خبر رسانه‌های غربی از قصد اتحادیه اروپا برای صدور بیانیه‌ای علیه برنامه موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای تهران

اتحادیه اروپا و برنامه ریزی برای تکرار دوباره ادعاهای آمریکا درباره ایران

شناسه خبر: 7122 سرویس: سیاسی

برخی رسانه‌های غربی به نقل از منابعی در اتحادیه اروپا از تصمیم شورای اروپا برای تصویب بیانیه‌ای در قالب «جمع‌بندی» در خصوص مسائل مرتبط با برنامه موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان خبر می‌دهند. این تصمیم قرار است همزمان با ثبت رسمی سازوکار ویژه مالی اروپایی‌ها برای تجارت با ایران در روز دوشنبه انجام شود.


رسانه‌های غربی می‌گویند که در جمع‌بندی شورای اروپا که قرار است به‌صورت بیانیه‌ای ارائه شود، درباره آنچه بنا به زعم‌شان نقش ایران در تنش‌های منطقه خوانده می‌شود، همچنین برنامه موشکی تهران ابراز نگرانی شده است. البته گفته می‌شود در این بیانیه قرار است همچنان از همکاری با ایران و حمایت از برجام نیز سخن به‌میان آورده شود.

رسانه آمریکایی رادیو فردا، در گزارشی آورده است که در این جمع‌بندی که قرار است از سوی شورای اروپا تصویب شود، «به موارد متعددی در قالب 10 بند اشاره شده و از جمله کنار "حمایت از برجام" و "ابراز تأسف از بازگشت تحریم‌های آمریکا"، موضوع ثبت رسمی اس‌پی‌وی [سازوکار ویژه مالی] مورد اشاره قرار گرفته است».

اروپایی‌ها در شرایطی به‌دنبال تصویب این قطعنامه هستند که 9 ماه از خروج آمریکا از برجام گذشته است. اروپایی‌ها پس از خروج دولت ترامپ از برجام وعده دادند که در اسرع وقت و تا پیش از موعد 13 آبان‌ماه سازوکار ویژه مالی را به‌طور کامل به‌راه بیندازند، با این حال این وعده قرار است با تأخیری 3ماهه به‌تازگی آغاز به کار کند.

طبق این گزارش، اعضای اتحادیه اروپا همچنین در «جمع‌بندی» خود به موضوع «پیشرفت درباره اصلاحات مورد نیاز در زمینه تعهدات ایران بر مبنای FATF» اشاره و ابراز آمادگی کرده‌اند که در این راستا به همکاری با ایران از جمله برای ارائه کمک‌های فنی در این زمینه ادامه دهند.

شورای اتحادیه اروپا همچنین قرار است در جمع‌بندی خود به آنچه «نگرانی جدی» در زمینه نقش‌آفرینی نظامی ایران و حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه خوانده می‌شود، اشاره کند.

ظاهراً قرار است که شورای اروپا در جمع‌بندی خود همراستا با ادعاهای آمریکا در خصوص آزمایش‌های موشکی ایران، از جمهوری اسلامی ایران بخواهد از این فعالیت‌ها خصوصاً پرتاب موشک‌های بالستیک که به‌ادعای اروپایی ــ همراستا با آمریکایی‌ها ــ «ناسازگار» با قطعنامه 2231 شورای امنیت توصیف شده است، دست بکشد.


براساس این گزارش، شورای اروپا احتمالاً قصد دارد در این بیانیه بار دیگر به ادعاهای بدون دلیل و بی‌پایه پیشین خود در قبال «فعالیت‌های ایران در خاک کشورهای اتحادیه اروپا» بپردازد و نسبت به آن «ابراز نگرانی عمیق کند».

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شب گذشته در واکنش به برخی اظهارنظرها از سوی مقامات اروپایی درباره برنامه موشکی ایران، تأکید کرد: «قابلیت‌های موشکی ایران بخشی از توان مشروع دفاعی و ضامن امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است که بر دکترین بازدارندگی استوار است».

بهرام قاسمی تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار تحکیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح‌های پیچیده و تهاجمی از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را عامل برهم خوردن ثبات و توازن منطقه می‌داند».

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران قابلیت‌های دفاعی خود را بر مبنای ارزیابی واقعی از تهدیدهای موجود طراحی کرده و تا هر کجا که لازم بداند آن را تقویت خواهد کرد».

وی همچنین تأکید کرد: «توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست».مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی