رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ارائه پیشنهادی برای تعریف اقتصادی جدید با محوریت گردشگری در کشور ابراز امیدواری کرد آمار ورود گردشگر خارجی به ایران به ۷ میلیون نفر برسد.

امیدواری برای ثبت ورود ۷ میلیون گردشگر خارجی به ایران

شناسه خبر: 8287 سرویس: اجتماعی

علی اصغر مونسان در افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران که با حضور مسئولان خارجی از جمله وزیر فرهنگ و گردشگری عراق صورت پذیرفت، اظهار کرد: در سال 1950 تعداد گردشگران جهان حدود 25 میلیون نفر بود اما امروزه این میزان به بیش از یک میلیارد و 200 میلیون نفر افزایش یافته است و گردشگری به عنوان صنعتی پویا در رده سوم اقتصاد دنیا تعریف می‌شود و پیش‌بینی می‌شود تا 10 سال آینده تعداد گردشگران دنیا به رقم بیش از 2 میلیارد نفر در سال افزایش یابد.


وی ادامه داد: حوزه گردشگری در شرایطی است که از هر 10 الی 12 شغل یک شغل مرتبط با حوزه گردشگری است و برای کشورها درآمدزایی در حوزه گردشگری بسیار اهمیت دارد بنابراین روز به روز مقاصد جدید گردشگری تعریف و تعیین می‌شود. مثلا کشورهایی که توسعه صنعتی آنان در رده‌های نخست دنیا نیست با این وجود با استفاده از پتانسیل طبیعت و مکان‌های تاریخی می‌توانند از اقتصاد گردشگری بهره بسیاری کسب کنند.

مونسان تصریح کرد: رشد اقتصاد در سال 2018 در حدود 3.7 درصد بود ولی این رشد در صنعت گردشگری 6 درصد اعلام شد و در منطقه خاورمیانه این رشد بیش از 10 درصد بود. بنابراین می‌طلبد در کشور فارغ از درآمد نفت، مالیات و درآمدهای نفتی اقتصاد جدیدی با محوریت گردشگری تعریف شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: خوشبختانه دولت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر توجهی برجسته به حوزه گردشگری داشته است و هم اکنون حجم مالی در حوزه گردشگری ایران 12 میلیارد دلار است و هم اکنون حدود 2 هزار پروژه گردشگری در حال تکمیل است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های ایران در حوزه گردشگری آینده این حوزه در ایران امیدوارکننده است و ورود سرمایه‌گذاران غیردولتی در این حوزه نیز این موضوع را تایید می‌کند به طوریکه سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد گردشگری می‌تواند بسیار پرفروغ باشد.


مونسان با اشاره به ورود 6 میلیون مسافر خارجی در 9 ماهه امسال عنوان کرد: امیدواریم با روند کنونی تعداد مسافران خارجی به ایران از مرز 7 میلیون نفر عبور کند که آمار بسیار قابل توجهی در ایران خواهد بود.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: علیرغم تمام مشکلات و تحریم‌ها، حوزه گردشگری توانسته است بر این مسائل فائق آید و در یک سال اخیر سازمان صنایع دستی و گردشگری به اذعان استانداران جزو سازمان‌هایی بود که در ایجاد اشتغال پیشرو بوده و امیدواریم بتوانیم با بهره‌گیری از فضای مجازی، عقب‌ماندگی‌های تبلیغات در حوزه گردشگری را نیز جبران کنیم.

گفتنی است دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران از 23 الی 26 بهمن ماه 97 در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران از ساعت 9 الی 17 پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به سفر است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی