ظریف:

در دور زدن تحریم‌ها دکترا داریم

شناسه خبر: 16122 سرویس: آموزشی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت که به باور او رئیس جمهور آمریکا مایل به جنگ با ایران نیست اما خطر کشیده شدن پای ترامپ به یک جنگ وجود دارد.


محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان که برای شرکت در نشست مجمع عمومی برای بزرگداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح به نیویورک رفته است در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز به سوالاتی پیرامون سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درخصوص ایران پاسخ داد.

ظریف اظهار داشت: از نظر من ترامپ خواهان جنگ نیست اما این، از کشیده شدن پای او به یک جنگ جلوگیری نمی‌کند.

وی گفت که "تیم ب" متشکل از جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ممکن است یک درگیری نظامی با ایران را به ترامپ تحمیل کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: آنهایی که این سیاست‌ها را طرح‌ریزی می‌کنند آشکارا به دنبال یک راه حل مبتنی بر مذاکره نیستند. اما اجازه دهید مشخصاً بگویم که ایران به دنبال درگیری نیست اما در دفاع از خود کوتاهی نخواهد کرد.

ظریف گفت که ممکن است این افراد ماجرایی را برنامه‌ریزی کنند که به وقوع بحرانی بزرگ منجر شود.

به گزارش رویترز، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌ای در مه ۲۰۱۸ و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران تشدید شده است. آمریکا در ادامه این رویکرد خود به تازگی نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و اعلام کرد که معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نخواهد کرد.

وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد: ایران به سیاست‌های خطرناک آمریکا با احتیاط پاسخ خواهد داد. به عنوان مثال، ایران کماکان اجازه خواهد داد تا کشتی‌های آمریکایی از تنگه هرمز عبور کنند.

وی اقدام آمریکا علیه سپاه را نامعقول و احمقانه توصیف کرد و گفت که ایران به دنبال پاسخ نظامی (به این کار) نیست، مگر اینکه آمریکا قوانین خود در ارتباط با نحوه برخورد با نیروهای ایران را تغییر دهد.

ظریف خاطر نشان کرد: ما با احتیاط رفتار خواهیم کرد اما این، بدان معنی نیست که اگر آمریکا قوانین بازی را تغییر دهد یا قوانین چگونگی تعامل (با نیروهای ایرانی) را تغییر دهد می‌تواند از پاسخ در امان بماند.

وی ادامه داد: اگر آمریکا بخواهد همچنان به قوانین تعامل، قوانین بازی، کانال‌های ارتباطی و پروتکل‌های رایج احترام بگذارد، علی‌رغم اینکه ما حضور آمریکا را در خلیج فارس اساساً بی‌ثبات کننده می‌دانیم، دست به هیچ اقدامی نخواهیم زد.

وزیر امورخارجه ایران همچنین در پاسخ به سوالی درباره عراق و سوریه گفت: پس از صرف منابع (زیاد) برای جنگ در سوریه و عراق، جمهوری اسلامی همچنان نسبت به این کشورها هوشیار خواهد بود. ما به سادگی آن جنگ را کنار نمی‌گذاریم.

ظریف درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز تاکید کرد که تهران در مواجهه با این تحریم‌ها بهبود خواهد یافت. وی گفت: منظور من این است که همیشه راهی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد. در این زمینه دکترا داریم.

وی با بیان اینکه تحریم‌های نفتی بر زندگی مردم عادی تأثیرگذار است، یادآور شد: بنابراین، دولت هر کاری بتواند برای فروش نفت انجام می‌دهد تا به شهروندان خدمت کند.

این مقام بلند پایه کشورمان در پاسخ به این سوال که ایران از این پس به چه کسی می‌خواهد نفت بفروشد گفت: اگر به شما بگویم که دیگر نمی‌توانیم به آنها نفت بفروشیم.

ظریف تاکید کرد که عدم تمدید معافیت‌های نفتی مانع از فروش نفت ایران نخواهد شد.

منبع: ایسنامهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی