قیمت نفت برنت امروز با ۱.۱درصد معادل ۶۹سنت افزایش به ۶۳دلار و ۱۱سنت رسید.

قیمت جهانی نفت امروز به ۶۳دلار رسید.

شناسه خبر: 8294 سرویس: اقتصادی

در حالی که اوپک اعلام کرده که عرضه نفت خود در ماه ژانویه را به‌شدت کاهش داده و در شرایطی که صادرات نفت ونزوئلا به‌دلیل تحریم‌های آمریکا آسیب دیده است، قیمت نفت امروز با افزایش مواجه بود.


بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 60 سنت، معادل 1.1 درصد افزایش به 53 دلار و 70 سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز امروز با 1.1 درصد معادل 69 سنت افزایش به 63 دلار و 11 سنت رسید.

جفری هالی، تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه اواندای سنگاپور گفت، پس از آنکه «عربستان اعلام کرده که علاوه بر مفاد توافق سال گذشته، تولید و صادرات روزانه خود را 500 هزار بشکه دیگر کاهش داده است،» قیمت نفت بالا رفته است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که عربستان بزرگترین تولیدکننده این سازمان است دیروز اعلام کرد که تولید نفت خود را در ماه ژانویه 800 هزار بشکه کاهش داده و به 30.81 میلیون بشکه رسانده است.

مسائل مرتبط با عرضه در ونزوئلا و اوضاع آشفته سیاسی و اقتصادی این کشور نیز در افزایش قیمت نفت مؤثر بوده است. آمریکا صادرات نفت ونزوئلا را هدف تحریم قرار داده است.


به‌رغم اختلافات سیاسی، پالایشگاه‌های آمریکایی در گذشته از بزرگترین مشتریان نفتی ونزوئلا بوده‌اند. اما پس از وضع تحریم‌های دولت ترامپ خرید نفت آمریکا از ونزوئلا به‌شدت کاهش یافته است.

ونزوئلا تلاش کرده مشتریان جایگزینی برای نفت خود به‌ویژه در آسیا پیدا کند، اما بسیاری از خریداران تحت فشار آمریکا از خرید نفت ونزوئلا امتناع می‌کنند.

بانک بارکلیز اعلام کرد، تولید نفت در ونزوئلا به‌شدت در حال کاهش است و شرکت‌هایی که معمولاً نفت خام ونزوئلا را به‌فروش می‌رسانند نتوانسته‌اند راه‌هایی برای کاهش تأثیر تحریم‌ها بیابند.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی