علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خوردند.

آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد.

شناسه خبر: 7085 سرویس: سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز با حضور در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ، از نزدیک در جریان روند کار این کمیسیون قرار گرفت.


لاریجانی با بیان اینکه پیام‌های آرامش‌بخشی از مصوبات کمیسیون شنیده می‌شود، ادامه داد: از اینکه صادرات نفت را یک و نیم میلیون بشکه در نظر گرفتید، شما را تحسین می‌کنم؛ این کار عاقلانه‌ای بود.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: برخی اطلاعات از سوی مسئولان داده می‌شود که با واقعیت‌ها منطبق نیست و دشمن از آن استفاده می‌کند. آمریکایی‌ها می‌خواستند فروش نفت ما را به صفر برسانند که موفق نبودند و شکست خوردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه "الآن ما نفت خود را می‌فروشیم و با کشورهای همسایه خود نیز ارتباط خوبی داریم"، ادامه داد: در سال‌های گذشته هم گاهی قیمت نفت دچار تلاطم و نوسان می‌شد. شما به‌خاطر دارید در برهه‌هایی، کل بودجه حاصل از فروش نفت، هفت میلیارد دلار بود و کشور با سختی اداره می‌شد. همه مسائل ما مربوط به تحریم نیست و نباید به‌دست خود شرایط را جور دیگری ترسیم کنیم. اگرچه باید در سال‌های گذشته تلاش می‌کردیم، بودجه ما به نفت اتکای کمتری پیدا می‌کرد.

- توصیه‌های رهبری درباره بودجه سال 98 تأمین شود

لاریجانی با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب درباره‌ بودجه سال 98، اضافه کرد: ایشان نکاتی را در شورای هماهنگی سران قوا گفتند که بودجه متناسب با شرایط تحریمی باشد. سازمان برنامه و بودجه هم تا حدی بودجه را تعدیل کرد و سقف بودجه را کاهش داد اما اصلاح ساختاری بودجه، عدم وابستگی بودجه به نفت، افزایش اشتغال و رشد اقتصادی مدنظر ایشان بود. شما می‌توانید در ضمن بودجه برخی مسائل را در حوزه ساختاری اصلاح کنید که هم متناسب با نیازهای کشور باشد و هم نظر ایشان تأمین شود.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به پیش‌بینی مصوبه‌ای در بودجه سال 1398 مبنی بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار داشت: در این باره تنبیهی را در نظر گرفتید اما خوب است زمینه‌هایی برای تشویق صادرات در نظر بگیرید. سال گذشته هم در بودجه اقداماتی شد اما متأسفانه در مسیر اجرا درست پیش نرفت.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تصریح کرد: باید زمینه‌های صادرات را فراهم کنیم و ارز حاصل از آن نیز بازگردد، چون یکی از دلایلی که در برخی مواقع دچار تلاطم ارزی در کشور شدیم به‌خاطر بازنگشتن ارز حاصل از صادرات به کشور بود.

لاریجانی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای توجه به مسئله اشتغال عنوان کرد: یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند با سرعت بیشتری به مسئله اشتغال کمک کند، موضوع مسکن است که اگر حرکت درستی انجام شود، صنایع زیادی رونق خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن قبلاً طرح‌هایی آماده کرده بود که در برخی موارد اجرا شد. من هم از نزدیک برخی از این طرح‌ها را دیدم که خوب عمل شده، کار دیگری که می‌توان انجام داد به شهرداری‌ها تسهیلات بدهیم یا دست‌شان را برای اوراق باز کنیم که مناطق بافت فرسوده را خریداری و تعمیر کنند. این کار در برخی شهرها انجام شده و موفق بوده لذا خوب است که از ظرفیت شهرداری‌ها در این زمینه استفاده شود.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان این‌که حوزه گردشگری و صنایع دستی می‌تواند به ایجاد اشتغال سرعت ببخشد، اضافه کرد: می‌توان تسهیلات ارزان‌قیمتی را در اختیار این صنایع قرار داد، همچنان که نمونه‌های خوبی در کشور داشتیم، این سرمایه‌‌گذاری خرد، افراد را سرپا نگه می‌دارد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با تأکید بر ضرورت تعیین سهم صنعت از تسهیلات یادآور شد: مثلاً بانک توسعه صنعت سرمایه کمی دارد، یکی از بحث‌هایی که در شورای هماهنگی سران قوا مطرح است در مورد اصلاح بانک‌هاست که یک بحث آن افزایش سرمایه است.

- ضرورت جهت‌دهی به بودجه سال آینده


رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت جهت‌دهی به بودجه تصریح کرد: خوب است که بودجه جهت داشته و معلوم باشد که چه بخشی در آن مورد توجه بیشتر قرار گرفته است.

لاریجانی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها چندی پیش گزارش داد که میزان وابستگی زنجیره‌های مختلف تولید به خارج را مشخص کرده بود، افزود: وقتی دقیق می‌شویم، می‌بینیم برخی از اینها حلقه‌های مفقوده‌ای دارند که اگر روی آن سرمایه‌‌گذاری کنیم، این‌قدر وابستگی نخواهیم داشت، مثلا در مورد خودروسازی اگر روی چند قطعه تمرکز شود، بخش زیادی از وابستگی خودروهای پرتیراژ حل می‌شود.

وی با انتقاد از کاهش بودجه معاونت فناوری ادامه داد: دانشگاه‌ها در همه دنیا بر مبنای پژوهش کار و هزینه‌هایشان را از این محل تأمین می‌کنند. ما باید کاری کنیم اگر شرکت‌های تولیدی نیازهایی برای تحقیق و توسعه دارند به دانشگاه‌ها رجوع کنند. می‌توانیم این را جزو مالیات‌شان حساب کنیم و از طرفی تسهیلاتی قائل شویم که دانشگاه‌ها به‌سمت نیاز کشور روند. این زمینه‌ای می‌شود که دانشگاه‌ها از نظر اقتصادی مستقل شوند و به‌سمت نیاز تولید کشور بروند.

نماینده مردم قم در مجلس راجع به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی، اظهار داشت: مرحوم نوربخش سال گذشته بسته‌ای در این باره آماده کرد در این‌‌که دولت به سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌ها بدهکار است. اصل بدهی رقم درشتی است که درباره این رقم اختلافی نیست اما در مورد میزان بدهی اختلاف‌نظر وجود دارد. لازم است به این موضوع اهتمام داشته باشید، زیرا اگر در شرایط فعلی این کار را نکنید در سال‌های بعد بودجه‌نویسی، سخت‌تر می‌شود. دولت امسال در این زمینه درست عمل نکرد. می‌توانست بخشی از بدهی صندوق‌ها را بدهد؛ لذا تبصره‌ای بگذارید و امکانی فراهم کنید که بدهی‌ها به صندوق بازنشستگی داده شود.

رئیس مجلس بر ضرورت تکمیل راه‌آهن شرق به غرب و شمال به جنوب برای عبور سرمایه از ترانزیت تأکید کرد و گفت: سال گذشته از صندوق توسعه برداشتی داشتیم که امسال تلاش می‌کنیم آن را سامان بدهیم. وزیر راه و شهرسازی را مکلف کنید که بخشی از این کار را انجام دهد و بقیه را از صندوق بردارید؛ این کار به شرایط فعلی هم کمک می‌کند.

- دولت ملزم به اجرای دولت الکترونیک شود

لاریجانی بر ضرورت کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت نیز تأکید کرد و ادامه داد: این موضوع در برنامه و سیاست‌های کلی هم پیش‌بینی شده، شاید لازم باشد اختیاراتی همراه با الزامات به شورای‌عالی اداری و شورای هماهنگی سران قوا بدهیم که بخش‌های موازی را ادغام و دولت را کوچک کنند؛ زیرا این حجم از فربگی دولت، مشکلات زیادی را در بودجه‌نویسی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به ضرورت توجه به دولت الکترونیک، اظهار کرد: من از وزارت ارتباطات بازدیدی داشتم زیرساخت‌ها در این زمینه آماده است و 70 درصد آن انجام شده، پس دولت را الزام کنید که سال آینده این کار انجام شود؛ زیرا گشایشی ایجاد خواهد کرد. مبارزه با فساد هم همین است. اگر وضعیت شفاف شود، مشکلات حل خواهد شد. در مورد شبکه ملی اطلاعات هم در شورای‌عالی مجازی مفصل بحث شده و مقداری از کار انجام شده است. اگر امکانی را فراهم کنیم، می‌توانند این شبکه را به‌وجود آورند و نگرانی‌ها حل خواهد شد.

- تأکید بر انجام اصلاحاتی در بودجه فرهنگی کشور

رئیس مجلس ورود کمیسیون تلفیق به بررسی بودجه شرکت‌های دولتی را نیز موجب ایجاد آرامش عنوان کرد و با تأکید بر انجام اصلاحاتی در بخش فرهنگی، گفت: ضرورت دارد بودجه این بخش تعدیل شود، مثلاً اعتبار برخی فرهنگستان‌ها خیلی کاهش یافته که درست نیست. برخی از اینها کارهای عمیقی انجام می‌دهند و نباید این طور باشد که از نظر بودجه ستمی شود.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی