شبکه‌های برق کشور در طول ۴۰سال گذشته بیش از ۱۱برابر افزایش یافته و از مرز ۹۲۳هزار کیلومترمدار گذشته است که این حجم شبکه برق احداث‌شده حدود ۱۵۴برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و ۷۴برابر قطر کره زمین است.

رشد ۱۱برابری در ۴۰سال/ ایران کشوری ممتاز در توسعه شبکه برق

شناسه خبر: 7115 سرویس: اقتصادی

نگاهی به فعالیت‌های این صنعت در زمینه احداث شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) در کشور حکایت از آن دارد که طول شبکه‌های یادشده در سال 57 و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به حدود 81 هزار کیلومترمدار می‌رسید که با همت تلاشگران صنعت‌ برق، این رقم هم‌اکنون از مرز 923 هزارکیلومتر مدار گذشته است تا برق به دورترین نقاط مصرف برسد و مشترکان از نعمت آن برخوردار شوند.


بر اساس اعلام رسمی وزارت نیرو، شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) کشور نسبت به ابتدای انقلاب 11.3 برابر افزایش پیدا کرده است.

بنابراین برق در ایران بدون در نظر گرفتن نیروگاه‌ها و پست‌های برق، در بیش از 923 هزار کیلومتر کابل جریان دارد که این حجم شبکه برق احداث‌شده حدود 154 برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و 74 برابر قطر کره زمین است.

برای اطلاع بیشتر از جزئیات اقدامات صورت‌گرفته خوب است بدانید طول شبکه‌های انتقال و فوق‌توزیع کشور در ابتدای انقلاب 13 هزار و 500 کیلومترمدار بوده است که تا ابتدای‌ دی‌ماه سال جاری با احداث خطوط جدید این رقم به بیش از 125 هزار کیلومترمدار رسیده است و در حال حاضر نیز طول خطوط جدید انتقال و فوق‌توزیع که با پیشرفت 85درصدی در حال ساخت و تکمیل شدن هستند به سه‌هزار و 324 کیلومترمدار رسیده است.

همچنین طول شبکه‌های توزیع برق کشور نیز از 68 هزار کیلومتر ابتدای انقلاب به حدود 798 هزار کیلومتر تا ابتدای فصل زمستان سال جاری رسیده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی