استارتاپ‌های فضایی حوزه کشاورزی حمایت مالی می‌شوند

سیاست‌های حمایتی سازمان فضایی از کسب‌وکارهای فضاپایه؛

شناسه خبر: 7119 سرویس: کسب و کار

امکان دریافت تسهیلات برای کسب وکارهای فضایی بخش کشاورزی از طریق صندوق توسعه و حمایت از پژوهش کشاورزی سازمان فضایی کشور فراهم شد.


امکان دریافت تسهیلات برای کسب وکارهای فضایی بخش کشاورزی از طریق صندوق توسعه و حمایت از پژوهش کشاورزی سازمان فضایی کشور فراهم شد.
مدیرکل توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه سازمان فضایی ایران در خصوص سیاست این سازمان در گسترده‌تر کردن و عمق دادن به بحث ضرورت استفاده از داده‌های فضایی و حمایت از ورود بخش خصوصی و کسب‌وکارهای فضاپایه به این عرصه، گفت: هم اکنون برای کمک به استارت‌آپ‌های حوزه کشاورزی صندوق توسعه و حمایت از پژوهش در حوزه کشاورزی پا پیش گذاشت و تفاهم‌نامه‌ای با سازمان فضایی به امضا رساند. براین اساس مقرر شد استارت‌آپ‌هایی که با سازمان فضایی همکاری می‌کنند را به این صندوق معرفی کنیم تا از خدمات تسهیلاتی آن‌ها استفاده کنند
یزدانی افزود: همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز وام وجوه اداره شده خود را برای توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه در اختیار تیم‌ها و شرکت‌های بزرگ حوزه فضایی می‌گذارد.
به گفته وی، در یک دهه گذشته سیاست کلان کشور به سمت توسعه فناوری فضایی بود و سطح همکاری ها با بخش خصوصی بیشتر در لایه‌های پایینی تولید فناوری و تولید زیرسیستم‌ها و ایجاد سیستم‌های کلی ماهواره بوده است. به‌موازات این همکاری‌ها مدتی است که در بحث کاربردها در حوزه سنجشی و در حوزه مخابراتی بخش خصوصی فعال‌شده است. بااین‌حال استفاده از خدمات آن‌ها در سراسر کشور فراگیر نبوده یا از مشتری‌های دولتی فراتر نرفته‌اند.

معرفی کاربرد فناوری فضایی و شناسایی نیازمندی‌های کلان کشور

وی با تاکید بر اینکه طی یک سال گذشته برنامه مفصلی برای توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه تدوین‌شده است، اظهارداشت: در این راستا اولین گام این است که استفاده از فناوری فضایی و کاربرد داده‌های ماهواره‌ای را به جامعه و مخاطبان خاص آن معرفی کنیم و به‌موازات آن نیازمندی‌های موجود در سطح کلان را شناسایی کنیم و این نیازمندی‌ها را در اختیار این نوآوران و خلاق‌ها بگذاریم تا بتوانند آن را تبدیل به یک فرصت تجاری با ارایه یک‌راه حل مبتنی بر تکنولوژی فضایی کنند.
وی افزود: فعالان کسب‌وکارهای فضایی می‌توانند از سطح کلان که پایش سطح زیر کشت یک محصول است تا سطح مشاوره به کشاورزان در اصلاح الگوی کشت و درواقع مدیریت مزرعه که منجر به کشت بهینه و درواقع ارتقا کیفیت می شود، ورود کنند و با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، به ارایه خدمات بپردازند.
وی تاکید کرد: این اتفاق دور از ذهنی نیست، هم اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی مثل هلند از تکنولوژی‌های فضاپایه به‌وفور استفاده می‌کنند و در همین راستا استارت‌آپ‌های زیادی در سراسر قاره اروپا شکل‌گرفته که به کشاورزان ارایه خدمت و مشاوره می‌دهند.
ارایه تسهیلات رایگان به کسب و کارهای فضاپایه
مدیرکل توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه سازمان فضایی ایران گفت: سازمان فضایی در راستای حمایت از کسب‌وکارهای فضاپایه تا جایی که امکان دارد بسیاری از داده‌های موردنیاز را به‌صورت رایگان در اختیار می‌گذارد. البته تنها داده‌های ماهواره‌ای نیست که می‌تواند به این استارت‌آپ‌ها کمک کند. داده های دیگری از قبیل داده‌های هواشناسی و داده‌هایی که می‌تواند از طریق پهپاد تهیه شود یا داده‌های زمینی جزو لاینفک این زنجیره است. خصوصا داده‌های خاک و داده‌هایی که مربوط می‌شود به وضعیت ترکیبی خاک که اگر وجود نداشته باشند فعالان این حوزه در زمینه مشاوره به کشاورزان نمی‌توانند ورود کنند. وی افزود: چون دستیابی به این اطلاعات نیازمند صرف هزینه‌های هنگفتی است و چون این‌یک مساله زیرساختی محسوب می‌شود لازمه‌اش این است که دولت به‌عنوان حوزه بالادستی ورود کند و نقص اطلاعات موجود را رفع کند تا استارت‌آپ‌های فعال در زمینه ارایه مشاوره به کشاورزان بر مبنای این اطلاعات بتوانند یک زنجیره کاملی را شکل بدهند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی