اضافه شدن شرط فاصله سنی و تاکید روی ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ساله‌ها/اصلاحات تازه طرح کودک همسری

شناسه خبر: 16120 سرویس: اجتماعی

یک نماینده مجلس از آخرین وضعیت طرح کودک همسری گفت.


طرح مبارزه با کودک همسری، یکی از طرح‌هایی بود که سال گذشته فراکسیون زنان آن را به مجلس تقدیم کرد اما در کمیسیون حقوقی قضایی رای نیاورد. این طرح قرار بود قانون را ملزم کند تا از ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال جلوگیری کند و طی آن اگر پدر فرزند یا حتی قاضی، فرد را مجبور به ازدواج کند محکوم شود. این طرح باوجودی که نتوانست نظر مثبت مخاطبان را جلب کند اما هنوز گزارش رد طرح آن در صحن علنی قرائت نشده است و نمایندگان تا آن زمان امیدوار به دفاع دوباره از این طرحند. یک نماینده مجلس در این باره گفت: به زودی گزارش رد طرح در دستور کار صحن قرار خواهد گرفت.

فاطمه ذوالقدر، نایب رییس کمیسیون فرهنگی ادامه داد: قرار شد که اصلاحیه روی طرح گذاشته شود و اشکالات شرعی که بیشترین ایراد به طرح بود برطرف شود.

وی تشریح کرد: برای بسیاری هنوز روشن نیست که طرح چه می‌گوید و عده‌ای تصور می‌کنند قرار است به طور کلی با ازدواج مخالفت شود، قرار است تاکیدی هم روی عدد ۱۳ گذاشته شود و بگوییم این طرح قرار است با ازدواج زیر ۱۳ ساله‌ها مخالفت کند.

وی درخصوص شرط تازه در این طرح نیز گفت: قرار است فاصله سنی هم در طرح لحاظ شود و اینطور نباشد که پیرمردان بخواهند با کودک ۱۴ ساله ازدواج کند.


نایب رییس کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: اکنون منتظر نظر نهایی مرکز پژوهش های مجلس هستیم، علت مخالفت‌ها چند مورد بود که یکی از آن‌ها مساله فقهی بود، بعضی دیگر هم می‌گفتند اگر این طرح قانون شود، آن وقت تکلیف دختر ۱۲ ساله که باردار شود چیست؟ نمی‌تواند ازدواج کند؟ خب پاسخ ما این بود که این موارد نادر هستند و نمی‌توان طبق آنها یک طرح کلی را رد کرد.
وی در پایان با برشمردن ملاک ازدواج در دوره کنونی افزود: ما در جلسات متعدد با فقها از زبان‌ آن‌ها شنیدیم که رشد عقلی ملاک ازدواج در دوره کنونی است و در جلسه دکتر لاریجانی هم گفته شده بود رشد عقلی ملاک است.
مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی