احتمال معافیت از تحریم واردات نفت از ایران توسط آمریکا

شکست طرح آمریکا با رشد قیمت نفت/احتمال تمدید معافیت خرید نفت ایران برای ۵ کشور

شناسه خبر: 7032 سرویس: سیاسی

آمریکا پس از اعطای معافیت به هشت کشور خریدار نفت ایران برای واردات نفت، بازارهای نفت را شوکه کرد. شاخص نفت خام برنت در ماه نوامبر 22 درصد کاهش یافت و معافیت ها باعث شدند اوپک در دسامبر برای کاهش تولید نفت در 2019 با متحدانش به توافق برسد .


کاهش تعداد معافیت ها صادرات نفت از ایران را محدود میکند ولی آمریکا را به هدفش برای صفر کردن این صادرات نمی رساند .

چین، هند، ژاپن، کره و ترکیه احتمالا پس از اتمام مهلت معافیت های فعلی در ماه مه، دوباره معافیت می‌گیرند. ایتالیا، یونان و تایوان از لیست معافیت های فعلی حذف می شوند .

تحلیلگران گروه اوراسیا گفتند:« سایر اولویت های ژئوپلیتیکی تمایل دولت برای متوقف کردن صادرات را متعادل می کند مخصوصاً با دو خریدار بزرگ نفت ایران چین و هند ».

این کاهش ها احتمالا به اقتصاد ایران ضربه می‌زند مخصوصاً چون دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قصد دارد بودجه را بر اساس انتظاری غیر واقعی از درآمد بالای نفتی ببندد .

واردات نفت آسیا از ایران در نوامبر پس از آغاز تحریم ها به پایین ترین حد در طی 5 سال گذشته رسید .

چین و هند به واردات نفت از ایران ادامه دادند، در حالی که ترکیه در دسامبر واردات از ایران را از سر گرفت .

انتظار می‌رود کره جنوبی در ماه جاری پس از 4 ماه میعانات گازی از ایران دریافت کند، در حالیکه محموله های ژاپن هنوز منتظر تاییدیه بانک ها برای روند پرداخت هستند .

به نظر می رسد آمریکا نتواند کاملا نفت ایران را از بازار خارج کند چون کمبود عرضه نفت باعث افزایش قیمت آن میشود.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی