"جهان بانو" داستان تعبد؛ قهرمانی‌ زن و ایستادگی است

شناسه خبر: 110109 سرویس: فرهنگی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نمایش "جهان بانو" گفت: این نمایش اوج تعبد، قهرمان بودن یک زن، استقامت و پایمردی بر حق و ایجاد تغییر و تحول در تمدن‌ها را نشان می‌دهد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کبری خزعلی، از تماشای نمایش میدانی «جهان بانو» گفت: تولید نمایش‌ها و برنامه‌هایی چون «جهان بانو» نیاز جامعه امروز است. امروز جوان ما نیاز به الگو دارد تا بتواند آینده خودش را ترسیم کند و براساس این بینش و نگرش، روش و منش خودش را با قلم، قدم، بیان و انتخابش رقم بزند.
خزعلی ادامه داد: نهادهای آموزشی و صدا و سیمای ما باید ابعاد وجودی یک انسان کامل را در برنامه‌های مختلف به‌درستی ترسیم کنند تا جوان ما با عشق مراحل تعیین و تعریف شده را طی کند و با نگاه به قله در دامنه کوه‌ها قدم بزند.
حضرت زهرا , نمایش , تئاتر , جشنواره تئاتر فجر , تئاتر دینی , تئاتر کودک , حضرت زهرا , نمایش , تئاتر , جشنواره تئاتر فجر , تئاتر دینی , تئاتر کودک ,
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که «جهان بانو»، نمایشی زیبا، هنرمندانه و اثرگذار است، بیان کرد: من اگر بخواهم «جهان بانو» را با چند کلید واژه توصیف کنم باید بگویم این اثر اوج تعبد، قهرمان بودن یک زن در بینش، نگرش و روش، استقامت و پایمردی بر حق و ایجاد تغییر و تحول در تمدن‌ها با ایستادن در برابر فرعون‌ها را نشان می‌دهد. این به جوان‌ها نشان می‌دهد که سختی‌ها سازنده هستند و راه رسیدن به تکامل و قله، سختی هم دارد.
"جهان بانو" داستان تعبد؛ قهرمانی‌ زن و ایستادگی است


رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: هر کدام از بخش‌های جهان بانو جلوه خاص خودشان را داشتند. با این حال باز هم حضرت زهرا (س) در این اثر مظلوم ماند، زیرا خطبه‌های ایشان خیلی اثرگذار هستند و در اثر مذکور آنچنان که باید و شاید به آنها پرداخته نشد؛ یعنی جهان بانو بودنشان به معنای واقعی در این نمایش دیده نشد. ما فقط جلوه‌ای از ازدواج و شهادتشان را دیدیم اما بیانات‌شان می‌توانست در تبیین ولایت، امامت و احکام اثرگذار باشند. حضرت فاطمه(س) با تحلیل سیاسی‌شان تا آخر جهان بشریت را ترسیم کردند.

نمایش میدانی «جهان بانو» محصول سازمان هنری رسانه ای اوج است که داستان آن از خلقت حضرت حوا آغاز می‌شود و در ادامه قصه زندگی حضرت هاجر، حضرت آسیه، حضرت مریم، حضرت خدیجه، حضرت زهرا (س)، حضرت زینب (س) و حضرت معصومه (س) را روایت می‌کند. بعد از آن، نمایش وارد تاریخ معاصر ایران می‌شود و نقش زنان تأثیرگذار در ماجرای کشف حجاب دوره رضاخان، دوران انقلاب، دفاع مقدس و در نهایت سال های اخیر و ایثار کادر درمان در دوران کرونا را به تصویر می‌کشد.
حضرت زهرا , نمایش , تئاتر , جشنواره تئاتر فجر , تئاتر دینی , تئاتر کودک , حضرت زهرا , نمایش , تئاتر , جشنواره تئاتر فجر , تئاتر دینی , تئاتر کودک ,
علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه و رزرو بلیت رایگان نمایش که ساعت 18 هر روز در بوستان ولایت تهران اجرا می شود، به سامانه namaticket.ir مراجعه کنند. 
عوامل نمایش میدانی «جهان بانو» عبارتند از: تهیه‌کننده: علی اسماعیلی، کارگردان: حسن بزرا، مجری طرح: امیرحسین طهرانی، طراح نور: عباس رحمانی‌پور، طراح صحنه و دکور: مرتضی پورحیدری، مدیر تولید: داود طامهری، طراح صدا: عرفان حسن‌زاده، طراح جلوه‌های ویژه میدانی: یاسر یارمحمدی، مجری صدا: علی بیرنگ، مدیر تدارکات: تورج سلیمانی و طراح گریم: هاشم جوری.مهمترین عناوین
مهمترین عناوین سیاسی