فیلم های ایرانی به جشنواره ملبورن دعوت شدند

شناسه خبر: 83150 سرویس: سینما و تلویزیون

جشنواره بین‌المللی فیلم ملبورن استرالیا فهرست فیلم‌های سال ۲۰۲۰ خود را با حضور دو فیلم از سینمای ایران اعلام کرد.


این رویداد سینمایی که در ابتدا به طور کلی لغو شده بود و در ادامه نسخه آنلاین را جایگزین نسخه فیزیکی کرد، امسال میزبان نمایش آنلاین بیش از ۶۰ فیلم بلند سینمایی و چندین فیلم کوتاه است و از سینمای ایران نیز دو فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و مستند «سایه‌های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی برای حضور در این رویداد سینمایی انتحاب شده‌اند.

«متری شیش و نیم» تاکنون موفق به کسب چندین جایزه بین‌المللی از جمله بهترین کارگردانی (سعید روستایی) و بازیگری (نوید محمدزاده) از جشنواره فیلم توکیو و تقدیر ویژه بهترین فیلم بین‌المللی از جشنواره فیلم زوریخ شده است. همچنین در جشنواره‌ فیلم ونیز، استکهلم، شیکاگو، مینسک، جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک و ... نیز حضور داشته است.

مستند «سایه‌های بی‌خورشید» مهرداد اسکویی پس از اولین نمایش جهانی در جشنواره مستند آمستردام (ایدفا) و کسب جایزه بهترین کارگردانی این رویداد سینمای مستند، در چندین جشنواره بین‌المللی دیگر از جمله بیگ‌اسکای آمریکا، مونیخ آلمان، کراکو لهستان، داک‌اِج نیوزیلند، میلینیوم بلژیک، حقوق بشر ژنو، هلسینکی فنلاند و .. نیز حضور یافته است.

مسئولان جشنواره ملبورن به دلیل مجازی برگزار شدن این رویداد سینمایی در سال ۲۰۲۰، آن را ½۶۸ دوره این رویداد سینمایی نامیده‌اند.

جشنواره بین‌المللی فیلم ملبورن امسال از تاریخ ۶ تا ۲۳ اوت (۱۶ مرداد تا دوم شهریور) به صورت آنلاین در کشور استرالیا برگزار می‌شود.

منبع: ایسنامهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی
مروری بر تاثیرات سفر مهم امیرعبداللهیان به چین/ نگرانی اسرائیل: اقتصاد ایران نجات پیدا می کند/ آمریکا دودل و سردرگم است/ منطقه در حال تحول؛ ایران و عربستان با وساطت چین آشتی می کنند؟
مروری بر تاثیرات سفر مهم امیرعبداللهیان به چین/ نگرانی اسرائیل: اقتصاد ایران نجات پیدا می کند/ آمریکا دودل و سردرگم است/ منطقه در حال تحول؛ ایران و عربستان با وساطت چین آشتی می کنند؟