روزنامه آمریکایی نیویورک تایمزعراق می‌خواهد زمانی کل انرژی کشورش را خودش تأمین کنند ولی تا ساخت زیربناهای مناسب هیچ جایگزینی برای انرژی ایران ندارد.

بنا بر گفته نیویورک تایمزعراق جایگزینی برای برق و گاز ایران ندارد

شناسه خبر: 8284 سرویس: اقتصادی

به نقل از نیویورک تایمز، دولت ترامپ به عراق فشار می‌آورد تا خرید انرژی از همسایه خود و تنها عرضه‌کننده خارجی انرژی یعنی ایران را متوقف کند. این مسئله باعث درگیری بین واشنگتن و بغداد شده است.


رهبران عراق می‌ترسند که کمبود بیشتر برق باعث اعتراضات گسترده و بی‌ثباتی سیاسی در کشورشان شود. عراق با کمبود برق مواجه است.
این درگیری، دیپلماسی آمریکا را در برابر بغداد ضعیف کرده چون عراق سعی می‌کند پس از خروج نظامی آمریکا در 2011 و کمپین علیه داعش، محکم بایستد.
سرپیچی عراق بیش از پیش هدف ترامپ برای وادار کردن همه کشورها به تبعیت از تحریم‌ها را به خطر می‌اندازد. کشورهای اروپایی یک مکانیسم مالی قانونی برای معامله با ایران ایجاد کرده‌اند و چین و هند در مقابل تلاش‌های آمریکا برای ترغیب آنها به قطع خرید نفت از ایران مقاومت می‌کنند.
تنش‌ها پس از آن بالا گرفت که ترامپ در سوم فوریه گفت قصد دارد سربازانش را برای «نظارت بر ایران» در عراق حفظ کند، علی‌رغم اینکه بغداد نیاز دارد روابط دوستانه‌اش را با ایران حفظ کند. این اظهارنظر باعث سرعت گرفتن تصویب قانونی در عراق شد که فعالیت‌های ارتش آمریکا را در عراق محدود می‌کند.
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با اشاره به 13 سال تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا علیه کشورش در زمان صدام حسین گفت: «عراق جزئی از رژیم تحریم‌ها علیه ایران و سایر کشورها نیست».
مقامات آمریکا به‌دنبال قطع خرید گاز طبیعی و برق از ایران هستند، هرچند می‌دانند عراق به این دو محصول برای برطرف کردن تقاضای انرژی‌اش نیاز دارد.
تولید انرژی عراق و ظرفیت شبکه برق این کشور از زمان حمله 2003 آمریکا کاهش یافته است و حتی با وجود واردات از ایران هنوز هم خاموشی در شهرهای این کشور طبیعی است. کمبود انرژی در تابستان‌های سوزان شدیدتر است که باعث اعتراض‌هایی شده است. این اعتراض‌ها به بحران ملی تبدیل شده‌اند.
گاز طبیعی ایران حیاتی‌ترین واردات انرژی در عراق است ولی مقامات آمریکایی می‌گویند خرید از ایران باید الآن خاتمه یابد چون گاز مشمول تحریم‌های آمریکا می‌شود.

دولت ترامپ به رهبران عراق تا اواخر مارس مهلت داده خرید برق از ایران را هم صفر کنند. مقامات بغداد می‌گویند هیچ جایگزینی برای گاز و برق ایران ندارند چون سه سال یا بیشتر طول می‌کشد زیرساخت‌های انرژی عراق به‌خوبی ساخته شوند.
فشار دولت ترامپ بر عراق بخشی از استراتژی آمریکا برای استفاده از تحریم‌ها به‌منظور تضعیف اقتصاد ایران و ایجاد تغییرات سیاسی است. هدف دولت آمریکا اجبار رهبران ایران به متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی بالستیک و مهار حمایتشان از نظامیان عرب شیعه در خاورمیانه است.
حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق گفت کشورش در موقعیتی پرمخاطره با آمریکا قرار دارد چون نمی‌تواند آمریکا را عصبانی کند. ولی آمریکا هم نمی‌تواند شرایط ژئوپولیتیکی عراق را درک کند.
وی گفت: «ما همسایه ایران هستیم، آمریکا نیست. ما بیشترین مرز زمینی را با ایران داریم، آمریکا ندارد. ولی اقتصاد ما مثل اقتصاد آمریکا قدرتمند نیست».
سرپیچی عراق از آمریکا بر نبود حمایت از تحریم‌ها بین بسیاری کشورها برای فلج کردن اقتصاد ایران تأکید می‌کند.
مقامات عراق می‌خواهند زمانی کل انرژی کشورشان را خودشان تأمین کنند ولی تا ساخت زیربناهای مناسب، هیچ جایگزینی برای انرژی ایران ندارند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی