معایب استانی‌شدن انتخابات مجلس از زبان یک نماینده

شناسه خبر: 16128 سرویس: سیاسی

نماینده شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی معایب استانی‌شدن انتخابات مجلس را تشریح کرد.


حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: در این مصوبه مجلس، استانی، تناسبی و حزبی شدن انتخابات در هم تنیده شده که در مرحله اجرا برای افرادی که می‌خواهند کاندیدا شوند و برای افرادی که می‌خواهند رأی بدهند سردرگمی به‌وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه این مصوبه مجلس بسته‌ای شفاف و معقول نیست و دارای ابهامات زیادی است، ادامه داد: حتی زمانی که ماده‌ای از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به کمیسیون شوراها ارجاع داده می‌شد تا اصلاح شود بدون اینکه اصلاح خاصی به‌روی آن انجام شود به صحن علنی بازگردانده می‌شد.

نماینده شاهین‌شهر در مجلس اضافه کرد: به‌دلیل اینکه تلاش شده بود تا این طرح به انتخابات آتی مجلس برسد کار کارشناسی مناسبی به‌روی آن انجام نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با ابراز اینکه در مصوبه مجلس به‌روی احزاب تکیه شده اما در کشور احزاب قوی شناسنامه‌دار وجود ندارد که بتوان از طریق آن انتخابات را دنبال کرد، اظهار داشت: با مصوبه جدید مجلس افراد باید تنها در یک لیست حضور داشته باشند و افراد جدید نمی‌توانند در انتخابات حضور پیدا کنند چون بستر این کار فراهم نیست.

حاجی‌دلیگانی با تصریح به اینکه با مصوبه مجلس افرادی که قصد حضور در انتخابات دارند محدود به لیست می‌شوند، گفت: عموماً لیست‌هایی که بسته می‌شود بر اساس قدرت، ثروت و لابی‌گری است و به انتخاب آزاد مردم خدشه وارد می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه پس از استانی شدن انتخابات مجلس، نمایندگان انتخاب‌شده به مناطق دورافتاده چندان اهمیتی نخواهند داد، گفت: عیب اصلی این طرح این است که یک نماینده بیشتر به نقاط با تراکم جمعیت اهمیت می‌دهد، آن 15درصدی که در مصوبه مجلس برای تناسبی بودن در نظر گرفته شده عدد بالایی نیست و معمولاً افراد این رأی را خواهند آورد، اما بالاترین آرا در مرکز استان باید باشد که در این صورت اگر فردی انتخاب شود خود را موظف به پاسخگویی به مرکز استان می‌داند.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با تذکر اینکه مصوبه جدید مجلس باعث دلسردی مردم مناطق دارای جمعیت کم می‌شود، افزود: این نیز یکی از معایب استانی شدن انتخابات است که باعث کاهش انگیزه حضور در انتخابات می‌شود که با روح دموکراسی در تضاد است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تأکید بر اینکه یکی از معایب دیگر استانی شدن انتخابات افزایش هزینه‌های انتخاباتی است، عنوان کرد: یکی دیگر از معایب استانی شدن انتخابات کاهش اقلیت‌ها در مجلس است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی