معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت از رشد 10درصدی صادرات این صنعت در 9 ماهه امسال علیرغم چالش های ایجاد شده خبرداد و اظهار داشت: صادرات غیر نفتی در این بازه زمانی روند افزایشی داشته و سهم صنایع غذایی نیز در این بین روبه رشد بوده به طوریکه صادرات این صنعت از نظر وزنی حدود 7درصد و ارزشی 10درصد افزایش یافته است.

رشد۱۰درصدی صادرات صنایع غذایی

شناسه خبر: 8324 سرویس: اقتصادی

فرشاد مقیمی روند واردات صنایع غذایی را کاهشی برشمرد و گفت: واردات این بخش صنعت از نظر وزنی ۳۰درصد و از نظر ارزشی ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.


معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت در بخش دیگری از سخنانش صیانت و حفظ تولید را از اهداف اصلی وزارت صنعت، معدن وتجارت توصیف کرد و گفت: حفظ تولید نیازمند الزاماتی است که بخشی از این الزامات از طریق وزارت صنعت، معدن وتجارت با تسهیل قوانین و مقررات و در برخی مواقع از طریق مراجع بالاتر قابل رفع بوده و بخشی دیگر نیز باید ازسوی تشکل ها و صاحبان صنایع حل و فصل شود.

وی با اشاره به محدودیت های بین المللی علیه ایران خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی با برگزاری نشست های پایش و بهره مندی از نظرات و پیشنهادات تشکل های تخصصی سعی داریم تصویر و برنامه‌ای مبتنی بر نیازهای صاحبان صنایع و واقعیت های موجود ترسیم نماییم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت تدوین برنامه های مبتنی بر واقعیت صنعت غذایی را مستلزم همکاری صاحبان صنایع و تشکل های تخصصی برشمرد و افزود: کشور ما در صنعت غذایی دارای مزیت های رقابتی است و همکاری تشکل ها در توسعه این صنعت بسیار حایز اهمیت است.

مقیمی در ادامه افزود: هم اکنون ۸۵هزار واحد‌ صنعتی در کشور مستقر هستند که از این تعداد حدود ۱۰هزار واحد تولیدی در بخش صنایع غذایی مشغول به کار هستند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت اشتغالزایی موجود در این بخش را حدود ۴۰۰هزار نفر عنوان کرد و افزود: صنایع غذایی ۱۱درصد ارزش افزوده صنعت را به خود اختصاص است.


مقیمی درادامه بااشاره به اهم مشکلات تولید‌کنندگان این بخش و‌ ارایه راهکارهای اجرایی خاطر نشان‌کرد: نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی ، مبادلات ارزی ، تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت ، افزایش نرخ حمل کالا ، قیمت های پایه صادراتی و همچنین چالش های گمرکی از مهمترین دغدغه های این صنعت به شمار می رود که در این راستا طی جلساتی با بانک مرکزی و گمرک تصمیات خوبی اتخاذ شده که بخش عمده ای از مشکلات تولیدکنندگان رفع خواهد کرد.

در ادامه این نشست که نمایندگانی از تشکل های تخصصی صنعت غذایی و مشاوران معاون وزیر صنعت حضور داشتند، صادقی نیارکی مدیرکل صنایع غذایی ، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن وتجارت نیز با تبیین وضعیت صنعت غذایی کشور گزارشی از مزیت های سرمایه گذاری در این صنعت ارایه و به تشریح چالش های فرآروی این بخش پرداخت.

نمایندگان تشکل های صنعتی نیز در این نشست با ارایه گزارشی از پتانسیل های موجود در صنعت غذایی به مهمترین مشکلات این صنعت اشاره و خواستار اتخاذ تدابیری برای برون رفت از وضعیت فعلی شدند.

تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع، سرمایه در گردش، تسریع تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید فرآورده های گوشتی ،شیرینی و شکلات و لبنی ، افزایش هزینه حمل کالا به خارج از کشور ،ایجاد مکانیزیمی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی ، لزوم تغییر قیمت پایه اقلام صادراتی و روند طولانی ترخیص مواد اولیه از گمرک از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد که با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت،معدن وتجارت تدابیری برای رفع این چالش ها اتخاذ شد.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی