ترکیه:

تحریم‌های آمریکا آسیبی به روابط ما با ایران نمی‌زند

شناسه خبر: 16184 سرویس: بین الملل

وزیر حمل‌ونقل ترکیه گفت: تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا نسبت به ایران با توجه به موازین حقوقی و بین‌المللی آسیب چندانی به روابط دو کشور نمی‌زند.


جابر تورهان در اجلاس کمیسیون مشترک حمل‌و‌نقل ایران و ترکیه، اظهار کرد: تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا نسبت به ایران با توجه به موازین حقوقی و بین‌المللی آسیب چندانی به روابط دو کشور نمی‌زند. گذشته از آن نه فقط در بُعد دوجانبه بلکه در حوزه همکاری‌ بین دو کشور و کشورهای ثالث برای تحقق اهداف اقتصادی باید به آن توجه کرد.

وی افزود: از اینکه روابط دو کشور در چارچوب همکاری‌های دوجانبه به شکل روز افزونی در حال گسترش است، خرسندیم و دو کشور صاحب اراده برای گسترش روابط در راستای تقویت و تامین منافع همدیگر هستند.

وی با اشاره به دیدار با محمد اسلامی در جریان دیدار رئیس جمهوری دو کشور تصریح کرد: موضوعاتی در آن دیدار مطرح شد که در این دوره از اجلاس بر روی همان موضوعات تاکید داشتیم. در همان دیدار روسای جمهور دو کشور دستورات لازم به وزرای خود برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در تمام حوزه‌ها را دادند که مورد پیگیری وزرا قرار گرفت.

به گفته وی، در چارچوب وظایف تعریف شده برای گسترش همکاری‌ها به دنبال تقویت روابط بر پایه حسن همجواری در این اجلاس حضور داریم و این گام‌هایی که در راستای تقویت روابط برداشته شده این ویژگی را دارد که بتوانیم به حجم تجاری 30 میلیارد دلاری بین دو کشور برسیم.

وزیر حمل‌ونقل ترکیه گفت: راه‌های مواصلاتی و حمل‌و‌نقلی بین دور کشور وجود دارد که این راه‌های مواصلاتی می‌توانند در راستای رفع مشکلات دو کشور اهمیت زیادی داشته باشند و در سایه این اراده مشترک امروز جامع‌ترین نشست در حوزه حمل‌و‌نقل بین دو کشور برگزار شد و کمیسیون مشترک حمل‌و‌نقلی ایجاد شد و در آن تمام کارشناسان مرتبط حضور داشتند.

تورهان با اشاره به تفاهمات ریلی ایرن و ترکیه افزود: در حوزه حمل‌و‌نقل ریلی کمیته‌ای تشکیل و در آن تصمیمات مهمی بین مقامات و مسئولان اتخاذ شد که این تفاهمات منجر به پایداری در حوزه حمل‌و‌نقل ریلی هم در بخش مسافر و هم در بخش بار می‌شود.

وی یکی از مهمترین توافقات را افزایش حمل‌و‌نقل بار از طریق ریل بین دو کشور به یک میلیون تن اعلام کردو با بیان این که ماه آینده در ترکیه نشستی در این باره برگزار می‌شود، یادآور شد: طبق این تفاهم‌نامه با کشورهای متشرک المنافع ایران و ترکیه می‌توانند تردد سهل‌ و سریع‌تری داشته باشند و در این باره هم کمیته مشترکی تشکیل می‌شود.درباره انجام حمل و نقل ترکیبی هم تفاهماتی انجام شد و از دیگر تفاهمات ما بحث سیستم‌های کشف و امداد ماهواره‌ای بین دو کشور بود.

وی با بیان اینکه شرایط سختی در منطقه حاکم است تصریح کرد: هر همکاری بین دو کشور نه فقط در راستای تامین منافع دو کشور است بلکه از نظر منطقه‌ای هم می‌تواند یک رفتار و گام معناداری باشد.فعالیت‌های ایران و ترکیه در پرتو این حقیقت گسترش می‌یابد و از اینک امروز هشتمین اجلاس دو جانبه بین ایران و ترکیه برگزار می‌شود خرسندم و امیدوارم باز هم به بهانه‌های مختلف در کنار هم باشیم.

وزیر حمل‌ونقل ترکیه در آغاز این نشست همدردی کشور ترکیه با مصیبت دیدگان حادثه سیل را اعلام کرد و برای کسانی که جان خود را در حادثه سیلاب از دست داده‌اند طلب مغفرت کرد.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی