وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری سال‌های اخیر کشور صرف آب‌وخاک ایران شده ، از جهش ۱۰۰میلیون‌تنی تولید کشاورزی ایران در ۴۰سال اخیر خبر داد.

انقلاب در کشاورزی ایران

شناسه خبر: 7131 سرویس: اقتصادی

محمود حجتی افزود: در حوزه دستاوردها و پیشرفت‌های آبی‌وخاکی کشور می توان به نکاتی چند اشاره نمود؛ برای مثال در بهمن 57 همه شبکه‌های فرعی آبیاری و زه‌کشی کشور حدود 141 هزار و 500 هکتار بوده که امروز این رقم به یک میلیون و 165 هزار هکتار رسیده است.


او به سامانه‌های نوین آبیاری پرداخت و گفت: قبل از انقلاب حدود 38 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش سامانه‌های نوین آبیاری بود که امروز این رقم به حدود دو میلیون و 50 هزار هکتار رسیده است.

حجتی افزود: بحث تجهیز و نوسازی اراضی مدرن و سنتی و شالیزاری از 121 هزار هکتار به یک‌میلیون و 630 هکتار رسیده است. در مورد جنگل‌کاری، احیا و توسعه جنگل‌های شمال از 30 هزار هکتار در قبل از انقلاب به 400 هزار هکتار رسیده‌ایم.

او گفت: در بحث­ آبخیزداری و حفاظت از خاک و جلوگیری از فرسایش خاک، تغذیه سفره‌های زیرزمینی از 500 هزار هکتار به 27 میلیون هکتار رسیده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در­ قرون متمادی در خصوص آب با محدودیت‌های منابع آبی مواجه بوده‌ایم و خشکسالی‌ها و کم‌آبی‌های فراوان داشته‌ایم و می‌توان وجود قنوات بسیار در سراسر کشور را نشان از همین کم‌آبی دانست.

حجتی گفت: قبل از انقلاب بسیاری از روستاها برای ایجاد گرما و بهره‌برداری از حرارت و مصرف سوخت از هیزم استفاده می‌کردند اما امروز ما در بسیاری از روستاها گازرسانی کرده‌ایم و وابستگی به هیزم، چوب و جنگل به‌شدت کاهش یافته است.

او افزود: این مهم در راستای حمایت و حفاظت از آب‌وخاک کشورمان است و این عنایت بزرگی است که در جمهوری اسلامی به‌میمنت نعمت خداداد گاز امروز شاهدیم که بیش از 85 درصد جمعیت روستایی ما از انرژی گاز بهره‌مند هستند.

حجتی ادامه داد: در سال 57 همه تولیدات کشاورزی حدود 26 میلیون تن برآورد شده، امروز این رقم به 122 میلیون تن رسیده است. گفتنی است که در سال 57 سرمایه‌گذاری اندک و دانش و تکنولوژی کمتری نسبت به حال حاضر در حوزه تولیدات کشاورزی ورود پیدا کرده بود، البته کشت و صنعتی در گوشه و کنار کشور شکل گرفت اما عمده کشاورزی ما به‌صورت معیشتی انجام می‌گرفت.

او تصریح کرد: تولیدات محصولات باغی در سال 57 حدود سه میلیون تن بود که امروز به 21 میلیون تن افزایش داشته است. در زمینه شیلات هم تولید و بهره‌برداری کشور در سال 57 حدود 32 هزار تن بود که این رقم به یک‌میلیون و 132هزار تن رسیده است. تولید گندم هم نزدیک 4 میلیون تن بود که امروز به 13 و نیم تن رسیده است. گوشت و مرغ هم حدود 163 هزار تن تولید می‌شد که در حال حاضر این رقم به دومیلیون و 300 هزار تن رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در حوزه تولید مرغ جزو 10 کشور اول دنیا هستیم، البته به‌خاطر تنوع اقلیم در تولید بسیاری از محصولات دارای مزیت هستیم. کل محصولات کشاورزی در سال 57 حدود 285 میلیون دلار بود و سال 97 این رقم به پنج میلیارد و 770 میلیون دلار رسیده است. در زمینه گلخانه تقریباً در حد صفر بودیم یعنی چیزی حدود 500 هکتار که امروز این میزان به 15 هزار هکتار افزایش داشته است.

حجتی ادامه داد: تولید شیر خام در سال 57 حدود دومیلیون و 620 هزار تن بود که امروز به 10 میلیون و 700 هزار تن رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: 90 تا 94 درصد گوشت مورد نیاز کشور از داخل تأمین می‌شود.

محمود حجتی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه "در شرایط سختی به‌سر می‌بریم" درباره علل افزایش قیمت گوشت گفت: عوامل درونی و بیرونی از جمله افزایش قیمت ارز موجب این افزایش قیمت شده است.

وی با اعلام اینکه بخش محدودی از گوشت در مرزهای غربی و جنوبی قاچاق می‌شود، اضافه کرد: اما همین قاچاق کم موجب قیمت‌گذاری در آن‌جا می‌شود. لاشه­ گوشت گوسفند در شهر سلیمانیه عراق کیلویی 16 هزار دینار معادل حدود 128 هزار تومان­ خرید و فروش می‌شود و در جنوب نزدیک مرز کویت هم این گوشت، قیمت‌گذاری می‌شود و این کشف قیمت موجب اثرگذاری به‌روی قیمت داخل می‌شود، این اتفاق، مقطعی است و در پی راهکار حل این مشکل هستیم.

حجتی با بیان اینکه قیمت گوشت گوسفند زنده از کیلویی 25 هزار تومان نباید بیشتر باشد، گفت: با توجه به این قیمت لاشه گوسفند برای مصرف‌کننده باید کیلویی 55 تا 60 هزار تومان باشد.

وی افزود: قیمت دلار اثر تبعی گذاشت همچنین کاهش عرضه فصلی بر افزایش قیمت اثر گذاشت.

حجتی با تأکید بر اینکه مسئولان برای حل این مشکل دغدغه دارند، گفت: در 10­ ماه امسال واردات گوشت گرم، 20 درصد از 12ماهه پارسال بیشتر بود و تا پایان سال این رقم به افزایش 40 تا 50 درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: گوشت‌های واردشده در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای زیر نظر ستاد تنظیم بازار در حال عرضه است اما پاسخگوی همه نیاز و تقاضای کشور نیست.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تولید گوشت مرغ را افزایش دادیم و نسبت به ماه‌های گذشته جوجه‌ریزی بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

حجتی درباره­ قاچاق دام مولد هم گفت: متأسفانه سوداگری وجود دارد و کم‌وبیش انجام می‌شود اما در حدی که شایعه شده است زیاد نیست.

وی اضافه کرد: در دام سبک سیاستی را در سال‌های اخیر پیگیری کردیم که دام‌های 2 و 3 قلوساز را ترویج کردیم.

حجتی با اعلام اینکه "حدود 90 میلیون واحد دامی داریم که شناسنامه‌دار کردن آن‌ها کار سختی است"، گفت: اما این موضوع را در دستور کار داریم.

وی همچنین گفت: قیمت کنونی مرغ در بازار آزاد باید در کانال 10 هزار تومان باشد و باید کنترل بیشتری انجام شود. اگر نهاده‌ها با قیمت ارز آزاد وارد شود قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

حجتی اضافه کرد: اکنون حدود 10 هزار تن گوشت در بندر داریم اما به‌علت اینکه بانک مرکزی نتوانست پول جابه‌جا­ کند ترخیص نشد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه شعار "از مزرعه تا سفره" باید عملیاتی شود، ابراز کرد: 30 درصد مرغداری‌ها به‌صورت زنجیره اداره می‌شود.

وی درباره نرخ خرید تضمینی گندم نیز گفت: پیشنهاد ما 1700 تومان بود اما در نهایت پس از فراز و نشیب زیاد با توجه به محدودیت‌ها و مشکلات بودجه‌ای که وجود دارد به 1600 تومان رسید.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کشور ما محصول تراریخته تولید نمی‌شود اما روی محصول پنبه مقدمات این کار در حال انجام است ولی هنوز به تولید نرسیده است.

حجتی با بیان اینکه محصولات تراریخته از جمله ذرت و سویا از آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی وارد کشور می‌شود، افزود: قانون مقرر کرده است که محصولات تراریخته باید دارای برچسب باشد.

وی برای تأمین مایحتاج مردم برای شب عید، گفت: در این زمینه به‌قدر کافی ذخایر و تولید داریم. حدود 40 هزار تن پرتقال و 30 هزار تن سیب را ذخیره کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه "به‌علت تنوع اقلیمی ظرفیت‌های زیادی در کشورمان وجود دارد"، گفت: دومین جمعیت شترمرغ را در جهان داریم. پرورش شترمرغ و گیاهان دارویی هزینه و آب بسیار کمی نیاز دارند و ارزش افزوده بالایی دارند، باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی