مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به سرعت رشد واگذری بناهای تاریخی به بخش خصوصی، اظهار کرد: در دو سال گذشته 36 بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده است.

واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

شناسه خبر: 10490 سرویس: فرهنگی

پرهام جانفشان با اشاره به این که صندوق از سال 84 فعالیتش را در سطح کشور آغاز کرده است، گفت: هدف از تشکیل صندوق بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای تکمیل و مرمت بناهای تاریخی کشور است.


وی دادن امکان به بخش خصوصی برای ورود به عرصه درآمد زایی و تولید اشتغال را از دیگر اهداف صندوق احیا دانست و افزود: بخش خصوصی می تواند از اماکن تایخی کاربری های متفاوتی همچون اقامتی، تفریحی، صنایع دستی و فرهنگی داشته باشد.
جانفشان با اعلام این که حدود 270 بنا از سوی دولت در اختیار صندوق احیا قرار گرفته است، اضافه کرد: در حالی که از سال 84 تا 94 تنها 10 بنا از صندوق احیا برای مرمت و کاربری به بخش خصوصی واگذار شده بود که این رقم از سال 94 تا 96 ، 36 بنا شده است.
به گفته وی از زمان ایجاد صندوق 46 بنا به بخش خصوصی واگذار شده است.
جانفشان با تاکید بر این که نگاه فرهنگی در واگذاری این بناها به بخش خصوصی نگاه غالبی است، گفت: دارا بودن ایران از تنوع فرهنگی این امر را ضرورت می بخشد که به زنده نگاه داشتن این فرهنگ ها توجه کاملی داشته باشیم.
وی با اشاره به علاقمند بودن بخش خصوصی به ورود به این عرصه گفت: صندوق احیا در موضوع واگذاری بناها ه بخش خصوصی نگاه حمایتی و همیاری دارد.

جانفشان درباره روند واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی افزود: در این بخش علاقمندان در مزایده شرکت می کنند و در صورت برنده شدن در این مزایده می توانند بنا را در اختیار بگیرند.
وی اضافه کرد: برنده مزایده در این شرایط، با نظارت ناظران صندوق اقدام به مرمت و تعمیر بنا می کند؛ و حتی در طول بهره برداری از بنا ناظران نظارت جدی بر چگونگی بهره بری از بنا دارند.
جانفشان گفت: بنا در مدت مشخص در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد و در این مدت نیز بخش خصوصی موظف به پرداخت اجاره به صندوق احیا است.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی