ظریف:

ترامپ نشان داد نباید به امضای رئیس‌جمهور آمریکا اتکا کرد

شناسه خبر: 16171 سرویس: سیاسی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت دولت ترامپ با اقدامات خود این پیام را به جهان فرستاده که آمریکا قابل اتکا نیست.


«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» تأکید کرد که دولت آمریکا با اقدامات خود این پیام را به جهان فرستاده که قابل اتکا نیست.

وی در بخشی از این مصاحبه که امروز (یکشنبه) منتشر شد، گفت که پیام اقدامات دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا این است که «آمریکا قابل اتکا نیست، شاید او به "آمریکا در وهله نخست" اعتقاد داشته باشد، اما در یک محیط جهانی ناامن، آمریکا نمی‌تواند در وهله نخست باشد. همه ما باید در یک محیط جهانی که امن است، با هم کار کنیم. و شما تنها زمانی می‌توانید در یک محیط امن جهانی زندگی کنید که با احترام به امضای خود، به خود احترام بگذارید.»

تیم «ب» به دنبال جنگ است

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره آنچه او «تیم ب» توصیف می‌کند، یعنی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی، گفت که این افراد تلاش می‌کنند تا آمریکا را به درگیری با ایران بکشند.

او در مورد دلیل اطلاق این عبارت به این افراد، گفت: «این بر مبنای مواضع خود آن‌هاست. نتانیاهو بارها گفته که او بوده که رئیس‌جمهور ترامپ را به تروریست اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشویق کرده است. او گفته که تنها مخالف برجام بوده و ایالات متحده را به ترک آن تشویق کرده است. آقای بولتون هم پیش از آنکه مشاور امنیت ملی شود، در یک تجمع که توسط یک سازمان تروریستی ایرانی سازمان‌دهی شده بود که در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا هم قرار داشت و آقای بولتون از آن‌ها پول می‌گرفت، گفت که او در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، همراه با آن سازمان تروریستی در تهران جشن می‌گیرد. حرف‌های او، بعد از دریافت ۵۰ هزار دلار از آن‌ها، ثبت شده است. او به عنوان مشاور امنیت ملی هم مجددا این‌ها را گفته است.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این گروه به دنبال تغییر نظام سیاسی ایران است، گفت: «دستکم. دستکم. همه آن‌ها نشان داده‌اند که علاقمندند که ایالات متحده را به یک درگیری بکشند. من معتقد نیستم که رئیس‌جمهور ترامپ هم این را بخواهد. من معتقدم که رئیس‌جمهور ترامپ با شعار خودداری از وارد کردن ایالات متحده به جنگی دیگر در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کرد. اما معتقدم که قصد رئیس‌جمهور ترامپ برای اعمال فشار و سیاست فشار حداکثری به ایران با هدف به زانو درآوردن ایران و اینکه ما مجبور به تسلیم شویم، محکوم به شکست است و فکر می‌کنم که این چهار نفر این را می‌دانند.»

اعتراف ترامپ به مبارزه ایران با داعش

وزیر امور خارجه در ادامه در واکنش به اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «تروریست» خواندن این نهاد رسمی نظامی، گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هرگز آمریکایی‌ها را نکشته است، سپاه برای مبارزه با تروریسم آنجاست. دیروز در عراق مراسم گرامیداشت ۳۰۰ نیروی سپاه بود که دوشادوش عراقی‌هایی جان خود را از دست دادند که با داعش می‌جنگیدند. شخص رئیس‌جمهور ترامپ هم در جریان یک مناظره انتخاباتی، که فکر می‌کنم مجری آن هم خود شما بودید، در پاسخ به "هیلاری کلینتون" گفت که ایران دارد داعشی‌ها را می‌کشد.»

او در پاسخ به ادعای نقش‌آفرینی ایران در مرگ ۶۰۰ نظامی آمریکایی از طریق حمایت از گروه‌های عراقی، گفت: «این اتهام تازه‌ای که ایالات متحده مطرح کرده، که البته اتهام بسیار خطرناکی هم هست، چراکه من معتقدم که تیم ب می‌خواهد رئیس‌جمهور ترامپ را فریفته و ایالات متحده را به تقابلی بکشاند که او نمی‌خواهد. بگذارید به موضوع دیگر بپردازیم. شما درباره پول صحبت می‌کنید. رئیس‌جمهور ترامپ شخصا گفته که شما ۷ تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کرده‌اید. ما در منطقه خودمان هستیم. ایالات متحده به منطقه ما آمد، ۷ تریلیون دلار خرج کرد و تنها نتیجه آن این بود که ما ترور بیشتر، ناامنی بیشتر و بی‌ثباتی بیشتر را شاهد هستیم.»

وی افزود: «مردم در منطقه ما روشن کرده‌اند که حضور ایالات متحده ذاتا ثبات‌زداست. فکر می‌کنم رئیس‌جمهور ترامپ با این [تحلیل] موافق باشد.»

تعامل، بی‌نتیجه بود، نباید به امضای رئیس‌جمهور آمریکا اتکا کرد


در ادامه این مصاحبه از ظریف درباره اثرات خروج آمریکا از برجام بر صحنه سیاست داخلی ایران و اینکه آیا این اقدام به قدرت گرفتن «تندروها» منجر می‌شود، سؤال شد. ظریف گفت: «فکر می‌کنم زمانی که رئیس‌جمهور ترامپ به قدرت رسید، پاکسازی‌ای در ساختار امنیت ملی ایالات متحده صورت گرفت که بزرگتر از هر پاکسازی‌ای بود که تابحال در این صورت گرفته است. در ایران، افراد دیدگاه‌های مختلفی دارند، و این دیدگاه‌ها به مردم عرضه می‌شود و آن‌ها به آن رأی می‌دهند. آن‌ها به میانه‌روها رأی می‌دهند، [یا] به افرادی با دیدگاه‌های متفاوت رأی می‌دهند. این روندی سیاسی است که شما هم انجام می‌دهید.»

مجری در واکنش دوگانه «میانه‌رو-تندرو» را با تفاوت دموکرات و جمهوری‌خواه مقایسه کرد و بار دیگر پرسید که آیا میانه‌روها در حال تضعیف شدن هستند؟ وزیر امور خارجه گفت: «مسئله این است که تعامل، در ایران نتیجه به همراه نداشته است. رئیس‌جمهور ترامپ اطمینان حاصل کرد که مردم ایران دیگر به تعامل باور نداشته باشند. ما با حسن نیت با جامعه بین‌الملل روبرو شدیم، و با جامعه بین‌الملل [از جمله] با ایالات متحده و ۶ قدرت دیگر، به توافقی رسیدیم. رئیس‌جمهور ترامپ بدون خواندن آن توافق، صرفا به این خاطر که رئیس‌جمهور [باراک] اوباما را دوست نداشت، از آن خارج شد.»

وی افزود: «و مردم ایران به مرور احساس کردند و دیدند که تعامل سودی ندارد. این پیامی است که شما دارید نه فقط به مردم ایران، بلکه به بقیه جهان ارسال می‌کنید که شما نباید به امضای رئیس‌جمهور آمریکا اتکا کنید.»

متحدان آمریکا هم از سیاست‌های تحمیلی ناخرسندند

او درباره آثار تحریم‌های ایالات متحده و تلاش این کشور برای فشار به ایران، گفت: «هدف ایالات متحده اعمال حداکثر ممکن فشار به مردم ایران است. می‌دانید که ما سیل عظیمی داشتیم که تقریبا تمام کشور را تحت تأثیر قرار داد و ایالات متحده از طریق مقررات بانکی خود حتی از اینکه مهاجرین ایرانی به هموطنان خود کمک کنند، چراکه نمی‌توانستند پولی [به ایران] بفرستند.»

وی افزود: «این سیاستی است که مردم ایران را هدف گرفته است. آن‌ها می‌خواهند به حد کافی به مردم ایران فشار وارد کنند، و هم آقای بولتون و هم وزیر [خارجه، مایک] پامپئو این را گفته‌اند که می‌خواهند به مردم ایران فشار وارد کنند تا آن‌ها علیه حکومت اقدام کنند. تحلیل آن‌ها، امیدواری آن‌ها و توهمات آن‌ها اشتباه است. به مردم ایران فشار وارد می‌شود، اما نتیجه و تبعات این فشار این خواهد بود که مردم ایران را به مقاومت در برابر این فشار مصمم‌تر می‌کند.»

وی سپس در مورد موضع کشورهای جهان در قبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت: «هیچ‌کس از این واقعیت که ایالات متحده تلاش می‌کند خواسته‌اش را به بقیه جامعه بین‌الملل تحمیل کند، خرسند نیست. این را می‌دانید. این تحمیل است، همین قدر ساده و روشن. کسی خرسند نیست، چین خرسند نیست، ترکیه خرسند نیست، روسیه خرسند نیست، فرانسه و متحدان ایالات متحده هم از این اتفاق خرسند نیستند و می‌گویند که راه‌هایی را برای مقاومت می‌یابند. اینکه چطور این کار را می‌کنند، به خودشان بستگی دارد و آینده آن‌ها، اینکه آیا می‌خواهند ایالات متحده بر زندگی آن‌ها حاکم باشد.»

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه درباره ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ایران با پرتاب ماهواره‌بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده، گفت: «ایالات متحده کشوری است که توافق هسته‌ای را ترک کرد. ۲۲۳۱ قطعنامه‌ای است که دو ضمیمه دارد، که اولین آن‌ها کل برجام است، که رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم به ترک آن گرفت. فکر نمی‌کنم این، ایران را در قسمت بد و ایالات متحده را در دسته‌بندی خوب قرار نمی‌دهد. ثانیا، ادبیات ۲۲۳۱ درباره موشک‌ها کاملا روشن است و می‌گوید ایران موشک‌هایی نخواهد ساخت که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک‌های اتمی طراحی شده باشند. ما هیچ‌یک از موشک‌هایمان را [به این شکل] طراحی نمی‌کنیم.»

او در پاسخ به مجری که به پرتاب ماهواره‌بر ایران، اشاره کرد، گفت: «این برای پرتاب ماهواره به فضا طراحی شده است... این یک موشک بالستیک است، اما برای حمل سلاح هسته‌ای طراحی نشده است. قطعنامه شورای امنیت کاملا روشن است، من درباره آن مذاکره کرده‌ام و می‌دانم چه چیز در آن است، اما بعید است رئیس‌جمهور ترامپ آن را خوانده باشد.»

پس از پخش مصاحبه ظریف، بولتون که ظریف از او به عنوان یکی از اعضای تیم ب یاد کرده، اظهارات وزیر امور خارجه ایران را «مضحک» و «پروپاگاندایی» توصیف کرد که برای اثرگذاری بر فضای سیاسی ایالات متحده طراحی شده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی