اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی 35 درصد رشد یافت

مدیرعامل بانک کشاورزی:

شناسه خبر: 8315 سرویس: اقتصادی

مدیرعامل بانک کشاورزی ایران گفت: پنج ماه امسال 150 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای 361 فقره طرح کشاورزی مربوط به صنایع تبدیلی و تکمیلی، دام و طیور، زراعی و باغبانی اعطاء شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35.1 درصد رشد نشان می دهد.


«روح الله خدارحمی» روز یکشنبه در نشست خبری هفته بانکداری در جمع خبرنگاران افزود: مجموع تسهیلات اعطایی درقالب 42 درصد به صنایع تبدیلی و تکمیلی و خدمات وابسته کشاورزی، 16 درصد به بخش دامداری ها، 20 درصد به بخش زراعی و باغی و بقیه به سایر بخش ها و طرح اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یافته است.

** رشد 37 درصدی تامین منابع مالی بانک
مدیرعامل بانک کشاورزی درباره وضعیت منابع بانکی گفت: تجهیز منابع یکی از اقدام های مهم سیستم بانکداری است، به طوری که در پنج ماهه امسال از طریق 46 میلیون حساب بانکی (قرض الحسنه، جاری و پس انداز) بالغ بر 811 هزار میلیارد ریال سپرده گذاری انجام شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد رشد نشان می دهد.
وی اضافه کرد: سال گذشته نیز منابع این بانک 204 هزار میلیارد ریال بود که بیانگر 40 درصد رشد است.
خدارحمی افزود: امسال در مدت این گزارش، با وجود رقابت شدید بانکی و نوسان های گذشته بازار، بیش از 50 درصد اهداف برنامه در بخش تامین سپرده ها محقق شد.
این مقام مسئول درباره سپرده های گران قیمت تصریح کرد: پارسال در30 آبان ماه حدود 55 هزار میلیارد ریال سپرده گران قیمت بالاتر از نرخ مصوب (سپرده هایی با نرخ سود بالا ) جذب شد که با اقدام های صورت گرفته اوایل شهریورماه امسال این رقم به 6 هزار میلیارد ریال رسید، مفهوم آن اینکه با کاهش سپرده های گران هزینه تجهیز منابع این بانک کاهش یافته تا تسهیلات با نرخ های محدود به گیرندگان داده شود.

به گفته وی، این رشد درحالی در سالهای 96 و 97 رخ داده که به طور مستمر سالی 2 درصد هزینه تمام شده منابع یا نرخ سود سپرده ها کاهش یافته است.

** پرداخت 2 هزارو 200 میلیارد تومان از پول گندمکاران
خدارحمی درباره وضعیت پرداخت مطالبات گندمکاران گفت: تاخیر در پرداخت پول گندمکاران در گذشته منجر به گلایه مندی آنها شده بود که با عاملیت بانک کشاورزی به عنوان پرداخت کننده مطالبات کشاورزان، همزمان با خرید گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، پول گندمکاران به شکل آنلاین پرداخت می شود.
وی با بیان این که بانک کشاورزی از کشت، تولید تا خرید گندم حمایت می کند، تصریح کرد: امسال 2 هزارو 200 میلیارد تومان پول گندمکاران از منابع بانک کشاورزی به این بخش اختصاص یافته به طوری که ابتدای سال مبلغ یک هزارو 200 میلیارد تومان و به تازگی یک هزار میلیارد تومان تسهیلات از منابع خود اعطا کرد.
به گزارش ایرنا، از ابتدای فصل برداشت تاکنون 9 میلیون و 330 هزارتن گندم به ارزش 12 هزارو 380 میلیارد تومان از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده که مبلغ هفت هزارو 700 میلیارد تومان (معادل 63 درصد) پول به آنها پرداخت شده است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی