آذری‌جهرمی:

رها کردن ریشه‌ جنایات و مقصرسازی فضای مجازی ساده‌انگارانه است

شناسه خبر: 16155 سرویس: امنیت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به برخی افراد که گفته‌اند نبودنِ نظارت بر فضای مجازی باعث قتل یک انسان بی‌گناه شده است، ضمن ابراز تاثر از این جنایت غیرانسانی در اینستاگرام خود نوشت: عوامل ریشه‌ای باید بررسی شوند، این‌که مثلا اسلحه چگونه به این راحتی در دسترس این فرد بوده؟


ظهر دیروز فردی با شلیک دو گلوله کلاشینکف، حجت الاسلام «مصطفی قاسمی» 46 ساله، امام جماعت یکی از مساجد همدان را در خیابان شهدا این شهر به قتل رساند.
ضارب پس از متواری شدن از محل، اقدام به اطلاع‌رسانی از این جنایت و انتشار تصاویر همراه با اسلحه از طریق شبکه‌های مجازی کرد و همین موضوع دستمایه‌ای شد برای برخی افراد که «فضای مجازی» به عنوان علت‌العلل معضلات اجتماعی معرفی شود.
محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام خود و در واکنش به این مسئله و نگاه افرادی که اعتقاد دارند به دلیل ضعف نظارت به فضای مجازی چنین اتفاقی رخ داده است، نوشت: آزادی و امنیت هر دو از حق‌الناس است. یک جنایت وحشیانه و غیر انسانی رخ داده است، هر انسانی با شنیدن چنین خبری، متاثر می‌شود.
وی افزود: در سایر کشورها هم هر از چند گاهی اخباری از اینگونه جنایات منتشر می‌شود، اما عموما بررسی می‌کنند که عوامل ریشه‌ای چه بوده است. مثلا اسلحه چگونه به این راحتی در دسترس این فرد بوده؟ انگیزه‌اش چه بوده؟ و سپس در آن مواضع اصلاحاتی انجام می‌دهند. نگاهی اگر به صفحه این جنایتکار بیاندازید، نژادپرستی در آن موج می‌زند.

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: ساده انگارانه است همه علل ریشه‌ای را رها کنیم و صرفا انتشار خبر جنایت در شبکه‌های اجتماعی را معادل همه علل بدانیم.
جهرمی تصریح کرد: همین که امروز، شما مطالبه می‌کنید و من مسئول پاسخ می‌دهم و افکار عمومی قضاوت می‌کند، از دستاوردهای شبکه‌های اجتماعی است، اسمش گزارش به مردم است نه شوآف و البته مردم فرق این دو را خوب می‌دانند.
وی در پایان گفت: صد البته ما باید پلیس را در امر امنیت در فضای مجازی، یاری کنیم. از ابتدای سال تدوین برنامه تقویت توان فنی پلیس را آغاز کرده‌ایم.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی