رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع اظهار کرد: برای ساخت شناورهای سنگین هم برنامه گسترده‌ای از جمله ساخت ناوشکن سنگین ۶هزار و ۵۰۰ تنی را در دستور کار داریم.

ساخت ناوشکن سنگین ۶.۵۰۰تُنی در دستور کار وزارت دفاع قرار گرفت.

شناسه خبر: 9340 سرویس: امنیت

امیر دریادار رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با اشاره به اینکه از ابتدای سال 1387 ساخت زیردریایی "فاتح" بنا به درخواست نیروی دریایی راهبردی ارتش در دستور کار وزارت دفاع و سازمان صنایع دریایی قرار گرفت، افزود: از همان ابتدا دفتر طراحی ویژه برای آن تشکیل شد که متخصصان این سازمان با توجه به تجربیات ساخت زیردریایی‌های کلاس سبک غدیر در آن‌جا سازماندهی شدند و عناصری از متخصصان نیروی دریایی راهبردی و عملیاتی به‌کمک ما آمدند و با استفاده از دیگر امکانات وزارت دفاع، کار طراحی آغاز شد.


وی با تأکید اینکه "جزو 11 کشور برتر جهان در ساخت زیردریایی هستیم"، ادامه داد: در طول مدت طراحی حدود 132 هزار سند طراحی برای این زیردریایی منتشر شد و بر اساس آن مرکز مهندسی ساخت، نقشه‌های طراحی را تولید کردند.

امیر دریادار رستگاری افزود: بیش از 412 هزار قطعه در این زیردریایی به‌کار رفته است و 30 هزار فعالیت اجرایی تعریف شد و در بازه حدود 4 میلیون و 202 هزار ساعت‌کار در مدت 10 سال، این زیردریایی ساخته شد که به‌نوعی رکورد محسوب می‌شود زیرا میانگین جهانی بین 12 تا 15 سال است.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: بیش از 76 فناوری روز جهان در زیردریایی فاتح استفاده شد و بیش از 500 شرکت دانش‌بنیان تحقیقاتی، پژوهشی و دانشگاهی با ما در ساخت این زیردریایی همکاری کردند.

وی ادامه داد: این زیردریایی قابلیت آفندی و پدافندی بسیار خوبی را در زیر و سطح دریا دارد.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با ابراز اینکه زیردریایی، قدرت‌آفرین است، گفت: زیردریایی‌ها مؤثرترین مؤلفه صحنه‌های نبرد دریایی هستند زیرا از محیط ناهمگن دریا به‌خوبی استفاده می‌کنند و ضربات شوک‌آور و ویرانگری را به نیروهای مهاجم وارد می‌کنند.

دریادار رستگاری همچنین گفت: کنار ساخت زیردریایی، نیروی انسانی ماهر را هم تربیت کردیم و این ذخیره طلایی کشور است.­

وی با اعلام اینکه "به‌زودی طرح زیردریایی سنگین بعثت و ناوشکن سنگین را پیگیری خواهیم کرد"، اضافه کرد: این پیشرفت‌ها در سخت‌ترین شرایط تحریم محقق شده و وزارت دفاع در این جنگ علمی، سربلند است.


دریادار رستگاری با بیان اینکه دانش ساخت زیردریایی در کشور بومی شده است، گفت: برای ساخت شناورهای سنگین هم برنامه گسترده‌ای از جمله ساخت ناوشکن سنگین 6هزار و 500 تنی را در دستور کار داریم.

وی گفت: الگوها در ستاد کل نیروهای مسلح در همه زمینه‌ها از جمله رزم سطحی، رزم زیرسطحی، رزم هوایی و رزم حوزه زمینی در حال تدوین است که این الگوها مطابق توان صنعتی وزارت دفاع و دکترین دفاعی است.

دریادار رستگاری در پاسخ به این پرسش که "آیا استفاده از پیشران‌های غیردیزلی و الکتریکی را در دستور کار داریم؟" گفت: رئیس جمهور دستور آن را داده بود، مطالعات اولیه آن انجام شد اما هنوز به‌طور رسمی آغاز نشده است. این توان علمی در کشورمان وجود دارد و آمادگی ساخت این پیشران‌ها را داریم.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با اشاره به اینکه پیشرانه‌های دیزلی، الکتریکی، توربینی، بخار و هسته‌ای در جهان وجود دارند، افزود: زمینه‌های ساخت و تولید همه انواع این پیشرانه‌ها در کشورمان وجود دارد و به‌محض اینکه دستور آن صادر شود به‌طور جدی می‌توانیم ساخت آن‌ها را آغاز کنیم.

امیر دریادار رستگاری اضافه کرد: در زمینه پیشرانه‌های الکتریکی، دستاوردهای بسیار خوبی را داشته‌ایم و علاوه بر حوزه نظامی در حوزه غیرنظامی هم ورود کردیم و نخستین سامانه رانش و واترجت 1500 اسب‌بخار را در 6 اسفند در دومین همایش پیشران‌های دریایی در دانشگاه صنعتی شریف رونمایی خواهیم کرد.

وی با تصریح به اینکه "تحریم‌ها برای ما فرصت است"، گفت: در آینده نه‌چندان دور، نخستین توربین دریایی با توان بیش از 20 مگاوات را با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای شناورها خواهیم ساخت.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی