مازندران

زیرساخت اتصال ادارات مازندران به شبکه ملی اطلاعات فراهم است

شناسه خبر: 47868 سرویس: استانی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران گفت: در راستای اجرای طرح کشوری اتصال ادارات به شبکه ملی اطلاعات، این اداره کل براساس وظیفه محوله زیرساخت لازم برای اجرای این طرح را در استان فراهم کرده‌است.


یدالله طهماسبی
فیبر نوری و افزایش پهنای باند را به عنوان دو زیر ساخت مورد نیاز برای اجرای این طرح اعلام کرد و افزود : هشت هزار و ۲۰۰ کیلومتر فیبر نوری در این استان اجرا شد که این میزان فیبر نوری برای اتصال ادارات به شبکه ملی اطلاعات جوابگو است.

وی همچنین به برنامه افزایش فیبر نوری مازندران تا پایان امسال اشاره کرد و ادامه داد : ۳۰۰ کیلومتر دیگر به میزان شبکه فیبر نوری این استان اضافه می شود.

فیبر نوری، زیرساختی است که پوشش مشترکان تلفن همراه و اینترنت از طریق آن انجام می شود. این رشته باریک و بلند از یک ماده شفاف مثل شیشه (سیلیکا) یا پلاستیک ساخته می شود که می‌تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند.

فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است و با آن می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به‌راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد.

مدیر کل ارتباطات مازندران همچنین به پهنای باند موجود استان به عنوان دیگر زیرساخت مورد نیاز برای اتصال ادارات به شبکه ملی اطلاعات نام برد و گفت : ورودی پهنای باند اینترنت استان ۴۰۰ گیگا بایت است که از این حیث وضعیت خوبی را داریم.

وی ادامه داد : هم اکنون ۵۵ درصد پهنای باند اینترنت استان مازندران در حال استفاده است که با اتصال ادارات به شبکه ملی اطلاعات و نیاز به پهنای باند بیشتر به زیر بار می رود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

پهنای باند، حجمی از اطلاعات که در هر واحد ثانیه قابل انتقال است و اتصال اینترنت با پهنای باند بیشتر اطلاعات را بسیار سریع‌تر انتقال می دهد .

طهماسبی در خصوص اینکه تعداد ادارات مازندران که به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند، گفت: تولید محتوی و ارائه خدمات در این شبکه بر عهده هر وزارتخانه است و هر وزارتخانه ای که توانسته این دو بخش را انجام دهد و به شبکه ملی اطلاعات متصل شود ادارات زیرمجموعه آنها در استان ها و شهرستان ها می توانند متصل به این شبکه شوند .

وی ادامه داد : به همین دلیل تعداد ادارات متصل به شبکه ملی ، آماری است که در سطح کشور و توسط هر وزارتخانه قابل ارائه است .

اخیرا استانداری مازندران در ابلاغیه برای اتصال ادارات به شبکه ملی اطلاعات ضرب الاجل مشخص کرد و به آنها فرصت زمانی داد تا پایان امسال به این شبکه متصل شوند و استعلامات را از این طریق انجام دهند .

شبکه ملی اطلاعات، پروژه‌ای برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی در ایران است. این شبکه با نام‌های دیگری مانند اینترنت ملی، اینترانت ملی ایران و شبکه ملی اینترنت نیز شناخته می‌شود.

بر اساس تعریف قانون برنامه پنجم توسعه، شبکه ملی اطلاعات کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (آیپی)، به همراه سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است، به صورتی که درخواست‌ های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند، به هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت، خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی