسترش آن از جمله محورهای مذاکرات خود با مقامات ترکیه‌ای اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سؤال که چه ارتباطی بین سفرش به سوریه و ترکیه وجود دارد، گفت: «به هر حال ما علاقه‌مندیم که مشکلات سوریه از طریق گفت‌و‌گو مخصوصاً گفت‌و‌گو بین کشورهای منطقه حل‌وفصل شود. اما دلیل پشت سر هم بودن این دو سفر بیشتر به‌دلیل نیاز به این زمان‌بندی بود و ما امیدواریم که بتوانیم به رفع مشکلات در منطقه کمک کنیم».

ظریف در ادامه بار دیگر اهداف خود از سفر به ترکیه را این‌گونه بیان کرد: «همان‌طور که اشاره شد، در این سفر حتماً در مورد مسائل دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی و سیاسی بین دو کشور بحث و گفت‌و‌گو خواهیم کرد، علاوه بر این وظیفه پیگیری تصمیماتی که در جلسات کمیسیون عالی روابط دوجانبه ایران و ترکیه در سطح رؤسای جمهور گرفته می‌شود، به‌عهده وزرای خارجه دو کشور است و لذا در این سفر در مورد این تصمیمات نیز بحث خواهد شد».

سه دور دیدار ظریف با چاووش اوغلو در اولین گام سفر به ترکیه

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در اولین گام حضور خود در ترکیه با مولود چاووش اوغلو همتای خود دیدار کرد که طی آن راه‌های گسترش روابط میان دو کشور همسایه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌ المللی بررسی شد.

دکتر محمدجواد ظریف در اولین برنامه، سه دور مذاکره با مولودچاووش اوغلو، همتای ترک خود برگزار کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار ضمن تسلیت به خاطر خسارات جانی و مالی بر اثر وقوع سیل در کشورمان، اعلام کرد که ترکیه اولین کشوری بود که کمک های خود را ارسال کرد و آمادگی دارد کمک های بیشتری را به ایران ارسال کند. وزیر خارجه ترکیه بار دیگر مخالفت خود را با تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام و تاکید کرد بر مواضع خود در این زمینه ایستاده ایم و از برادرانمان در ایران حمایت می کنیم. خوشحالیم که سطح روابط دو کشور سطح بسیار خوبی است. ما نیازمند افزایش مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی بیشتر با یکدیگر هستیم. ما در زمینه همکاری های امنیتی، مرزی و مقابله با تروریسم اهتمام جدی داریم.

دکتر ظریف نیز در این دیدار، ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات محلی در ترکیه، از اینکه در یک ماه گذشته دومین دیدار ایشان از ترکیه است، ابراز خوشحالی کرد و آنرا نشانه توجه ایران به روابط با کشور دوست و همسایه خود دانست. وزیر امور خارجه همچنین از مواضع مقامات و دولت ترکیه در مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ایران قدردانی و بر ضرورت تقویت و تعمیق همکاری های منطقه ای بین دو کشور تاکید کرد.

در این مذاکرات همچنین آخرین تحولات سوریه، رایزنی های دکتر ظریف با مقامات سوری و همچنین آخرین تحولات سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای حمایت از تجارت با کشورمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ظریف و همتای خود، پس از پایان دور دوم مذاکرات خود در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند و به سوالات خبرنگاران در خصوص مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی پاسخ دادند.

کنفرانس مطبوعاتی وزیران خارجه ایران و ترکیه

دکتر ظریف پس از دیدار با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در کنفرانسی خبری حاضر شد.

ظریف در ابتدای صحبت‌های خود گفت: بسیار خوشحالم دومین سفر به ترکیه را طی 30 روز گذشته انجام می‌دهم، همچنین به ترکیه برای موفقیت در انتخابات شهرداری‌ها و به جناب آقای اردوغان و شما تبریک می‌گویم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین درباره سفرش به سوریه و دیدار با مقامات این کشور گفت:‌ گفتگوی طولانی با آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه داشتم و گزارشی را درباره این دیدار در نشست با آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه ارائه خواهم داد.

وی همچنین گفت: ایران و ترکیه امیدوارند که سرنوشت منطقه توسط مردم آن تعیین خواهد شد و ایران هرگز در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نخواهد کرد، همچنین به آمریکا اجازه نخواهد داد که روابطش با کشورهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

ظریف در ادامه گفت: دولت آمریکا در مسئله فلسطین و برجام قواعد بین المللی را نادیده گرفته است.

وی ادامه داد: از رویکرد ترکیه در قبال تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران و واکنش آنکارا به قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا تشکر می‌کنم. ما نیز همانند ترکیه معتقدیم که قوانین و حقوق بین المللی باید در همه امور رعایت شود.

ظریف افزود: اطلاعاتی در خصوص دیدارهایم در سوریه و مقامات این کشور به آقای چاووش‌اوغلو انتقال دادم. این اطلاعات و موارد را به آقای اردوغان نیز منتقل خواهم کرد. همچنین در خصوص تحولات اخیر در آفریقا نیز با مقامات ترکیه بحث کرده و به گفتگوهایمان ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه ایران درباره سوریه گفت: به همراه دوستان‌مان در ترکیه و روسیه تلاش برای گسترش صلح و ثبات در سوریه را ادامه خواهیم داد. این تلاش با تشکیل کمیته قانون اساسی و حمایت از روند صلح ادامه خواهد یافت.

وی افزود: در رابطه با تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه ما به همراه روسیه و ترکیه گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشته ایم و همینگونه گفت‌وگوهای خوبی با سازمان ملل داشته ایم. طرف سوریه نیز گفت‌وگوی خوبی با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور این کشور داشته اند.

ظریف ادامه داد: امیدواریم که در زمینه شورای کمیته قانون اساسی دو مورد حل و فصل بشود. نخست ترکیب این کمیته و دوم اصول کلی حاکم بر کار کمیسیون است. البته جزئیات آن باید توسط مردم سوریه مشخص شود.

وی گفت: جلسه آینده روند‌ آستانه در شهر نورسلطان در قزاقستان برگزار خواهد شد و ما امیدواریم که با همکاری دوستان ترک، روس و سازمان ملل و همچنین مشارکت طرف‌های سوری این روند را یک مرحله دیگر جلوتر ببریم.

ظریف درباره روابط دوجانبه تهران-آنکارا گفت: همکاری‌های مان با ترکیه در زمینه‌های مختلف ادامه دارد. امروز در خصوص همکاری‌های دو جانبه و ارتقای آن به تبادل نظر پرداختیم. هر چند با هدف 30 میلیارد دلارد فاصله داریم ولی تلاش ها همچنان ادامه دارد. همچنین در خصوص ایجاد مکانیزم های جدید و مختلف برای رفع تحریم های آمریکا و گسترش تجارت بین دو کشور به بحث نشستیم.

وزیر امور خارجه به اینستکس اشاره کرد و گفت: راه‌های فراوانی برای ادامه روابط میان کشورها وجود دارد و اینستکس یکی از این راه‌ها است.

وی افزود: آمریکا نمی‌تواند روابط سایر کشورها را تحت کنترل خود داشته باشد. یک کشور هیچ وقت نمی‌تواند برای دفاع از موضع برخی عناصر داخلی منافع سایر کشورها را قربانی کند.

اطمینان خاطر چاووش اوغلو به ایران؛ تاکید بر مخالفت با تحریم‌های ظالمانه آمریکا

وزیر خارجه ترکیه هم در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: در گفت‌وگو با ترامپ به او گفته‌ایم که تحریم‌ها علیه ایران باید متوقف شود.

وی افزود: وزرای ما به‌صورت صریح تأکید کردند که آمریکا باید تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کند و با ترامپ در این خصوص صحبت شده است.

وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: در این دیدارها درخصوص نگرانی‌های خود از تحریم‌ها علیه ایران و تأثیر آن بر کل منطقه گفت‌وگو شده و نگرانی خود را اعلام کرده‌ایم. مهم این است که برای توقف این تحریم‌ها تلاش جدی صورت بگیرد.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه "مجازات مردم ایران ازطریق تحریم‌ها را نمی‌پذیریم"، یادآور شد: در روابط بین‌الملل دوستی و دشمنی مطلق وجود ندارد. اگر در دوره افول روابط، نیروهای مسلح یک کشور را در لیست تروریسم قرار دهید، موجب هرج‌ومرج می‌شوید.

چاووش اوغلو در خصوص روابط تجاری دو کشور نیز اظهار داشت: به تلاش‌های خود برای دستیابی به حجم تجاری 30 میلیارد دلاری ادامه می‌دهیم. در این زمینه موضوع تشکیل مکانیزم‌های جدید کنار سازوکارهای موجود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وی همچنین درباره معافیت ترکیه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز گفت: مقامات ترکیه در سطوح مختلف این موضوع را به مقامات ذی‌ربط در آمریکا اعلام کرده‌اند.

ظریف در پاسخ به سؤال یک خبرنگار ترک درباره اینکه اگر دوره معافیت ترکیه از تحریم‌های آمریکا تمدید نشود، برنامه ایران چه خواهد بود، گفت: معتقدم آمریکا می‌خواهد روابط کشورهای دیگر را تحت کنترل خود داشته باشد اما هیچ وقت یک دولت نمی‌تواند برای حفظ دیدگاه‌های برخی عناصر، منافع کشورهای دیگر را به‌خطر اندازد و نادیده بگیرد.

وزیر امور خارجه در ادامه افزود: ما مشکلی با شرکای آمریکا نداریم، اما به آمریکا اجازه نخواهیم داد تجارت ما با کشورهای دیگر را زیر سؤال ببرد.

دیدار مهم با اردوغان

محمدجواد ظریف در ادامه سفر یک روزه به ترکیه با آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور دیدار و در خصوص روابط دوجانبه، مسایل منطقه و تحولات بین المللی گفتگو کرد.

در این دیدار، رئیس جمهور ترکیه با ابراز تأسف از حوادث تلخ اخیر در برخی مناطق کشورمان بر اثر جای شدن سیل، با خانواده کشته شدگان این حوادث ابراز همدردی کرد.

دکتر ظریف نیز برگزاری موفقیت آمیز و مشارکت بالای شهروندان ترکیه ای در انتخابات اخیر شوراها و محلی ترکیه را تبریک گفت.

طرفین در این دیدار ضمن مخالفت با تحریم های ایالات متحده آمریکا و تروریستی خواندن سپاه پاسداران، بر گسترش روابط دوجانبه در چهارچوب توافقات بین دو کشور در حوزه های پنجگانه‌ بر تقویت روابط اقتصادی دو کشور تاکید کردند. در این دیدار همچنین در خصوص آخرین تحولات سوریه، یمن و شمال آفریقا رایزنی و تبادل نظر به عمل آمد.

دیدار ظریف با رئیس پارلمان ترکیه

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهایش با مقامات ترکیه در آنکارا با مصطفی شنتوپ رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در این دیدار سطح روابط دو کشور را عالی توصیف و بر اراده جدی و صادقانه مقامات دو کشور برای ارتقا روابط و استمرار مشورت های سیاسی بین دو کشور با توجه تحولات و شرایط خاص منطقه تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس مجلس ملی ترکیه با اشاره به اشتراک مواضع دو کشور در مخالفت با تحریم ها و اقدامات غیرقانونی آمریکا، وحدت و همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با اقدامات این کشور را ضروری دانستند.

آقای فرازمند سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا درباره اهمیت سفر وزیر خارجه کشورمان به ترکیه می‌گوید: این سفر در چارچوب همکاری‌ها و هماهنگی‌های بسیار نزدیک دو کشور همسایه ایران و ترکیه برای تعمیق روابط دوجانبه و هماهنگ کردن مواضع درباره تحولات منطقه‌ای انجام شده است، همانطور که شما شنیدید و آقای دکتر ظریف در مصاحبه مطبوعاتی عنوان کردند از دمشق به آنکارا آمدند، ملاقات‌های مفصلی با مقامات سوریه داشتند و همانطور که گفتند گزارش این دیدارها و برداشتشان از این ملاقات‌ها را به ترکیه که شریک ما در روند آستانه است، منتقل کردند.

آخرین روند روابط دوجانبه میان ایران و ترکیه در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ ما روابط در هم تنیده‌ای در سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ترکیه داریم، اراده جدی در رهبران دو کشور، بخش خصوصی، و بخش‌های مختلف دو کشور وجود دارد برای اینکه این روابط روز به روز گسترش پیدا کند، تقریبا می‌توان گفت هیچ مانع قابل ذکری برای گسترش روابط با ترکیه نداریم.

میزان مبادلات میان دو کشور همسایه چقدر بوده است؟ میزان مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه در سال 2018 میلادی، رقمی کمتر از 10 میلیارد دلار بوده است که مورد رضایت دو طرف نیست و همانطور که می دانید هدف‌گذاری 30 میلیارد دلاری برای سطح مبادلات تجاری دو کشور شده است و دو طرف در تلاش هستند به این چشم انداز برسند.

با توجه به تاکید مقامات ترکیه مبنی بر مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران و با توجه به تمایلشان برای ادامه روابط؟ بسیار جدی است حرفی که دوستان ترکیه‌ای می‌زنند درباره اینکه ملزم به رعایت تحریم‌های آمریکا نیستند، این را در عمل ثابت کرده‌ اند، و در هیچ کدام از سطوح همکاری چه بخش تجارت و چه بخش انرژی، و حتی مسائل بانکی، ما شاهد هیچ تصمیم منفی از طرف ترک‌ها نبوده‌ایم. البته تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا، مشکلاتی را برای شرکت‌های خصوصی و بانک‌ها ایجاد کرده است، ولی تصمیم دولت ترکیه این است که به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد، و تحریم‌های آمریکا را الزام آور نمی‌دانند.

جمع بندی ظریف از نتایج سفر به ترکیه

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از توافق با ترکیه برای ایجاد سازوکاری مشابه اینستکس خبر داد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ترک آنکارا در جمع خبرنگاران به تشریح جمع‌بندی از سفر به ترکیه و رایزنی‌ها با مقامات این کشور پرداخت.

ظریف در این باره گفت: در دیدار با مقامات ترکیه درباره موضوعات روابط دوجانبه صحبت کردیم و هم فرصت خوبی شد تا درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی نیز بحث و گفتگو کنیم. در مسائل منطقه‌ای و جهانی بحث سوریه را داریم و فرصتی که بنده داشتم در سفر به سوریه و گفتگوهایی که در آنجا صورت گرفت، همچنین اینجا (ترکیه) هم توانستیم درباره سوریه، ادلب و بحث حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و هم نگرانی‌هایی که درباره روند سیاسی در این کشور وجود دارد و اقداماتی که باید انجام شود با مقامات مختلف گفتگو کنیم.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه افزود: درباره ونزوئلا و مداخلات غیرقانونی آمریکا در آن و نحوه هماهنگی در این باره صحبت شد. همچنین درباره شمال آفریقا که حرکت‌های نگران کننده‌ای در آن در جریان است و احتمال استفاده از نیروی نظامی در آنجا مطرح است، صحبت کردیم.

تمایل جدی مقامات ترکیه به همکاری‌های گسترده با ایران

وزیر خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به روابط دوجانبه تهران-آنکارا گفت: درباره روابط دوجانبه باید گفت که دوستان ما در ترکیه همواره با تحریم‌های ضدایرانی مخالفت کرده‌اند و همچنین با اقدام غیرقانونی آمریکا علیه سپاه پاسداران نیز مخالف هستند که این موجب تقدیر و تشکر ماست. در مورد روش‌های ادامه همکاری با وجود تحریم‌ها صحبت کردیم. در 5 حوزه توافق کردیم که به صورت ویژه کار را دنبال کنیم که شامل تعرفه ترجیحی، همکاری‌ها در حوزه انرژی، همکاری‌های بانکی و استفاده از پول مشترک، ایجاد یک ساز و کار مشابه اینستکس در روابط دوجانبه و از این قبیل همکاری‌ها را توافق کردیم و قرار بر این شد من و وزیر خارجه ترکیه به صورت ویژه اجرای آنها را دنبال کنیم، که البته مسئولین کمیسیون‌های مشترک هم به سهم خود آنها را دنبال خواهند کرد.

وی افزود: مجموعا بنده احساس می‌کنم در طرف ترکیه علاقه‌مندی به همکاری جدی در همه زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد، و ما هم امروز نوع روابطی که با ترکیه داریم شاید نوع این روابط را در طول چند دهه گذشته نداشتیم. خوشحالم که روابط مشابهی را با بقیه همسایگانمان داریم، روابط با عراق، آذربایجان، افغانستان، پاکستان و سایر همسایگان شمالی‌ مان و در آسیای میانه و قفقاز بسیار روابط ممتازی است و این سیاست دولت دوازدهم که همسایگان اولویت ما هستند به حمدالله دارد با موفقیت جلو رفته و امیدواریم بتوانیم کارهای بعدی را نیز با سایر همسایگان انجام دهیم.

ظریف در ادامه درباره نامه خود به وزرای خارجه کشورهای جهان نیز گفت: پس از اقدام غیرقانونی آمریکا (در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی) من فورا نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل متحد در زمینه خطراتی که این اقدام دارد، نوشتم. و بعد صبر کردیم تا این اقدام عملیاتی شد و روز 15 آوریل (دوشنبه 26 فروردین) که این اقدام عملیاتی شد از دید آمریکایی‌ها، در آن زمان بنده نامه‌ای را برای وزرای خارجه سایر کشورها فرستادم که هم از نظر حقوقی و هم از نظر سیاسی خطراتی که اقدام آمریکا به عنوان یک سابقه بسیار بسیار نگران کننده و خطرناک برای روابط و حقوق بین‌الملل دارد را تذکر دادم و ضرورت اقدام مشترک علیه این قانونشکنی‌های دولت آمریکا.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در واکنش به وتوی طرح کنگره آمریکا برای پایان دادن به حمایت این کشور از ائتلاف متجاوز به یمن توسط کاخ سفید نیز گفت: متاسفانه میزان نفوذ نتانیاهو و کسانی که به نتانیاهو متوسل شده‌‌اند برای حضور در جامعه سیاسی آمریکا آنقدر زیاده شده است که نه تنها منافع آمریکا و پول مردم این کشور، بلکه حتی تصمیم کنگره به خاطر یک قدرت خارجی وابسته در واقع اینقدر زیر سوال قرار می‌گیرد. این برای روابط بین‌الملل یک نشانه جدیدی از میزان تاثیرگذاری لابی صهیونیستی و کسانی که با لابی صهیونیستی کار کردند در امور داخلی آمریکا است.

سفیر ایران در آنکارا: مقامات ترکیه برای گسترش روابط با ایران جدی هستند/ هدف‌گذاری 30 میلیارد دلاری برای مبادلات تجاری

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا از عزم جدی مقامات ترکیه برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران و بی‌اعتنایی آنها به تحریم‌های یکجانبه آمریکا خبر داد.

«محمد فرازمند» سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا درباره اهمیت سفر وزیر خارجه کشورمان به ترکیه گفت: این سفر در چارچوب همکاری‌ها و هماهنگی‌های بسیار نزدیک دو کشور همسایه ایران و ترکیه برای تعمیق روابط دوجانبه و هماهنگ کردن مواضع درباره تحولات منطقه‌ای انجام شده است، همانطور که شما شنیدید و آقای دکتر ظریف در مصاحبه مطبوعاتی عنوان کردند از دمشق به آنکارا آمدند، ملاقات‌های مفصلی با مقامات سوریه داشتند و همانطور که گفتند گزارش این دیدارها و برداشتشان از این ملاقات‌ها را به ترکیه که شریک ما در روند آستانه است، منتقل کردند.

فرازمند درباره اینکه آخرین روند روابط دوجانبه میان ایران و ترکیه در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی را چگونه ارزیابی می‌کند؟ خاطر نشان کرد : ما روابط در هم تنیده‌ای در سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ترکیه داریم، اراده جدی در رهبران دو کشور، بخش خصوصی، و بخش‌های مختلف دو کشور وجود دارد برای اینکه این روابط روز به روز گسترش پیدا کند، تقریبا می‌توان گفت هیچ مانع قابل ذکری برای گسترش روابط با ترکیه نداریم.

میزان مبادلات میان دو کشور همسایه چقدر بوده است؟ آقای فرازمند می‌گوید: میزان مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه در سال 2018 میلادی، رقمی کمتر از 10 میلیارد دلار بوده است که مورد رضایت دو طرف نیست و همانطور که می دانید هدف‌گذاری 30 میلیارد دلاری برای سطح مبادلات تجاری دو کشور شده است و دو طرف در تلاش هستند به این چشم انداز برسند.

سفیر کشورمان در آنکارا درباره تاکید مقامات ترکیه مبنی بر مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران و تمایلشان برای ادامه روابط تصریح می‌کند: حرفی که دوستان ترکیه‌ای می‌زنند درباره اینکه ملزم به رعایت تحریم‌های آمریکا نیستند، بسیار جدی است و این را در عمل ثابت کرده‌ اند، و در هیچ کدام از سطوح همکاری چه بخش تجارت و چه بخش انرژی، و حتی مسائل بانکی، ما شاهد هیچ تصمیم منفی از طرف ترک‌ها نبوده‌ایم. البته تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا، مشکلاتی را برای شرکت‌های خصوصی و بانک‌ها ایجاد کرده است، ولی تصمیم دولت ترکیه این است که به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد، و تحریم‌های آمریکا را الزام آور نمی‌دانند.

نتیجه‌گیری سفر ظریف به دمشق و آنکارا

در مجموع می‌توان سفر دکتر ظریف به کشورهای سوریه و ترکیه در شرایط کنونی را بسیار مهم و تاثیرگذار دانست، همانطور که وزیر خارجه کشورمان هم تاکید کرد گسترش روابط حسنه و استراتژیک با کشورهای همسایه و دوست همچون ترکیه و سوریه در دستورکار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و به ویژه با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا و فشارهای این کشور برای همراه کردن دولت‌های دیگر، اهمیت روابط کشورمان با همسایگان و کشورهای دوست بیش از گذشته مشخص می‌شود.

مقامات سوریه بارها تاکید و اذعان کرده‌ اند که پیروزی بر تروریسم تکفیری مرهون حمایت‌های بی‌ دریغ جمهوری اسلامی ایران است و بدون این حمایت‌ها امکان پیروزی بر تروریسم وجود نداشت، دولتمردان سوریه همچنین تصریح کرده‌اند برای بازسازی سوریه، ایران نقش اساسی خواهد داشت و برای دمشق، مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی سوریه اولویت خواهد داشت.

سفر دکتر ظریف به دمشق و آنکارا و مذاکرات فشرده وی با رهبران و مقامات بلندپایه ترکیه و سوریه را می‌توان موفقیت‌آمیز توصیف کرد، چرا که هم مقامات ترکیه‌ای و هم سوری این سفر را در شرایط کنونی منطقه‌، مهم و به جا و بهنگام توصیف کرده‌اند، استقبال گرم مقامات سوری و ترکیه‌ای از وزیر خارجه کشورمان پیام آشکاری به آمریکا مبنی بر عزم آنها برای گسترش روابط با ایران با وجود تحریم‌های یکجانبه و خصمانه و مهر تاییدی بر مهم بودن این سفر برای دمشق و آنکارا است.

چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در دیدار با ظریف به صراحت بر مخالفت کشورش با تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران تاکید کرد، رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه تصریح کرد به تلاش‌های خود برای دستیابی به حجم تجاری 30 میلیارد دلاری ادامه می‌دهیم. در این زمینه موضوع تشکیل مکانیزم‌های جدید کنار سازوکارهای موجود را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این تمایل جدی مقامات ترکیه برای گسترش روابط با ایران،موفقیت دیپلماسی ایران و بی‌اعتنایی به سیاست‌های آمریکا در وادار کردن ترکیه به دنباله‌روی از تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و شکست این سیاست‌ها را اثبات می‌کند.

دیدار ظریف با مقامات بلندپایه سوریه و ترکیه بیانگر دیدگاه‌های نزدیک دو کشور درباره مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌ المللی است، در این زمینه فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه، سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به این کشور و دیدارهای مهم با رئیس‌جمهوری و دیگر مقامات سوری را بیانگر همسویی دیدگاه‌های دو کشور در برابر چالش‌ها و تهدیدهایی دانست که دولت آمریکا با تصمیمات نسنجیده خود در تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرار دادن نام آن در فهرست تروریستی و همچنین حمایت از اسرائیل برای الحاق جولان اشغالی و قدس اشغالی ، منطقه و کشورهای آن را تهدید می‌کند.

وقت‌ شناسی دکتر ظریف در سفر به سوریه نکته‌ای بود که ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به آن اشاره کرد و گفت ما از سفر برادر عزیز دکتر ظریف به دمشق بسیار خوشحال شدیم، این سفر در واقع در زمان مناسب انجام شد و به‌موقع بود که طی آن مسائل و موضوعاتی برای تعمیق و گسترش روابط انجام شد. المعلم دیدار ظریف با بشار اسد را سازنده و ثمربخشتوصیف کرد و پیروزی سوریه بر تروریسم را مرهون حمایت‌های ایران دانستو گفت پیروزی سوریه بر تروریسم در حقیقت، پیروزی مشترک مردم ما و ملت برادر ایران بود و ما همواره به پیروزی‌های بیشتر چشم دوخته‌ایم.

نکته قابل توجه دیگری درباره سفر منطقه‌ای دکتر ظریف به ویژه به سوریه این است که طرف‌های معاند و ضد انقلاب تلاش کرده‌ بودند تا در جریان سفر اخیر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تهران و استعفای ظریف، با شبهه‌آفرینی اینگونه القا کنند که به زعم آنها این استعفا به معنای مخالفت ظریف با سیاست‌های ایران در سوریه و وجود شکاف و اختلاف میان مقامات عالی‌رتبه نظام است که سفر اخیر ظریف به دمشق و دیدارها و رایزنی‌های فشرده با مقامات سوریه و استقبال گرم و برادرانه آنها از وی، بر این شبهه‌ آفرینی‌ها مهر بطلان زد و نشان داد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مصمم به پیشبرد سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان و تلاش برای گسترش روابط کشورمان با همسایگان و کشورهای دوست و همپیمان به ویژه سوریه است.

نکته دیگر درباره سفر ظریف، فعال‌تر شدن تلاش‌ها و تحرکات دیپلماتیک برای حل سیاسی بحران سوریه به ویژه با نقش آفرینی ایران، ترکیه و روسیه از طریق روند موسوم به آستانه است که رایزنی‌ها و دیدارهای ظریف در دمشق و آنکارا بر این مسئله یعنی هماهنگی و همکاری تنگاتنگ برای تکمیل دستاوردهای محقق شده در نشست‌های قبلی تاکید می‌کند که ایران مصمم است با هدایت تلاش‌ها و تحرکات دیپلماتیک، هر چه زودتر کشتی سوریه را که هنوز با مشکلات و بحران به ویژه به سبب ادامه حضور گروه‌های تروریستی در بخش‌هایی از خاک این کشور از جمله ادلب دست و پنجه نرم می‌کند، به ساحل امن و ثبات رسانده و مردم سوریه پس از سال‌های طولانی جنگ و ویرانی ناشی از حضور گروه‌های تروریستی بتوانند هر چه زودتر روی ثبات و امنیت و رفاه را ببینند.

قدرشناسی مقامات سوریه و تشکر ویژه آنها از جمهوری اسلامی ایران به سبب حمایت‌های مستمر از دولت و ملت سوریه در طول هشت سال گذشته که این کشور درگیر یک جنگ ویرانگر و خانمان سوز تحمیلی از سوی کشورهای دشمن و تروریست‌های چند ملیتی آنها بود، از دیگر نکات این سفر بود، ظریف در حالی آسوده‌خاطر در خیابان‌های دمشق قدم می‌زد و از میان بازار قدیمی پایتخت سوریه به خوش و بش با شهروندان سوری می‌پرداخت که در سال‌های اول بحران خیلی‌ها کار سوریه به عنوان متحد اصلی ایران را تمام شده می‌دانستند و برای سرنگونی دولت بشار اسد لحظه‌شماری می‌کردند، اما امروز دمشق و به ویژه مسیر فرودگاه تا پایتخت و منطقه سیده زینب(س) کاملا امن است، این در حالی بود که زمانی گروه‌های تروریستی تکفیری در این مسیرها جولان می‌ دادند و هیچ کس نمی‌توانست با آسودگی خاطر و احساس امنیت در این مسیرها حرکت کند، امروز از چنان آرامش و ثباتی برخوردار است که مردم به راحتی در خیابان‌ها و جاده‌های اطراف پایتخت که زمانی رعب آور بود، حرکت می‌کنند و این امنیت و ثبات مرهون حمایت‌های ایران و جانفشانی‌های رزمندگان مدافع حرم از ایران و برخی کشورهای دوست و متحد است.

سفر ظریف به سوریه و ترکیه و رایزنی‌های گسترده و مهم وی با مقامات بلندپایه این کشورها این نوید را می‌دهد که شاهد توسعه و تعمیق روابط میان ایران و کشورهای دوست و همپیمان خود باشیم.

فعال بودن رئیس دستگاه دیپلماسی در فضای مجازی و عرصه بین الملل همزمان با ماموریت فشرده در دمشق و آنکارا

تاکید بر موفقیت‌آمیز بودن سفر به سوریه و ترکیه

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر چهارشنبه درباره سفر به سوریه و ترکیه با انتشار پیامی در توئیتر این سفر منطقه‌ای را موفق و مثبت ارزیابی کرد.

محمدجواد ظریف در این پیام توئیتری اظهار داشت: «یک سفر منطقه‌ای موفق را به پایان رساندیم. در این سفر گفت‌و‌گوهای مهمی در خصوص روابط دوجانبه [با ترکیه و سوریه] با رئیس‌جمهور بشار اسد، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه سوریه؛ و نیز با رئیس‌جمهور اردوغان، رئیس مجلس و وزیر امور خارجه ترکیه و دیگر مقامات ارشد دو کشور داشتیم. برای ایران همیشه منطقه در اولویت است.»

وی همچنین از جنگ‌افروزی‌های آمریکا انتقاد کرد. ظریف در پیام توئیتری تصریح کرد: «حتی کنگره ایالات متحده هم خواهان پایان دادن به فعالیتهای ثبات زدای سنتکام در یمن است. ولی آن‌هایی که نتانیاهو برای آنها بر هر چیزی مقدم است با دلارهای نفتی و با حمایت جاده صاف کن های خود در کاخ سفید به قیمت جان آمریکایی‌ها و بر خلاف منافع آمریکا، به پافشاری بر جنگ‌های بی‌پایان ادامه می‌دهند.»

نامه مهم ظریف به وزرای خارجه کشورها: اقدام اخیر آمریکا تهدید علیه نظم بین‌الملل است

وزیر امور خارجه کشورمان همزمان با تحرکات گسترده دیپلماتیک و مذاکرات خود در ترکیه، نامه‌ای مهم به همتایان خود در جهان نوشت.

محمد جواد ظریف در نامه‌ای مشروح خطاب به وزرای امور خارجه کشورهای جهان، با اشاره به تبعات خطرناک حقوقی و سیاسی بدعت اخیر رژیم آمریکا در تروریست نامیدن بخشی از نیروی نظامی رسمی یک دولت مستقل که عضو سازمان ملل متحد و عضو کنوانسیون های بین المللی در حوزه حقوق بشردوستانه (حقوق ناظر بر درگیری های مسلحانه) است تصریح کرد: البته بی شک دولتهای مختلف در خصوص بسیاری از موضوعات بین المللی دچار اختلاف نظر و دیدگاه هستند اما در دنیای پس از جنگ جهانی دوم، همه ما پذیرفته ایم که هر اختلافی که تداوم آن بتواند صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره بیافکند را از طرق مسالمت آمیز و در چارچوب حقوق بین الملل و منشور ملل متحد حل و فصل کنیم. اگرچه دولتهای قبلی آمریکا اغلب به این قواعد و اصول اساسی این ساختار بی اعتنایی کرده و آنها را نقض کرده اند؛ اما دولت فعلی این کشور در حال انجام تحرکات و ایجاد رویه های خطرناکی است که غایت آنها ویرانی و نابودی کل این ساختار است.

ظریف اقدام اخیر آمریکا را یکی از جدی ترین تهدیدها علیه نظم بین المللی خواند و افزود: اثرات این عمل خطرناک صرفا محدود به فرسایش و نابودی تمامیت نظم جهانی در دراز مدت نمی شود بلکه این اقدام -که با تحریک و حمایت برخی عناصر ایدئولوژیک در دولت کنونی آمریکا و نیز معدودی رژیم ها در منطقه ما صورت گرفته - بخشی از یک تلاش کلی تر و فوری تر است که با هدف افزایش شدید تنش ها بین ایران و آمریکا و از بین بردن تمام سازوکارهای کاهش تنش و نابود کردن گزینه های سیاسی و زایل کردن ابزارهای صلح آمیز برای حل اختلاف انجام می شود تا نهایتا چاره و گزینه دیگری جز توسل به مواجهه مستقیم باقی نماند.

وی در بخش دیگری از این نامه تاکید کرد این اعلام شناسایی به همراه اتهامات جعلی مبنی بر وجود «ارتباط» میان ایران و القاعده بخشی از برنامه ای هستند که با هدف آماده سازی افکار عمومی مردم آمریکا برای یک ماجراجویی جدید در منطقه غرب آسیا طراحی شده تا زمینه را برای قوه مجریه آمریکا فراهم کند که بتواند مدعی دارا بودن اختیار قانونی برای استفاده از نیروی نظامی علیه یک کشور دیگر شود.

وزیر امور خارجه در این نامه تصریح کرد همه دولتها برای جلوگیری از تحقق چنین برنامه اقدام یکجانبه و شرورانه‌ای باید دست به کار شوند.

وی همچنین در این نامه با اشاره به سابقه اعمال دارای ماهیت تروریستی که از سوی نیروهای آمریکا در منطقه غرب آسیا ارتکاب یافته اند، به همتایان خود اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در یک عمل متقابل، فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را به عنوان سازمان تروریستی مورد شناسایی قرار داده است. با این حال، وی تصریح کرده است که به رغم نمونه های متعدد از ماهیت تروریستی اقدامات این نیروها، اقدام کشورمان در شناسایی این بخش از نیروهای رسمی آمریکا صرفا در مقام رفتار متقابل بوده و موضع حقوقی کشورمان در قبال اصل حقوقی بین المللی «برابری حاکمیت دولتها» و نیز تعریف تروریسم تغییری نکرده است.

ظریف همچنین در بخش های بعدی این نامه، با مقایسه اقدامات جنایتکارانه نیروهای آمریکا در منطقه و حمایت های آشکار و پنهان آنها از سازمان های تروریستی و افراطی - که حتی در زمان مبارزات انتخاباتی مورد اذعان رییس جمهور کنونی این کشور قرار گرفت - با مجاهدت های مستمر و فداکاری های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مسیر مبارزه با گروه های تروریست و افراطی که از شهرهای دورافتاده کالیفرنیا و شهرهای اروپایی گرفته تا کابل و بغداد به طور مستمر به کشتار انسانها و دهشت پراکنی پرداخته اند، تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران در پرتو این حقایق است که قویا اقدام غیرقانونی و تحریک کننده آمریکا را محکوم کرده و نسبت به تبعات درازمدت و عواقب فوری این اقدام هشدار می دهد، و از دولتها می خواهد در برابر این ماجراجویی اخیر آمریکا موضعی اصولی، دقیق و مبتنی بر قانون اتخاذ کنند.


منبع: تسنیممهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی